Von der Leyen: Polska musi wywiązać się z zobowiązań. Zmniejszono kwotę w ramach KPO

Michał Koprowski
26 lipca 2022, 09:59 • 1 minuta czytania
Ursula von der Leyen poinformowała, że nowa ustawa dotycząca Sądu Najwyższego nie jest w stanie odblokować pieniędzy z KPO, ponieważ "nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Ponadto okazuje się, że kwota bezzwrotnych dotacji dla Polski już została zmniejszona o 1,3 mld euro.
Ursula von der Leyen: "Polska musi wywiązać się z zobowiązań". Zmniejszono kwotę w ramach KPO Fot. Associated Press / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


"Polska musi wywiązać się z zobowiązań"

Ursula von der Leyen w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawną" została zapytana o kondycję relacji między Warszawą a Brukselą oraz trwający spór ws. praworządności. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że "nowe prawo jest ważnym krokiem", ale nadal nie spełnia warunków przyznania środków.

– Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Nowe prawo jest ważnym krokiem – przyznała szefowa KE.

– Jednak, (...) z naszej wstępnej oceny wynika, że nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania środków z KPO i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności – podkreśliła.

"Nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów"

Ursula von der Leyen wskazała ponadto, że jest jeszcze jedna kwestia, która stoi na drodze do unijnych środków. Polska musi w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE.

– W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania – zapewniła przewodnicząca KE.

Zmniejszono kwotę bezzwrotnych dotacji dla Polski

Jak zauważa "DGP", jeszcze przed pierwszą potencjalną wypłatą środków dla Polski, kwota bezzwrotnych dotacji dla naszego kraju została zmniejszona o 1,3 mld euro. Decyzja w tej sprawie miała zapaść jeszcze w czerwcu.

"Pierwotnie mieliśmy otrzymać 23,9 mld euro. Jednak pieniędzy będzie o ponad 5 proc. mniej, i to jeszcze zanim złożymy pierwszy wniosek o płatność. Jak słyszymy, taka decyzja zapadła na szczeblu unijnym pod koniec czerwca" – czytamy.

KE zatwierdziła, PE ma wątpliwości

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie tzw. kamienie milowe. Jednym z tych warunków była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jednak Parlament Europejski nie jest zadowolony z postanowienia KE. Eurodeputowani twierdzą, że Polska nadal łamie zasady praworządności i dopóki to się nie zmieni, wypłata środków z KPO nie zostanie uruchomiona.

Opinia PE poskutkowała wizytą delegacji w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli, do której doszło w ubiegłym tygodniu. Eurodeputowani rozmawiali z Marianem Banasiem o praworządności w Polsce. Wyniki tych rozmów miały znaleźć się w raporcie, który posłużyłby PE do podjęcia decyzji ws. przyznania środków z KPO dla Polski.