Izba Dyscyplinarna SN przeszła do historii. Sędziowie dostaną gigantyczne uposażenia

Natalia Kamińska
27 lipca 2022, 18:08 • 1 minuta czytania
Sześciu sędziów orzekających wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. To jednak nie znaczy, że zostaną bez wynagrodzenia. Do przejścia na emeryturę będą oni otrzymywać bardzo wysokie uposażenie. Potem zresztą też, aczkolwiek trochę pomniejszone.
Sześciu sędziów ID Sądu Najwyższego przeszło w stan spoczynku. Fot. Mateusz Jagielski/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


"Sześciu sędziów Sądu Najwyższego orzekających wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku" – podano na stronie Sądu Najwyższego. Z kolei pięciu sędziów trafiło do innych miejsc w Sądzie.

"Z dniem 23 lipca 2022 r. zostali przeniesieni w stan spoczynku sędziowie SN Jarosław Duś, Jacek Wygoda i Konrad Wytrykowski. Z dniem 26 lipca 2022 r. zostali przeniesieni w stan spoczynku sędziowie SN Piotr Niedzielak i Paweł Zubert. Z dniem 27 lipca 2022 r. został przeniesiony w stan spoczynku sędzia SN Adam Tomczyński" - poinformował SN.

Wysokie uposażenie dla sędziów Izby Dyscyplinarnej, którzy przeszli w stan spoczynku

Wymienieni sędziowie do 14 lipca 2022 r. orzekali w Izbie Dyscyplinarnej SN. "Przeniesienie dokonało się w trybie art. 10 ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw" – czytamy w komunikacie na ten temat.

Taki wybór spowodował, że zgodnie z prezydencką ustawą, członkowie Izby Dyscyplinarnej mogli albo pozostać w SN, albo odejść właśnie w stan spoczynku. Druga opcja powoduje, że otrzymają wynagrodzenie powyżej 20 tys. miesięcznie.

Jest ono płatne w 100 proc. aż do czasu osiągnięcia wieku stanu spoczynku, gdy obniży się on do 75 proc. uposażenia.

Przypomnijmy, że w czerwcu po miesiącach konfliktów o Sąd Najwyższy Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą Izbę Dyscyplinarną na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.

– Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym i skierował ją do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – przekazał wówczas szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Sejm, standardowo odrzucił poprawki opozycyjnego Senatu, jednak wszystko wskazuje na to, że stało się to z błogosławieństwem obozu prezydenckiego. – Decyzja Sejmu wydaje się jak najbardziej słuszna – oceniła wtedy dla PAP Małgorzata Paprocka.

Co zastąpi Izbę Dyscyplinarną?

Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie składała się z 11 sędziów, których będzie wybierał Andrzej Duda. Ich kadencja będzie trwała pięć lat. Wybór będzie odbywał się w drodze losowania spośród 33 sędziów pracujących w izbach Sądu Najwyższego.

– Nikt nie będzie miał żadnego specjalnego, uprzywilejowanego statusu, bo to był jeden z istotnych argumentów przeciwko Izbie Dyscyplinarnej. To był argument, który ja osobiście uznaję i rozumiem – powiedział jeszcze na początku lutego prezydent.

Podczas przekazania ustawy do Sejmu Duda wprost stwierdził, że dokument ma doprowadzić do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odmrożenia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Unia ma jednak nadal duże wątpliwości względem stanu praworządności w Polsce. Dlatego też Polska nadal tych funduszy nie dostała.

Czytaj także: https://natemat.pl/408118,pis-dogadalo-sie-z-solidarna-polska-chodzi-o-izbe-dyscyplinarna