Eksperci chcą nowego programu szczepień. Tym razem przeciwko małpiej ospie

Ola Gersz
11 czerwca 2022, 21:40 • 1 minuta czytania
W Niemczech rośnie liczba chorych na małpią ospę. W związku z tym Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) zaleca szczepienia na tę odzwierzęcą chorobę. Szczepić przeciwko małpiej ospie mieliby się jednak nie wszyscy, ale niektóre grupy ryzyka. Kto do niej należy i jaką szczepionkę rekomendują niemieccy eksperci?
W Niemczech będą szczepienia przeciwko małpiej ospie Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


W piątek, 10 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. – Mieliśmy około 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Hospitalizowany jest "na izolacji", nie wiadomo jednak, w którym szpitalu przebywa.

Coraz więcej przypadków małpiej ospy odnotowywanych jest z kolei w Niemczech. Jak informuje Deutsche Welle: 'Według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI) do czwartku w Niemczech zgłoszono 131 przypadków zakażeń, jak dotąd wyłącznie wśród mężczyzn. Dzień wcześniej było 113 przypadków".

Czytaj także: Małpia ospa poza Afryką była już wcześniej, ale dobrze się ukrywała? To tłumaczy obecne zachorowania

Szczepienia przeciwko małpiej ospie w Niemczech?

W związku z rosnącą liczbą chorych na małpią ospę w Niemczech pojawiły się plany szczepień. Pisze o tym Deutsche Welle.

"Zgodnie z zaleceniem Stałej Komisji ds. Szczepień (STIKO) osoby dorosłe w Niemczech, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną małpią ospą lub u których występuje zwiększone ryzyko zakażenia, powinny w przyszłości profilaktycznie otrzymać szczepionkę" – czytamy.

Zdaniem ekspertów ze STIKO ta druga grupa to "pracownicy laboratoriów, którzy mają do czynienia z niezabezpieczonymi próbkami oraz mężczyźni mający kontakty seksualne ze zmieniającymi się partnerami tej samej płci". To oni właśnie mieliby profilaktycznie przyjąć szczepionkę przeciwko małpiej ospie.

Czy jest szczepionka przeciwko małpiej ospie?

Jak pisaliśmy w naTemat, obecnie nie ma określonego leczenia zalecanego w przypadku małpiej ospy oraz szczepionki. Choroba ustępuje zwykle samoistnie, a pacjentom można podawać leki przeciwwirusowe.

Jaką szczepionkę mają więc na myśli eksperci z niemieckiej Stałej Komisji ds. Szczepień? Jak podkreśla Deutsche Welle, miałaby być to szczepionka Imvanex przeciwko ospie prawdziwej, która od 2013 roku jest dostępna w Unii Europejskiej. Mogą ją przyjmować wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia.

"Szczepionka Imvanex została opracowana z myślą o ospie prawdziwej. Ze względu na podobieństwo wirusów ospy prawdziwej i małpiej szczepionka może chronić również przed tą ostatnią. Nie ma jednak dokładnych danych na temat skuteczności, ponieważ ospa prawdziwa została całkowicie zwalczona, a małpia ospa nie występuje zazwyczaj poza Afryką" – czytamy w Deutsche Welle.

Projekt STIKO nie został jeszcze zatwierdzony. Obecnie czeka go audyt niemieckich krajów związkowych i ekspertów.

Czytaj także: Małpia ospa w Polsce. Lekarz mówi, jakie są pierwsze objawy i jak ją leczyć

Małpia ospa: co to za choroba?

Małpia ospa, w przeciwieństwie do wirusa SarsCov2, jest chorobą przenoszoną głównie przez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby, w tym również podczas kontaktów seksualnych. Nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

"Ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną (zoonoza). W sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka" – informuje Ministerstwo Zdrowia

Małpia ospa, choć może przypominać wyeliminowaną w 1980 roku ospę prawdziwą, ma zwykle znacznie łagodniejszy przebieg. Powrót do zdrowia zajmuje zakażonym zwykle kilka tygodni, a śmiertelna jest tylko w nielicznych przypadkach. Dotyczy to przede wszystkim krajów Afryki, gdzie często niedostępne jest jakiekolwiek leczenie.

Małpią ospę do Europy prawdopodobnie sprowadziły osoby, które podróżowały do krajów afrykańskich, gdzie miały bezpośredni kontakt z małpami. Przypadki potwierdzono także u osób, które miały styczność z małpami sprowadzonymi do europejskich hodowli. Małpia ospa pojawiała się już w Europie, ale diagnozowano zwykle jeden przypadek na kilka lat.

Objawy małpiej ospy

Choroba trwa zwykle od 2 do 14 tygodni i zaczyna się od gorączki, bólu głowy, mięśni i pleców, dreszczy i obrzęku węzłów chłonnych. Po kilku dniach zaczyna występować ostra wysypka na twarzy, która schodzi na pozostałe części ciała. Ma ona zmienną postać, zaczyna się od wypełnionych płynem krost, które po czasie wypełniają się ropą, a na końcu zasychają.

"Małpia ospa jest raczej łagodną, samoograniczającą się chorobą, a większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni" - podała miesiąc temu Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia. Objawy są łagodniejsze niż w przypadku ospy prawdziwej, ale zdarzają się przypadki zgonów. Śmiertelność jest wyższa wśród dzieci i młodych dorosłych, a na ciężki przebieg zakażenia narażone są głównie osoby z obniżoną odpornością.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/412399,malpia-ospa-wykryta-w-wielkiej-brytanii