Oto cel zbiórki 32. finału WOŚP. Te problemy po pandemii COVID-19 ma wielu z nas

Beata Pieniążek-Osińska
25 października 2023, 16:25 • 1 minuta czytania
Dla kogo zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 32. finale zaplanowanym na 28 stycznia 2024 r.? "Płuca po pandemii" - to hasło zbliżającego się finału. Chodzi o wyposażenie w nowoczesny sprzęt oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Ogłoszenie celu 32. Finału WOŚP - prof. Bohdan Maruszewski, Jerzy Owsiak i prof. Katarzyna Krenke. Fot. Łukasz Widziszowski/ WOŚP

Na trzy miesiące przed 32. Finałem WOŚP i w trakcie trwającego 67. Konkursu Ofert ogłoszono cel zbliżającej się zbiórki. Tym razem działania Fundacji skupiać się będą wokół płuc po pandemii.


Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Chodzi o sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. 

Fundacja planuje za zebrane podczas 32. finału kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych - zapowiedział Jurek Owsiak.

Fundacja planuje kupić urządzania dla:

Dlaczego płuca?

Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowegozła jakość powietrza w Polsce.

Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.

– Problem chorób płuc jest nieco niedoceniany w Polsce. Współczesna medycyna nie może działać bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego do monitorowania chorób, ale także do wykonywania pewnych zabiegów, np. wewnątrzoskrzelowych. (...) Jesteśmy przekonani, że dzięki temu Finałowi i sprzętowi, który mamy nadzieję dostać, opieka nad pacjentami z chorobami płuc w Polsce wejdzie na wyższy poziom – zaznacza prof. Katarzyna Krenke, Prezes Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej.

Nowa lokalizacja Finału w Warszawie

Przy okazji ogłoszenia celu zbiórki Jerzy Owsiak przedstawił też nową lokalizację Finału na terenie Warszawy.

Tym razem studio główne, z którego Fundacja WOŚP nadawać będzie transmisję telewizyjną i internetową, oraz scena koncertowa, na której wystąpi kilkunastu wykonawców, staną na błoniach PGE Narodowego.  

Przygotowania do Finału już nabierają tempa. Trwa rejestracja sztabów. Zgłoszenia wpłynęły już z 639 miejsc na całym świecie. Grać z Orkiestrą chcą m.in. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Szwecja, Holandia, Norwegia, Cypr, Szwajcaria, Indonezja, Irlandia, Belgia, Niemcy, Austria, Francja, Japonia i Hiszpania.

Sztaby mogą się zgłaszać do 20 listopada. W najbliższym finale planowanych jest około 1 700 sztabów oraz 120 000 wolontariuszy.

Trwa 67. Konkurs Ofert

W poniedziałek zaczął się też 67. Konkursu Ofert, w ramach którego Fundacja kupiła za zebrane w ostatnim finale środki sprzęt do walki z sepsą.

Fundacja kupiła m.in. 20 urządzeń do oznaczania lekowrażliwości bezpośrednio z dodatniej próbki krwi, a także 54 urządzenia AABR do przesiewowego badania słuchu, wydając łącznie 15,7 mln zł. Trwają negocjacje w sprawie zakupu rezonansu magnetycznego dla szpitala klinicznego w Poznaniu. Ostatni, 31. Finał WOŚP odbył się 29 stycznia 2023 roku. Celem zbiórki była walka z sepsą i zakup urządzeń dla laboratoriów mikrobiologicznych w całym kraju. W akcję zaangażowały się 1653 Sztaby, w tym 87 Sztabów zagranicznych w 25 krajach. Podczas 31. Finału, WOŚP zebrała 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż przed rokiem.