Pierwszy taki prawomocny wyrok w Polsce. Sąd zdecydował ws. uchwały anty-LGBT

Mateusz Przyborowski
28 czerwca 2022, 16:34 • 1 minuta czytania
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił we wtorek skargi kasacyjne od orzeczenia lubelskiego sądu unieważniającego uchwałę gminy Serniki ws. ideologii LGBT. To pierwszy prawomocny wyrok NSA spośród dziewięciu takich spraw, na które skargi złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.
Warszawska Parada Równości 2022 Fot. Wojtek Laski / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


W Polsce w mocy jest ponad 80 uchwał anty-LGBT przyjętych przez samorządy. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie unieważnił jedną z nich – w województwie lubelskim. Chodzi o przyjętą w czerwcu 2019 roku uchwałę "Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT".

Sąd zdecydował ws. samorządowej uchwały anty-LGBT

Dotyczyła ona "powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową". Rada zadeklarowała ponadto, że samorząd nie da "narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT".

"Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (...). Nie pozwolimy wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej słusznie zwanej niekiedy homopropagandą w wybranych zawodach" – zapisano w dokumencie.

Czytaj także: Ta Parada była inna niż wszystkie. Ukraińcy LGBT+ w rozmowie z naTemat: Czujemy wdzięczność

Uchwałę zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich, a w sierpniu 2020 roku wojewódzki sąd administracyjny uchylił ją w całości i uznał, że dokument nie ma podstaw prawnych, ma charakter władczy oraz dyskryminujący. Wyrok WSA wyrok zaskarżyły z kolei przedstawiciele gminy, prokuratura oraz Instytut Ordo Iuris.

We wtorek prawomocny wyrok w tej sprawie wydał NSA. – Wbrew zarzutom, zawartym w skargach kasacyjnych, wojewódzki sąd administracyjny prawidłowo uznał, że zaskarżona uchwała ingeruje w godność i życie prywatne tej grupy mieszkańców, które identyfikują się jako osoby LGBT – uzasadniała wyrok sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak.

I dodała: – Niezależnie od tego, jakie były intencje radnych, społecznym skutkiem uchwały jest naruszenie godności, czci i dobrego imienia oraz ściśle związanego z tymi dobrami życia prywatnego określonej grupy mieszkańców.

Pierwszy taki prawomocny wyrok w Polsce

Wtorkowy wyrok NSA to pierwsza zakończona prawomocnie sprawa spośród dziewięciu zaskarżonych przez RPO. W czterech przypadkach, poza gminą Serniki, także w odniesieniu do uchwał gmin Istebna (województwo śląskie), Klwów (województwo mazowieckie) i Rady Miejskiej w Osieku (województwo świętokrzyskie) skargi RPO zostały w 2020 roku uwzględnione przez sądy administracyjne. Od orzeczeń odwołały się organy wydające uchwały.

W przypadku pięciu pozostałych uchwał – Sejmiku Województwa Lubelskiego, Rady Powiatu Ryckiego, małopolskiej gminy Lipinki, podkarpackiej gminy Niebylec i Rady Powiatu Tarnowskiego – sądy początkowo odrzuciły skargi, uznając, że uchwały nie dotyczą sprawy z zakresu administracji publicznej i dlatego nie podlegają właściwości WSA.

Czytaj także: "Wylał się na mnie wulgarny ściek". Mama zabrała dzieci na Paradę. Opowiedziała, co ją spotkało

Wszystkie te sprawy NSA zwrócił jednak do ponownego zbadania, natomiast wojewódzkie sądy administracyjne przy ponownym zbadaniu nieprawomocnie unieważniły te uchwały.

Jak już informowaliśmy naTemat, Komisja Europejska zdecydowała, że polskie gminy i powiaty, które nie wycofały się uchwał anty-LGBT, nie otrzymają wsparcia z funduszy unijnych. Chodzi niebagatelną kwotę dla Polski72,2 miliarda euro ze środków na realizację polityki spójności.

Czytaj także: https://natemat.pl/421900,glupoty-nie-nalezy-badac-dziennikarz-tvn-o-kaczynskim