Rząd ogłosi oficjalnie koniec epidemii. Niedzielski podał termin
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku
- Zapadła jednak decyzja, że zostanie zniesiony
- Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej. Wpołowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego - poinformował PAP szef MZ Adam Niedzielski.
Dodajmy, że mimo tego usta i nos wciąż będziemy musieli zasłaniać nadal w aptekach, przychodniach i szpitalach. Tak na razie zdecydował resort zdrowia.
Prawie już nie ma obostrzeń epidemicznych
Warto jednak dodać, że eksperci ds. chorób zakaźnych nie mają wątpliwości, iż ryzyko zakażenia, szczególnie dla określonych osób i w konkretnych sytuacjach, nadal istnieje, a jednym ze sposobów, aby się przed nim uchronić, jest właśnie noszenie maseczki.
Eksperci są zdania, że maseczki mogą chronić w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie osób, np. w kinie. Chodzi o miejsca zamknięte, gdzie przebywa dużo osób, a szczególnie w sytuacji, gdy ktoś zacznie kaszleć, czyli wykazywać objawy jakiejś infekcji.
- Warto nosić maseczkę w małych, zatłoczonych miejscach. Tam zakładanie maseczki szczególnie powinny rozważyć osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi, osoby leczone immunosupresyjnie, z chorobami nowotworowymi, po przeszczepach, czyli osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu - tłumaczył niedawno naTemat.pl dr n. med. Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Czytaj także: Podwyżki tylko dla medyków na etatach? O innych pracownikach na razie resort zdrowia zapomniał 26 kwietnia zapadła z kolei decyzja w sprawie unijnych certyfikatów covidowych. Niedzielski zapewnił, że będą one ważne bezterminowo dla każdej osoby, która przyjmie przypominającą, trzecią dawkę szczepionki.
Coraz mniej osób choruje na COVID-19
Od 1 kwietnia nie obowiązuje zaś bezpłatne testowanie w aptekach i punktach wymazowych. Na wykonanie testu w kierunku COVID-19 od blisko miesiąca nie można zarejestrować się online.
Dodajmy, że od 21 do 27 kwietnia rządzący odnotowali 6522 (w tym 582 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu wirusa zmarły 33 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 66 osób.