Wojewoda z PiS chce, by syreny zawyły. Mamy zdecydowany komentarz muzeum POLIN

Alan Wysocki
19 kwietnia 2022, 11:23 • 1 minuta czytania
W Warszawie ponownie zawyją syreny – tym razem z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Decyzja wywołała spór na linii miasto-wojewoda. My o stanowisko w sprawie uruchomienia sygnałów ostrzegawczych zapytaliśmy rzeczniczkę prasową muzeum POLIN Martę Dziewulską. – My o to nie wnioskowaliśmy – zapewniła.
Warszawa. Muzeum POLIN o uruchomieniu syren: My o to nie wnioskowaliśmy Fot. Łukasz Gdak / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Syreny w Warszawie znów zawyją. Mamy komentarz z muzeum POLIN

Wyjaśnijmy, że z okazji obchodów powstania w getcie warszawskim muzeum POLIN co roku wnioskowało o uruchomienie syren alarmowych. W tym roku jednak instytucja nie poprosiła o takie upamiętnienie ofiar.

Czytaj także: Kolejny zgrzyt z włączeniem syren alarmowych. Ukraińcy dostali ostrzeżenie

– Myśmy nie wnioskowali o uruchomienie syren. Decyzja o włączeniu syren zapadła niezależnie od nas. Pomimo tego łączą nas dzisiaj pamięć i solidarność – wyjaśniła w rozmowie z naTemat Marta Dziewulska.

– W tym roku, biorąc pod uwagę sytuację uchodźców z terenów objętych wojną, zadecydowaliśmy, że nie będziemy prosić o uruchomienie systemów – dodała rzeczniczka POLIN.

Czytaj także: "Ten dźwięk dla nich oznaczał bomby, śmierć". Trzaskowski uderza w pisowskiego wojewodę

Oznacza to, że w tym roku decyzję o włączeniu syren wojewoda podjął na wniosek innej organizacji lub z własnej inicjatywy.

O stanowisku muzeum POLIN napisał także Rafał Trzaskowski, który zaapelował do Konstantego Radziwiłła o zrezygnowanie z uruchomienia alarmów. "Muzeum POLIN prosiło, aby zrezygnować z takiego upamiętnienia w geście empatii wobec naszych ukraińskich gości" – przekazał na Twitterze.

Przypomnijmy, że z okazji roczniczy na ulicach Warszawy wolontariusze muzeum POLIN ponownie będą rozdawać papierowe żonkile.

Czytaj także: Kobiety — ciche bohaterki powstania w getcie. Kim są postaci, które uwieczniono na muralach?

"Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem miłości. Niech każdy z nas przypnie żółty kwiat jako symbol jedności oraz przesłanie pokoju, niezależnie od poglądów, pochodzenia czy wiary. Tylko to ma znaczenie" – przekazali w komunikacie.

Tegorocznymi ambasadorami akcji są uznani aktorzy wokaliści i gwiazdy. Wśród nich są: Irena Santor, Janusz Gajos. Aleksandra Popławska, czy też Andrzej Piaseczny.

Czytaj także: Śladami getta warszawskiego. Kilka mitów z życia miasta

Przypomnijmy, że w związku z planowanym uruchomieniem syren Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y do posiadaczy ukraińskich kart SIM. "Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności" – uspokojono.

Czytaj także: https://natemat.pl/407185,warszawa-przejela-szpiegowo-msz-rosji-zapowiada-kroki-w-tej-sprawie