Ziobro wymusi specjalne stanowisko dla swojej partii? Wiadomo, kto mógłby je zająć
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
Przypomnijmy, że górnictwo obecnie nadzoruje wiceminister Piotr Pyzik w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Jest pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Jednak partia Zbigniewa Ziobry, chce, aby to jej przedstawiciel zajmował się sprawami węgla. Kulisy tej sprawy opisuje portal gazeta.pl.
Janusz Kowalski dostanie stanowisko w rządzie?
Jak czytamy, osobą tą miałby być Janusz Kowalski. "Solidarna Polska już kilka miesięcy temu uzyskała od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego obietnicę, że Kowalski wróci do rządu" - przypomina serwis.
Co ważne, według ustaleń sprzed miesięcy, Janusz Kowalski miał objąć stanowisko wiceministra w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, gdzie szefem jest Waldemar Buda.
Warto przeczytać: Kuriozalne słowa Kowalskiego. Wyjaśnił, co "jest największym piekłem kobiet"
"Ale to przepis na spięcia, bo Buda to jeden z najbardziej zaufanych ludzi premiera Mateusza Morawieckiego" - konkluduje portal. - Szukają mu więc innego resortu - powiedział informator gazeta.pl w obozie rządzącym.
Solidarna Polska chciałaby, aby to nie było stanowisko tytularne, ale takie, które niesie ze sobą władzę. I tak - w przyszłym tygodniu rząd będzie debatować nad ewentualnym powołaniem specjalnego pełnomocnika ds. wielkich inwestycji węglowych.
- Ziobryści budują teraz swoją tożsamość na węglu - powiedział gazeta.pl zorientowany w sprawie polityk bliski rządowi.
Solidarna Polska atakuje UE i promuje polski węgiel
Przypomnijmy, że na początku czerwca szef Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił już o cenach węgla, a przy tym skrytykował unijną politykę klimatyczną.
Czytaj także: Kajdanki i paralizator na 10-latków. Oto, jak Ziobro chce reformować poprawczaki
Zdaniem Ziobry wzrost cen spowodowany jest nie tylko wojną na Ukrainie, ale "irracjonalną, szaloną polityką Unii Europejskie", która określił jako blokowanie wydobycia polskich złóż węgla.
- Trzeba podjąć strategiczną decyzję o inwestycjach i nie patrzeć się na blokady ideologiczne z Unii Europejskiej. Oni mają w tym interes. Oni chcą, żebyśmy kupowali ich technologie, zadłużali kraj. I kupowali prąd, który planowali produkować za sprawą Nord Stream i Nord Stream 2 – przekonywał wówczas Ziobro.
Czytaj także: https://natemat.pl/420586,ziobro-zlozyl-morawieckiemu-zyczenia-urodzinowe-zdrowia-i-madrosci