Sanepid zamknął kilka kąpielisk nad Bałtykiem. Winne bakterie
Zamknięte kąpieliska w Ustroniu Morskim
Aby kąpiele w czasie wakacji były bezpieczne, konieczne są odpowiednie warunki sanitarne. Sanepid regularnie przeprowadza badania wody, sprawdzając, czy nie zawiera ona szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.
Niedawno na chorwackiej wyspie Korčula wprowadzono zakaz kąpieli z powodu wykrycia obecności groźnej bakterii. Teraz podobna sytuacja wystąpiła w Ustroniu Morskim nad Bałtykiem, gdzie również zamknięto kąpieliska z powodu skażenia wody.
Skażona woda w Ustroniu Morskim
"Zakaz kąpieli obowiązuje od 7 sierpnia na trzech kąpieliskach w Ustroniu Morskim - Muszla, Fregata, Nadbrzeżna. Oraz jednym w Sianożętach - Radar" - przekazał portal miastokolobrzeg.pl
Decyzja sanepidu o zamknięciu kąpielisk została podjęta po rutynowych badaniach, które wykazały przekroczenie normy obecności bakterii E. coli w wodzie. Aby upewnić się co do wyników, próbki wody pobrano dwukrotnie tego samego dnia.
Niestety, dziś potwierdzono, że bakterie nadal są obecne. Nie jest jeszcze jasne, co było źródłem skażenia. Jak podaje portal RMF24 w Ustroniu Morskim normy stężenia bakterii przekroczone zostały 3,5 tysiąca razy.
Nad kąpieliskami wywieszono czerwone flagi, aby ostrzec turystów o zagrożeniu.
Jakie są skutki zakażenia bakterią?
Zarażenie bakterią E. coli może spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. U osób, które miały kontakt ze skażoną wodą, mogą wystąpić takie objawy jak biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty. Może pojawić się także gorączka.
W najcięższych przypadkach, szczególnie u osób o obniżonej odporności, dzieci oraz osób starszych, infekcja może prowadzić do powikłań, takich jak zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), który może uszkodzić nerki i inne organy wewnętrzne.
Choć zamknięcie kąpielisk z pewnością jest sporym utrudnieniem dla osób wypoczywających nad morzem, to jednak ta decyzja jest konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo oraz zadbać o zdrowie publiczne.
Czytaj także: https://natemat.pl/566231,ryzyko-groznej-choroby-na-poludniu-europy-tu-lepiej-zrezygnuj-z-kapieli