ILE?! TPN podliczył turystów. Tego dnia w Tatrach pojawiła się rekordowa liczba gości
Miliony turystów odwiedzają Tatry
Na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego dostępne są statystyki, z których można dowiedzieć się, ile osób w poszczególnych miesiącach odwiedza różne miejsca w górach. Pracownicy Parku podsumowali siedem miesięcy, a liczba turystów jest imponująca - do końca lipca na teren Parku weszło ponad 2,6 miliona osób.
Największą popularnością nadal cieszy się szlak nad Morskie Oko. Tuż za nim plasuje się Kasprowy Wierch, a następnie Dolina Kościeliska. To właśnie te miejsca notują najwięcej wejść w całym Parku.
Ze względu na dużą liczbę turystów, parkingi w okolicy są często zatłoczone, co stwarza problemy dla innych osób chcących wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Często dochodzi również do tłumów na górskich szlakach, o czym redakcja naTemat.pl kilkukrotnie informowała.
Rekord dzienny padł w długi weekend sierpniowy
W tym roku Polacy mieli okazję zaplanować dłuższy wypoczynek dzięki temu, że Święto Wojska Polskiego, przypadające na 15 sierpnia, wypadło w czwartek. Wiele osób zdecydowało się wziąć dodatkowo wolny piątek, co pozwoliło cieszyć się długim weekendem. Sprzyjało to wyjazdom, dlatego w te dni wiele popularnych rejonów w Polsce, w tym Tatry, zostało oblężonych przez turystów.
W Tatrach sprzyjały warunki pogodowe, a w całym kraju panowała wysoka temperatura i świeciło słońce. Jak informuje "Gazeta Krakowska", wtedy został pobity dzienny rekord wejść – w piątek, 16 sierpnia, na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło prawie 50,5 tys. osób.
– Dzień ten był rekordowy porównując nawet do czterech lat wstecz. Było to spowodowane zapewne piękną słoneczną pogodą i brakiem prognozowanych burz – przekazał Tomasz Zając z TPN, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
Podsumowując cały długi weekend, liczba wejść wyniosła 126 tysięcy, co jest mniejszym wynikiem niż w zeszłym roku, kiedy to odnotowano 160 tysięcy wejść.
Zachowania turystów w Tatrach
Popularność górskich wędrówek i kontakt z naturą są godne pochwały. Niestety, wielu turystów nie zawsze wie, jak odpowiednio zachować się w górach i na terenie Parków Narodowych.
Redakcja naTemat.pl niedawno informowała o ostrzeżeniu sanepidu skierowanym do turystów planujących wędrówki po górach. Poinformowano, że woda w źródłach, strumieniach i potokach jest skażona, dlatego zaleca się picie wody wyłącznie w schroniskach lub zabranie ze sobą wody butelkowanej.
Przyczyną skażenia wód jest nielegalne załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach niedozwolonych. Do takich sytuacji na trasach dochodzi często nawet pomimo tego, że do schroniska pozostała niewielka odległość.
Ważne jest, aby stosować się do zasad obowiązujących na górskich szlakach. Należy trzymać się wyznaczonych ścieżek, ponieważ zbaczanie z nich może prowadzić do niszczenia przyrody. To samo dotyczy utrzymywania czystości na terenie Parku Narodowego, o czym władze niejednokrotnie informowały.
Każdy turysta ma obowiązek dbać o przyrodę i przestrzegać regulaminu Parków Narodowych, aby zachować te miejsca w jak najlepszym stanie.
Czytaj także: https://natemat.pl/567794,tatry-uslane-papierzakami