To już oficjalnie: Chorwacja wprowadza euro. Ujawniono kurs wymiany waluty
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Chorwacki rząd podjął decyzję, że kraj chce stać się członkiem strefy euro
- Rada UE przyjęła już ostatnie akty prawne, których wymaga procedura przyjęcia euro
- Ustalony jest już także oficjalnie kurs wymiany
– Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravko Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna – mówił z tej okazji czeski minister finansów Zbyniek Stanjura. Jego kraj sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.
Chorwacja od 2023 roku będzie mieć euro
Wiadomo też już, jaki będzie kurs wymiany. Został on ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro.
Dodajmy, że w zeszłym tygodniu Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji na członka strefy euro. Jak wówczas stwierdzono, mimo pandemii COVID-19, wysokiej inflacji, wojny w Ukrainie Chorwacja jest gotowa na taki ruch.
Przypomnijmy, że już wcześniej władze UE wyrażały radość z kolejnego członka strefy euro. – Dziś Chorwacja zrobiła znaczący krok w kierunku przyjęcia euro, naszej wspólnej waluty. Niespełna dekadę po wejściu do UE Chorwacja jest teraz gotowa do wejścia do strefy euro 1 stycznia 2023 roku – mówiła na początku czerwca przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, kiedy trwała procedura ws. euro w Chorwacji.
Czytaj także: Chorwacja zamraża ceny paliw na stacjach. Do kiedy zatankujemy taniej podczas wakacji?
Jak podkreśliła wówczas Ursula von der Leyen, zmiana z kun na euro wzmocni chorwacką gospodarkę, przynosząc korzyści jej obywatelom, przedsiębiorstwom i całemu społeczeństwu. – Przyjęcie euro przez Chorwację również wzmocni euro – oceniła polityczka.
Tak wygląda to z perspektywy Brukseli. Jak jednak przełoży się to na podróże do jednego z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc na wakacje?
Co Polacy muszą wiedzieć ws. euro w Chorwacji?
Jak pisaliśmy w InnPoland.pl, od 5 września 2022 roku wszystkie punkty handlowe i usługowe będą musiały podawać ceny w dwóch walutach oraz akceptować płatności w euro i kunach. Kun będzie można używać do końca 2023 roku.
Czytaj także: Jedziesz samochodem do Chorwacji? Pamiętaj o winietach, paszporcie i wyposażeniu auta
Czy przełoży się to na wzrost cen? Ceny w Chorwacji i tak rosną - ten kraj także zmaga się z inflacją. Nie ma się więc co dziwić, że za większość rzeczy zapłacimy więcej niż rok czy dwa lata temu (jeśli ktoś zdecydował się wówczas na podróż mimo pandemii). Z drugiej jednak strony ceny w Chorwacji są zbliżone do polskich, więc szok nam raczej nie grozi.
Jak walutę zabrać w te wakacje do Chorwacji? Eksperci podkreślają, że w Chorwacji najlepiej płacić w kunach. W wielu miejscowościach turystycznych sprzedawcy przyjmują płatności w euro, ale najczęściej stosują przy tym mało korzystne dla turystów przeliczniki. A resztę i tak wydają w kunach.