Czy "Chłopi" dostaną nominację do Oscara? Polska miała ich trzynaście, w tym jedną złotą statuetkę
– Stosunkiem głosem cztery do dwóch komisja zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, został film "Chłopi" w reżyserii Doroty Welchman i Hugh Welchmana, twórców animowanego do Oscara "Twojego Vincenta" – ogłosiła w poniedziałek Ewa Puszczyńska, przewodnicząca Komisji Oscarowej.
Puszczyńska podkreśliła, że film "Chłopi" (który pokonał m.in. głośną "Zieloną granicę" Agnieszki Holland) "nie tylko posiada walory artystyczne, ale porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne: opresję kobiet, ich zależność od mężczyzny, a nawet przynależność do niego, przemoc seksualną i mobbing". – Ta historia oparta na książce, która dostała nagrodę Nobla, będzie zrozumiała na całym świecie: ponad granicami i podziałami politycznymi, miejmy nadzieję – mówiła przewodnicząca komisji.
"Chłopi" to animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta, a film jest jednym z najbardziej wyczekiwanych polskich tytułów tego roku (premierę kinową zaplanowano 13 października). Za reżyserię filmu odpowiadają twórcy "Twojego Vincenta", malarskiej animacji nominowanej do Oscara w 2018 roku w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.
Przy najnowszym dziele Doroty i Hugh Welchmanów pracowało ponad 100 malarzy, a wcześniej nakręcono film z udziałem prawdziwych aktorów. W roli Jagny wystąpiła Kamila Urzędowska ("Żmijowisko"), w roli Antka Boryny – Robert Gularczyk ("Twój Vincent"), zaś jako Macieja Borynę zobaczymy Mirosława Bakę ("Krótki film o zabijaniu"). W obsadzie znaleźli się również Julia Wieniawa ("W lesie dziś nie zaśnie nikt"), Maciej Musiał ("Rodzinka.pl"), Sonia Bohosiewicz ("Inni ludzie") czy Ewa Kasprzyk ("Kogel-mogel").
Czy "Chłopi" dostaną nominację do Oscara? Jeśli nie będzie opóźnienia z powodu strajków w Hollywood, nominacje zostaną ogłoszone 23 stycznia, a gala w Los Angeles odbędzie się 10 marca.
Czytaj także: https://natemat.pl/512764,poznalismy-kandydata-polski-na-oscara-2024Polskie filmy nominowane do Oscara
W historii Oscarów Polska zdobyła 13 nominacji w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, która później zmieniła nazwę na najlepszy film międzynarodowy. Mamy już nawet jedną statuetkę. Oto polskie filmy nominowane do Oscara (oczywiście z pominięciem tytułów nominowanych w innych kategoriach).
1. Nóż w wodzie, reż. Roman Polański (1961)
- Kiedy nominacja? 1964 r.
- Oscar? Nie
"Nóż w wodzie" to pełnometrażowy debiut Romana Polańskiego i pierwsza nominacja do Oscara dla Polski (36 lat po ustanowieniu nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej). Dramat psychologiczny opowiada o trójkącie miłosnym i rywalizacji między mężem, żoną oraz tajemniczym mężczyzną podczas wspólnego rejsu na jeziorze. Film zapoczątkował międzynarodową karierę Polańskiego, ale został potępiony przez polskie władze. W rezultacie reżyser wyemigrował do Francji.
2. Faraon, reż. Jerzy Kawalerowicz (1965)
- Kiedy nominacja? 1967 r.
- Oscar? Nie
Epicki film historyczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza jest oparty na powieści Bolesława Prusa. "Faraon"pokazuje starożytny Egipt w okresie panowania Ramsesa XIII (Jerzy Zelnik) i skupia się na skomplikowanej intrydze na szczytach władz oraz miłości między faraonem a młodą Żydówką. To jedna z największych superprodukcji w historii polskiego kina.
3. Potop, reż. Jerzy Hoffman (1974)
- Kiedy nominacja? 1975 r.
- Oscar? Nie
Kolejny film historyczny nominowany do Oscara to "Potop" Jerzego Hoffmana, druga (po "Panu Wołodyjowskim") zekranizowana część Trylogii Henryka Sienkiewicza. Monumentalne widowisko, które pokochali Polacy, przedstawia wydarzenia z okresu potopu szwedzkiego w XVII wieku i skupia się na losach młodego oficera Andrzeja Kmicica (Daniel Olbrychski), który zostaje obwołany zdrajcą i stara się zwrócić honor swojemu nazwisku.
4. Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda (1974)
- Kiedy nominacja? 1976 r.
- Oscar? Nie
"Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy to jeden z trzech polskich filmów, które w latach 70. jeden a po drugim zdobywały nominacje w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Ten wybitny film w historii polskiej kinematografii jest ekranizacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem i przedstawia historię trzech młodych przedsiębiorców – Polaka Karola Borowieckiego (Daniel Olbrychski), Żyda Moryca Welta (Wojciech Pszoniak) i Niemca Maksa Bauma (Andrzej Seweryn) – którzy próbują odnieść sukces w łódzkim przemyśle tekstylnym na przełomie XIX i XX wieku.
5. Noce i dnie, reż. Jerzy Antczak (1975)
- Kiedy nominacja? 1977 r.
- Oscar? Nie
Kultowe "Noce i dnie" Jerzego Antczaka z niezapomnianymi rolami Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego są adaptacją powieści Marii Dąbrowskiej. Ta saga rodzinna pokazuje losy dwóch pokoleń familii Niechciców na przełomie XIX i XX wieku, a głównie skupia się na historii małżeństwa Barbary Ostrzeńskiej i Bogumiła Niechcica. Walc Waldemara Kazaneckiego to dziś jest jednym z najsłynniejszych utworów polskiej muzyki filmowej.
