Ludwik Dorn nie żyje. Współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości miał 67 lat

Alan Wysocki
07 kwietnia 2022, 14:49 • 1 minuta czytania
Współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn zmarł w wieku 67 lat. Były marszałek Sejmu, od lat związany z Jarosławem Kaczyńskim, w ostatnich wyborach w 2015 roku kandydował z list Platformy Obywatelskiej. Polityk był wicepremierem i szefem MSWiA w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
Ludwik Dorn nie żyje. Współzałożyciel PiS miał 67 lat Fot. Michał Woźniak / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

W czwartek 7 kwietnia potwierdzono doniesienia o śmierci Ludwika Dorna. Na razie nie ma jednak informacji o jej przyczynach.


Nie żyje Ludwik Dorn. Kim był polityk związany z PiS?

W 1980 roku Dorn wstąpił do NSZZ Solidarność. Przez półtora roku ukrywał się przed służbami PRL w Gdańsku i Warszawie. Już w 1989 roku podjął współpracę z Antonim Macierewiczem, by rok później wraz z Jarosławem Kaczyńskim założyć Porozumienie Centrum. Następnie współzakładał Prawo i Sprawiedliwość.

Polityk pracował w Kancelarii Prezydenta za czasów Lecha Wałęsy, jednak odszedł z niej w wyniku konfliktu prezydenta z braćmi Kaczyńskimi.

Czytaj także: "PiS dostało kilka ciosów na korpus i się słania". Były "trzeci bliźniak" nie widzi żadnych analogii do 2007 roku

Do Sejmu po raz pierwszy został wybrany z list Akcji Wyborczej Solidarność w 1997 roku. Aż do 2015 roku skutecznie udawałomu się utrzymać swój mandat. W trakcie wieloletniej kariery parlamentarnej pełnił funkcję przewodniczącego klubu PiS, a także marszałka Sejmu

W 2005 roku został wybrany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Równolegle pełnił obowiązki wicepremiera. W środowisku braci Kaczyńskich nazywano go "trzecim bliźniakiem".

Ludwik Dorn po latach odwrócił się od Jarosława Kaczyńskiego

Ludwik Dorn poparł kandydaturę Andrzeja Dudy na stanowisko prezydenta Polski. W 2015 roku startował jednak do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. Nie udało mu się jednak obronić mandatu.

Czytaj także: Było o niej głośno podczas pierwszych rządów PiS. Kim jest Izabela Śmieszek-Dorn?

W ciągu ostatnich siedmiu lat polityk w ostrych słowach krytykował działania Zjednoczonej Prawicy. Odciął się od Jarosława Kaczyńskiego, mówiąc, że "nie jest kaczologiem". Przekonywał również, że "PiS działa jak masarnia, która produkuje kiełbasę wyborczą".

Politycy żegnają Ludwika Dorna

Chwilę po opublikowaniu informacji o śmierci byłego marszałka Sejmu, w mediach zaczęli żegnać go politycy. "Odszedł Ludwik Dorn. Wybitny parlamentarzysta, patriota. Dobrze przysłużył się Polsce. Należy mu się godne upamiętnienie w Sejmie" – napisał Szymon Hołownia.

"Zasłużony Polsce, wieloletni parlamentarzysta, dla którego różnice w poglądach nigdy nie były przeszkodą w poszukaniu dialogu i porozumienia" – przekazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Lutek, przywódca warszawskiej opozycji studenckiej lat 70-tych, wybitnie zdolny polityk w wolnej Polsce, patriota i państwowiec. Cześć Jego Pamięci" – wspomniał na Twitterze minister Piotr Gliński.

"Opozycjonista z okresu PRL, członek KOR, minister. Tak chcemy go zapamiętać. Niech spoczywa w pokoju" – dodał Cezary Tomczyk.

Czytaj także: https://natemat.pl/405466,43-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine-zelenski-chce-wiekszych-sankcji-live