Z UE znów popłyną pieniądze na pomoc militarną dla Ukrainy. Michel podał ogromną kwotę
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
- Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Zachód kieruje do Kijowa wsparcie militarne, humanitarne, wywiadowcze i finansowe. Teraz Unia Europejska zdecydowała się na kolejne 500 mln euro pomocy
- Przewodniczący Rady Europejskiej i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej poinformowali, że środki zostaną przeznaczone na sprzęt wojskowy
- Tymczasem w połowie marca Joe Biden podpisał ustawę budżetową, która przewiduje aż 13,6 mld dolarów dla ofiar rosyjskiej inwazji
Unia Europejska z kolejnym wsparciem dla Ukrainy
"Dzięki Josepowi Borrelowi uzupełniliśmy propozycję 'European Peace Facility' o kolejne 500 milionów euro" – napisał na Twitterze przewodnicżący Rady Europejskiej Charles Michel.
Czytaj także: Słynny generał wyjaśnił, w jak złym położeniu jest Polska. "90 proc. terenów w zasięgu"
"Po szybkim zatwierdzeniu przyniesie to półtora miliarda wsparcia unijnego już udzielonego na sprzęt wojskowy dla Ukrainy" – dodał. Tymczasem, Stany Zjednoczone zabezpieczyły 13,6 miliarda dolarów na rzecz wsparcia dla Kijowa, w amerykańskiej kwocie chodzi jednak także o pomoc humanitarną oraz na odbudowę.
Wyjasnijmy, że projekt "European Peace Facility" to pozabudżetowy projekt, którego celem jest zwiększanie zdolności Unii Europejskiej do prowadzenia działań pokojowych o charakterze globalnym. Inicjatywa powstała w marcu 2021 roku. Środki mają wspierać prowadzenie operacji wojskowych oraz pomocowych na terenach objętych konfliktami.
Czytaj także: "Wielka tragedia". "Usta Putina" ujawniły ogrom strat zadanych przez Ukrainę
Równolegle gen. Mark Milley przekazał, że od początku wojny Ukraina otrzymała od USA i innych sojuszników 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej.
Jak pisaliśmy w naTemat, presję na władze unijne zaczął wywierać także Parlament Europejski. Podczas ostatniego posiedzenia przyjęto rezolucję dotyczącą embarga na import najważniejszych rosyjskich surowców.
Czytaj także: Tylko tacy sojusznicy zostali Putinowi. Wiemy, które państwa broniły Rosji w ONZ
Chodzi między innymi o ropę, węgiel, paliwo jądrowe i gaz. Równolegle Komisja Europejska przygotowuje pakiet wspólnego odchodzenia od surowców importowanych z Kremla.
W czwartek wieczorem Zachód postanowił uzupełnić listę osób z zakazem wjazdu do UE o 200 nazwisk. Co więcej, aktywa tych osób zostaną zamrożone. Uderzono między innymi w córki Putina, czyli 37-letnią Marię Woroncową i 36-letnią Jekaterinę Tichonową.
Czytaj także: Niemcy ujawniają, że Putin ma problem. Chodzi o kluczowe braki w rosyjskiej armii
Równolegle podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych udało się zawiesić Rosję w prawach członka Rady Praw Człowieka. Wniosek USA poparło 93 dyplomatów. Sprzeciwiły się jedynie 24 państwa Afryki i Azji.