6. Panny z Wilka, reż. Andrzej Wajda (1979)
- Kiedy nominacja? 1980 r.
- Oscar? Nie
Aż cztery dzieła Andrzeja Wajdy otrzymały nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (sam reżyser w 2000 roku otrzymał Oscara honorowego za całokształt twórczości). "Panny z Wilka" to adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Psychologiczny film opowiada o czterdziestoletnim, zmęczonym życiem mężczyźnie (Daniel Olbrychski), która wraca do rodzinnego domu i ponownie spotyka siostry z Wilka, które spotkał 15 lat temu. Jego przyjazd ożywia dawne wspomnienia i zmienia życie pięciu kobiet.
7. Człowiek z żelaza, reż. Andrzej Wajda (1981)
- Kiedy nominacja? 1982 r.
- Oscar? Nie
"Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy to kontynuacja filmu "Człowiek z marmuru". Film opowiada historię dziennikarza (Marian Opania), który podczas wydarzeń sierpniowych w 1980 r. ma zrobić reportaż kompromitujący Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz). robotnika stoczni gdańskiej i działacza komitetu strajkowego, syna Mateusza Birkuta z "Człowieka z marmuru". "Człowiek z żelaza" zdobył pierwszą w historii polskiej kinematografii Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes i jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł w filmografii Wajdy.
8. Katyń, reż. Andrzej Wajda (2007)
- Kiedy nominacja? 2008 r.
- Oscar? Nie
"Katyń" Andrzeja Wajdy był pierwszym polskim tytułem nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny po 26 latach. Wojenno-historyczna produkcja z doborową obsadą (Jerzy Englert, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Paweł Małaszyński, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka) oparta jest na noweli filmowej Andrzeja Mularczyka "Post mortem" o zbrodni katyńskiej, w której w 1940 roku zginęło ponad 21 tysięcy osób, w tym polscy oficerowie.
9. W ciemności, reż. Agnieszka Holland (2011)
- Kiedy nominacja? 2012 r.
- Oscar? Nie
W 1992 r. Agnieszka Holland otrzymała nominację do Oscara za scenariusz adaptowany filmu "Europa, Europa", ale dopiero w 2012 roku jej film zdobył nominację do Oscara dla Polski. Chodzi o "W ciemności" z Robertem Więckiewiczem, ekranizację reportażu Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa" (film oparto także na wspomnieniach Krystyny Chiger w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku", która jest jedną z bohaterek filmu). "W ciemności" opowiada historię Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej ukrywał grupę Żydów w kanałach we Lwowie, ratując ich przed zagładą.
10. Ida, reż. Paweł Pawlikowski (2013)
- Kiedy nominacja? 2015 r.
- Oscar? Tak
"Ida" Pawła Pawlikowskiego to jak na razie jedyny Oscar dla Polski w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Czarno-biały dramat rozgrywa się w latach 60. i opowiada o młodej postulantce w zakonie, która dowiaduje się od swojej ciotki, że jest Żydówką. Podróż obu kobiet (Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza) ukazuje mroczną tajemnicę z historii ich rodziny. "Ida" wzbudziła w Polsce ogromne kontrowersje, gdyż porusza takie kwestie, jak polski antysemityzm, udział Polaków w Holocauście czy zawłaszczanie żydowskiego mienia podczas II Wojny Światowej.
11. Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski (2018)
- Kiedy nominacja? 2019 r.
- Oscar? Nie
"Zimna wojna" to kolejny obraz Pawła Pawlikowskiego na liście nominowanych do Oscara filmów, który zrobił dużo szumu w Polsce i na świecie, a także stricte w Hollywood. Obsypany nagrodami czarno-biały dramat z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem to opowieść o trudnej miłości między muzykiem Wiktorem a młodą piosenkarką Zulą w czasach zimnej wojny i podzielonej Europy. Oprócz nominacji w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny "Zimna wojna" zdobyła także nominacje za reżyserię Pawlikowskiego oraz zdjęcia Łukasza Żala.
12. Boże Ciało, reż. Jan Komasa (2019)
- Kiedy nominacja? 2020 r.
- Oscar? Nie
"Boże Ciało" Jerzego Komasy było wielkim sukcesem polskiego kina i kasowym hitem. Dramat z Bartoszem Bielenią jest oparty na faktach i opowiada o młodym mężczyźnie, który zostaje zwolniony warunkowo z poprawczaka i jedzie na drugi koniec Polski. Tam zaczyna udawać księdza. Jego niekonwencjonalne podejście do religii przyciąga tłumy, ale nie wszystkim się podoba.
13. IO, reż. Jerzy Skolimowski (2022)
- Kiedy nominacja? 2023 r.
- Oscar? Nie
"IO" Jerzego Skolimowskiego na podstawie scenariusza Skolimowskiego i Ewy Piaskowskiej to historia osiołka: od cyrku aż do rzeźni. Świat oglądamy z perspektywy niewinnego zwierzęcia, a filmowa opowieść jest alegorią ludzkiego losu. Skolimowski został za swoje dzieło doceniony również na Festiwalu Filmowym w Cannes, na którym dostał Nagrodę Jury. Film "IO" do to tej pory ostatni polski film nominowany do Oscara. Czy jego sukces powtórzą "Chłopi"? Przekonamy się w styczniu.