Neutralność ponad wszystko? Szwajcarzy blokują część niemieckiej pomocy dla Ukrainy

Jakub Noch
26 kwietnia 2022, 19:18 • 1 minuta czytania
W Berlinie wielokrotnie już tłumaczono, że przekazywanie broni z niemieckich zasobów jest łatwe jedynie w teorii. A teraz ujawniony został konkretny przykład, który pokazuje, jak skomplikowaną materię stanowią dostawy amunicji produkowanej przez słynne zakłady Rheinmetall. Okazało się, że jeden z niemieckich planów na pomoc dla Ukrainy przekreślili Szwajcarzy.
W niemieckich transportach broni na wojnę w Ukrainie nie mogą znaleźć się pociski artyleryjskie wyprodukowane w Szwajcarii. Rząd w Bernie zablokował taką możliwość. Fot. PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Jak Niemcy pomagają Ukraińcom?

Sprawa niemieckich dostaw broni do Ukrainy wciąż budzi kontrowersje. Największe emocje zdaje się ona wywoływać w samej RFN, gdzie z Olafem Scholzem i Christine Lambrecht o skalę pomocy spierają się nie tylko opozycyjni chadecy, ale i koalicjanci z liberalnej FDP oraz Zieloni.

Kanclerz jak mantrę powtarza jednak, że Berlin "pomagał, pomaga i będzie pomagać", minister obrony dawno zasugerowała, iż "Niemcy są drugim największym dostarczycielem broni", a szef Pentagonu niedawno podziękował "za silne zaangażowanie Niemców w międzynarodową pomoc". Początkowo na liście niemieckiej pomocy militarnej brakowało ciężkiego sprzętu, ale to zmieniło się 26 kwietnia. Na marginesie szczytu w bazie Ramstein minister Lambrecht potwierdziła, iż zasoby jej państwa pomniejszą się o kilkadziesiąt samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard.

Ukraińscy żołnierze dostaną od Niemców aż 50 pancernych maszyn zbudowanych na bazie czołgu Leopard.

Szwajcaria zablokowała dostawy amunicji na wojnę w Ukrainie

Niestety, "Bild" szybko doniósł o kolejnych kontrowersjach wokół dostaw z Niemiec. Dziennik opisuje historię, która potwierdza, że państwo mające tak dużą armię i przemysł zbrojeniowy tylko w teorii może łatwo przekazywać broń sojusznikom, szczególnie tym spoza NATO.

Otóż okazuje się, iż rząd w Bernie zablokowała możliwość szybkiego przekazania do Ukrainy amunicji artyleryjskiej kalibru 35 mm, która w szwajcarskich fabrykach produkowana jest przez niemiecki koncern Rheinmetall. Wszystko ze względu na surowe prawo dotyczące neutralności wojennej Szwajcarii.

Jak poinformował szwajcarski resort gospodarki, niemożliwe jest przekazywanie broni wyprodukowanej na helweckiej ziemi do państw, które zaangażowane są w jakikolwiek konflikt zbrojny. Ukraina nie ma więc szans na spełnienie tego warunku. I trzeba dla niej szukać amunicji z zasobów, których Szwajcarzy nie są w stanie zablokować.

Czytaj także: https://natemat.pl/409414,niemcy-wysla-do-ukrainy-az-50-gepardow

Dowiedz się więcej o polityce Niemiec wobec wojny w Ukrainie: