Debata w Wielkiej Brytanii gwałtownie przerwana. Prezenterka zasłabła na wizji

Alicja Skiba
27 lipca 2022, 07:52 • 1 minuta czytania
Brytyjczycy, którzy we wtorek wieczorem włączyli Talk TV, by obejrzeć debatę między kandydatami na liderów Partii Konserwatywnej, Liz Truss a Rishi Sunakiem, niewiele się dowiedzieli. Program gwałtownie zakończył nadawanie, ponieważ prowadząca zemdlała na wizji. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało.
Prezenterka zemdlała na wizji podczas debaty między kandydatami na lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej Fot.: Twitter

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


W Wielkiej Brytanii trwa polityczna zawierucha po odwołaniu Borisa Johnsona zarówno ze stanowiska szefa rządu, jak i lidera Partii Konserwatywnej. O schedę po nim walczą minister spraw zagranicznych Liz Truss i były kanclerz skarbu Rishi Sunak. We wtorek wieczorem redakcje TalkTV i "The Sun" zorganizowały debatę między torysami, jednak została ona szybko przerwana. Prowadząca nagle zemdlała.

Stacja BBC opublikowała na Twitterze nagranie, na którym widać jak przemawia Truss. W pewnym momencie słychać huk a oponentka Sunaka przerywa wypowiedź i ma wyraźnie przerażoną minę. W tym momencie stacja zakończyła nadawanie programu.

Czytaj także: Jest nowy kandydat na premiera Wielkiej Brytanii. Zapowiada "odbudowanie Wysp" po brexicie

Stacja Talk TV poinformowała niedługo potem, że debata została w połowie przerwana, ponieważ prowadząca ją Kate McCann zasłabła. Kobiecie nic się nie stało, ale - według nadawcy programu - lekarze zalecili, żeby nie kontynuować programu tego wieczora. Talk TV przeprosiła widzów za nietypową sytuację.

Sunak i Truss skomentowali, że cieszą się, iż prezenterka jest w dobrym stanie i zapewnili, że są gotowi ponownie się spotkać, żeby kontynuować dyskusję.

Brytyjskie sondaże obecnie sugerują, że to Liz Truss, szefowa dyplomacji, może zostać przyszłą liderką Konserwatystów i premierką wyspiarskiego kraju. Według danych zebranych przez YouGov Truss ma 53 proc. głosów poparcia, z kolei Sunak może liczyć na 36 proc. Zwycięzca politycznej walki zostanie wyłowiony 5 września.

Exodus w rządzie Wielkiej Brytanii i dymisja Johnsona

Trwające trzy lata rządy Borisa Johnsona na stanowisku premiera od początku budziły kontrowersje, ale gwoździem do jego politycznej trumny okazała się sprawa posła z Partii Konserwatywnej Chrisa Pinchera, który miał dopuścić się molestowania seksualnego. Johnson zarzekał się, że nic o tym nie wiedział, kiedy mianował Pinchera na zastępcę whipa (osoby odpowiedzialnej za dyscyplinę w klubie poselskim) i wiceministra spraw zagranicznych, ale wyszło na jaw, że kłamał.

Może Cię zainteresować: 10 pedofilów z Wielkiej Brytanii w Polsce. Przyjechali szukać ofiar wśród uchodźców z Ukrainy

Po wybuchu skandalu rozpoczęła się absolutnie rekordowa fala rezygnacji w rządzie. Dymisje złożyło ostatecznie ok. 60 osób z otoczenia premiera: ministrów, sekretarzy oraz doradców. W końcu pod presją, także ze strony partyjnych kolegów, Johnson ogłosił, że rezygnuje z roli przewodniczącego rządzącej Partii Konserwatywnej, a tym samym: w nieco dalszej perspektywie – premiera.

Niedługo po wygłoszeniu swojego oświadczenia, przekazał on na posiedzeniu zrekonstruowanego rządu, że zgodnie z konwencją, w czasie, który pozostał mu w roli premiera, nie będzie podejmował kluczowych decyzji, a jedynie zajmie się bieżącym zarządzaniem.

Przeczytaj również: Bulwersujące wyniki śledztwa BBC. Elitarna jednostka miała się dopuszczać morderstw w Afganistanie

"Hasta la vista, Baby"

- Pomogliśmy, ja pomogłem, przeprowadzić ten kraj przez pandemię i pomóc uratować inny kraj przed barbarzyństwem. Szczerze mówiąc, to wystarczająco wiele. Misja w dużej mierze zakończyła się sukcesem – mówił Johnson podczas pożegnalnego wystąpienia przed Izbą Gmin. - Chcę podziękować wszystkim tutaj i „Hasta la vista, baby” – swoje przemówienie zakończył jednym z najbardziej znanych cytatów filmowych — słowami wypowiadanymi przez Arnolda Schwarzeneggera w filmie „Terminator 2”. Salę Izby Gmin opuścił w burzy gromkich braw od członków swojej Partii Konserwatywnej.

Czytaj także: https://natemat.pl/426913,syn-johna-lennona-wyznal-dlaczego-zmienil-imie-na-julian-lennon