Izba Dyscyplinarna SN przeszła do historii. Sędziowie dostaną gigantyczne uposażenia
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Izba Dyscyplinarna przeszła do historii. Sześciu sędziów przeszło w stan spoczynku, a pięciu w inne miejsca w SN
- Ci, który zdecydowali się na stan spoczynku, dostaną sowite uposażenie
"Sześciu sędziów Sądu Najwyższego orzekających wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku" – podano na stronie Sądu Najwyższego. Z kolei pięciu sędziów trafiło do innych miejsc w Sądzie.
"Z dniem 23 lipca 2022 r. zostali przeniesieni w stan spoczynku sędziowie SN Jarosław Duś, Jacek Wygoda i Konrad Wytrykowski. Z dniem 26 lipca 2022 r. zostali przeniesieni w stan spoczynku sędziowie SN Piotr Niedzielak i Paweł Zubert. Z dniem 27 lipca 2022 r. został przeniesiony w stan spoczynku sędzia SN Adam Tomczyński" - poinformował SN.
Wysokie uposażenie dla sędziów Izby Dyscyplinarnej, którzy przeszli w stan spoczynku
Wymienieni sędziowie do 14 lipca 2022 r. orzekali w Izbie Dyscyplinarnej SN. "Przeniesienie dokonało się w trybie art. 10 ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw" – czytamy w komunikacie na ten temat.
Taki wybór spowodował, że zgodnie z prezydencką ustawą, członkowie Izby Dyscyplinarnej mogli albo pozostać w SN, albo odejść właśnie w stan spoczynku. Druga opcja powoduje, że otrzymają wynagrodzenie powyżej 20 tys. miesięcznie.
Jest ono płatne w 100 proc. aż do czasu osiągnięcia wieku stanu spoczynku, gdy obniży się on do 75 proc. uposażenia.
Przypomnijmy, że w czerwcu po miesiącach konfliktów o Sąd Najwyższy Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą Izbę Dyscyplinarną na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.
– Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym i skierował ją do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – przekazał wówczas szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Sejm, standardowo odrzucił poprawki opozycyjnego Senatu, jednak wszystko wskazuje na to, że stało się to z błogosławieństwem obozu prezydenckiego. – Decyzja Sejmu wydaje się jak najbardziej słuszna – oceniła wtedy dla PAP Małgorzata Paprocka.
Co zastąpi Izbę Dyscyplinarną?
Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie składała się z 11 sędziów, których będzie wybierał Andrzej Duda. Ich kadencja będzie trwała pięć lat. Wybór będzie odbywał się w drodze losowania spośród 33 sędziów pracujących w izbach Sądu Najwyższego.
– Nikt nie będzie miał żadnego specjalnego, uprzywilejowanego statusu, bo to był jeden z istotnych argumentów przeciwko Izbie Dyscyplinarnej. To był argument, który ja osobiście uznaję i rozumiem – powiedział jeszcze na początku lutego prezydent.
Podczas przekazania ustawy do Sejmu Duda wprost stwierdził, że dokument ma doprowadzić do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odmrożenia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Unia ma jednak nadal duże wątpliwości względem stanu praworządności w Polsce. Dlatego też Polska nadal tych funduszy nie dostała.