Dziś Przemienienie Pańskie. Co to za święto w kościele katolickim?
Co to Przemienienie Pańskie?
Przemienienie Pańskie upamiętnia opisany w Biblii fragment historii o Jezusie Chrystusie. Ewangelie mówią, że zabrał on wybranych uczniów – Piotra, Jakuba i Jana na górę. Wówczas jego uczniowie zobaczyli go w nieziemskiej chwale, rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem i pojęli, że jest on Synem Bożym.
"Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe" – czytamy w Ewangelii.
Jak piszą autorzy Nowego Testamentu, usłyszeli również głos Boga “To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie". Uczniowie przestraszyli się, a Jezus podszedł do nich i powiedział: “Wstańcie, nie lękajcie się!”.
Przemienienie Pańskie ma ukazywać boską naturę Jezusa i potwierdzać jego misję otrzymaną od Boga Ojca – zbawienie ludzkości. Obecność Mojżesza i Eliasza ma podkreślać, że Jezus jest "wypełnieniem Prawa i Proroków". Wzmocnienie wiary uczniów, które miało miejsce na górze Tabor, przygotowało ich na nadchodzące trudne wydarzenia, którym musieli stawić czoła, takie jak męka i śmierć Jezusa.
Znaczenie Przemienienia Pańskiego
Przemienienie Pańskie to ważne święto w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa i nie tylko. Ma ono przypominać katolikom o ich celu – duchowej przemianie, do której każdy z nich jest wezwany oraz o zmartwychwstaniu, które nastąpi w Królestwie Bożym.
Nazywane również Teofanią, czyli ukazaniem się bóstwa, jest dla człowieka religijnego wydarzeniem niezwykłym, głęboko związanym ze sferą sacrum. W religioznawstwie podkreśla się, że Bóg jest misterium fascinans et tremendum, co oznacza tajemnicę, która jednocześnie fascynuje i budzi lęk.
Czy w święto Przemienienia Pańskiego wierni muszą iść do kościoła?
Święto Przemienienia Pańskiego, które Kościół obchodzi 6 sierpnia, jest jednym z tzw. świąt nakazanych w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. To znaczy, że katolicy są dziś zobowiązani, by wziąć udział w Mszy Świętej.
Wynika to z przepisów prawa kościelnego. Mają one na celu pogłębienie życia duchowego chrześcijan oraz przypominanie o najważniejszych wydarzeniach, oraz celu, do którego dążą. We wtorek 6 sierpnia wierni powinni wziąć udział w Eucharystii. Należy sprawdzić, w jakich godzinach odbywają się nabożeństwa w danych parafiach.
W Polsce jednak nie nie ma formalnego obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej tego dnia i "powstrzymywania się od prac niekoniecznych". Mimo to kapłani zachęcają wiernych, by wzięli udział w uroczystościach.
Święto Przemieniania Pańskiego jest także obchodzone przez Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Katolicki Mariawitów, Kościół Polskokatolicki oraz Kościół Anglikański na całym świecie.