Wskaźnik Pearla stosowany jest do ocenienia skuteczności antykoncepcji. Na czym polega? 

Diana Wawrzusiszyn
09 maja 2022, 11:14 • 1 minuta czytania
Przy wyborze metody antykoncepcji najważniejszym czynnikiem, który bierze się pod uwagę jest skuteczność. Jednym ze sposobów jej określenia jest wskaźnik Pearla. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak skuteczne jest stosowanie prezerwatyw w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych czy stosunku przerywanego.
Czym jest wskaźnik Pearla? Jak wybrać skuteczną metodę antykoncepcji? Fot. 123rf.com/ engdao

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Czym jest wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla to parametr, który służy do określenia skuteczności danej metody antykoncepcji. Podawany jest liczbowo i określa ilość nieplanowanych ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcji na sto regularnie współżyjących kobiet w ciągu roku. Im mniejszą ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda antykoncepcji.

Wskaźnik 5 oznacza, że na 100  par stosujących w ciągu daną metodę antykoncepcji, 5 z nich zaszły w ciążę.

Jakie metody antykoncepcji są najskuteczniejsze?

Współcześnie pary, które zaczęły współżycie, ale nie planują potomstwa mają do wyboru wiele środków zapobiegających zajściu w ciążę. Metody antykoncepcji różnią się między sobą.

Istnieje wiele metod antykoncepcji, spośród których każda para może wybrać taką, która najbardziej odpowiada jej potrzebom i preferencjom. Poszczególne metody różnią się od siebie mechanizmem działania, sposobem stosowania, wygodą czy niepożądanymi działaniami. Aby porównać skuteczność poszczególne metody antykoncepcji, używany jest indeks Pearla.

Czytaj także: Wkrótce mężczyźni będą łykać tabletki antykoncepcyjne? Mają być bezpieczniejsze niż te dla kobiet

Zatem biorąc pod uwagę przyjęty wskaźnik, najskuteczniejsze metody antykoncepcyjne to te, dla których wskaźnik Pearla jest mniejszy, bądź równy 2. 

Wśród używanych powszechnie metod antykoncepcji najlepiej przed ciążą chronią jednofazowe tabletki antykoncepcyjne (wskaźnik Pearla: 0,2 - 0,5). Wskaźnik dla tabletki antykoncepcyjnej sekwencyjnej wynosi 0,2 – 1,4. Trzecia najskuteczniejsza metoda to komputery cyklu, czyli urządzenia, które na podstawie pomiarów temperatury określają dni płodne kobiet. W tym przypadku indeks Pearla wynosi 0,64. Skuteczność kolejnych metod:

Wskaźnik Pearla dla tabletek antykoncepcyjnych

Według powyższego zestawienia stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to najskuteczniejszy sposób zapobieganiu ciąży. Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla dla poszczególnych rodzajów jest różny i wynosi 0,2 – 0,5 dla tabletek jednofazowych, 0,7 dla tabletek dwufazowych, 0,2 – 1,4 dla tabletek sekwencyjnych i 1 – 3 dla tzw. minipigułek.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/264033,kiedy-tabletki-antykoncepcyjne-nie-zadzialaja

Wskaźnik Pearla dla plastrów antykoncepcyjnych

Jedną z popularnych metod antykoncepcyjnych są plastry. Wskaźnik Pearla w tym przypadku wynosi 0,9. Jadnak przy stosowaniu tej metody antykoncepcji należy jednak zwracać uwagę na właściwy sposób użycia plastrów. Ważnym aspektem jest np. przyklejenie plastra w całości do skóry, czy unikanie gorących kąpieli.

Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy

Według indeksu Pearla skuteczność najpopularniejszy środek antykoncepcyjnego, czyli prezerwatywy wcale nie jest wysoka. Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi 3 – 7. Jednak należy pamiętać, że na skuteczność tej metody może wpłynąć wiele czynników: data ważności, sposób przechowywania, uszkodzenie. Ważne jest również prawidłowe dopasowanie prezerwatywy, jak również założenie jej w odpowiednim momencie.

Jakie metody antykoncepcji są najmniej skuteczne?

Wiemy już, że według wskaźnik Pearla, prezerwatywa nie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Można tu też wymienić wiele innych popularnych metod. Indeks dla dopochwowych środków plemnikobójcze wynosi aż 8 - 36. Natomiast stosunek przerywany jest jedną z najmniej skutecznych metod antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 10 – 35. Duża rozbieżność pomiędzy wartościami wynika przede wszystkim z faktu, że metoda ta w dużej mierze zależna jest od dnia cyklu miesiączkowego, w którym doszło do stosunku.

Z kolei stosowanie metody kalendarzykowej jest jeszcze mniej skuteczne. Wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcyjnej wynosi aż 25. Metoda kalendarzykowa może być stosowana przy innych sposobach antykoncepcji, jednak jako jedyna nie spełnia wymogu skuteczności. 

Wskaźnik Pearla może mieć różne wartości

Należy pamiętać, że przy indeksie Pearla nie mamy stałych wartości poszczególnych metod. W wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Często podawana skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych jest wyższa, niż w życiu codziennym. Badania kliniczne przyjmują, że dana metoda stosowana jest we wzorcowy sposób, tymczasem często tak nie jest. 

Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki. Ich skuteczność spada też w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne).

Podobnie z prezerwatywami, ich skuteczność zależy przede wszystkim od tego, czy są one prawidłowo dobrane i założone, a skuteczność metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety.

Wskaźnik Pearla a WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obecnie rekomenduje podawania skuteczności środków antykoncepcyjnych w procentach. Na niekorzyść indeksu Pearla działa, że jest to metoda przestarzała i że przedstawione za jej pomocą dane zależą od wielu czynników (m.in. kultury, demografii, sposobu nauczania technik antykoncepcyjnych w danym społeczeństwie).

Czytaj także: Wiele milionów kobiet nie ma dostępu do żadnej antykoncepcji