W Sejmie przegłosowano przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Pojawił się jeden głos sprzeciwu

Michał Koprowski
07 lipca 2022, 22:02 • 1 minuta czytania
W czwartek posłowie zajęli się wstąpieniem Szwecji i Finlandii do Sojuszu NATO. Podczas posiedzenia Sejmu, niemalże jednogłośnie przegłosowano ustawę dotyczącą akcesji nowych członków. Przeciwko zasileniu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dwoma krajami bałtyckimi był tylko poseł Konfederacji Robert Winnicki.
Przeciwko akcesji Szwecji i Finlandii do NATO był tylko poseł Konfederacji Robert Winnicki Fot. Jacek Domiński / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Szwecja i Finlandia, a bezpieczeństwo NATO

W trakcie debaty głos zabrał Władysław Teofil Bartoszewski, który podkreślił, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego zwiększy bezpieczeństwa na północnej oraz wschodniej flance.

– Po rozpoczęciu brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, a szczególnie po odkryciu bestialskich zbrodni Rosjan na narodzie ukraińskim, akceptacja do członkostwa w NATO wśród Finów wzrosła z 25 proc. do 70 proc. Ten akces jeszcze bardziej zacieśni współpracę NATO-UE – powiedział poseł PSL, aby zaznaczyć, że Morze Bałtyckie "w ogromnej części stanie się wewnętrznym morzem NATO".

Zabrakło posłów Prawa i Sprawiedliwości

W Sejmie wprawdzie przegłosowano wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO, ale nie obyło się bez głosu sprzeciwu. Za akcesją Szwecji opowiedziało się 442 posłów, nikt nie wniósł sprzeciwu, nikt się nie wstrzymał.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku Finlandii. Za jej przystąpieniem do Sojuszu opowiedziało się 440 posłów. Przeciw był jedynie Robert Winnicki, poseł Konfederacji. Od głosu wstrzymał się Grzegorz Braun.

Pomimo że posłowie byli niemal jednomyślni w kwestii akcesji nowych członków NATO, sala plenarna wcale nie była wypełniona. Zabrakło wielu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. O tę nieobecność zapytano podczas konferencji prasowej Ryszarda Terleckiego.

– Sprawa jest oczywista. Jest jasne, że parlament przyjmie, Sejm a potem Senat przyjmą tę ratyfikację, zatwierdzą ratyfikację. Więc właściwie dyskusja jest już niepotrzebna. Kluczowa chwila to będzie głosowanie, natomiast posłowie zajęci różnymi sprawami – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości dodał również, że "debata o czymś, co jest oczywiste, co nie budzi kontrowersji, nie ma specjalnego znaczenia w tej chwili w Sejmie".

"Historyczny moment dla Finlandii, Szwecji, NATO i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa"

Państwa członkowskie podpisały protokoły akcesyjne dwa dni temu. Wówczas sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że moment jest "historyczny". Podkreślił jednak, że nie obyło się bez obaw, ale "w ramach NATO znaleźliśmy porozumienie".

Stoltenberg poinformował również, że "Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich". – Liczę, że wszystkie państwa sojusznicze NATO zapewnią szybką ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii – dodał oraz zwrócił się do Turcji, której podziękował za "konstruktywne podejście".

Czytaj także: https://natemat.pl/423994,kreml-cieszy-afera-w-wielkiej-brytanii-johnson-naprawde-nas-nie-lubi