Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Odpowiedź nie jest dla wszystkich taka oczywista

Karolina Kurek
01 października 2024, 11:28 • 1 minuta czytania
Mamy kalendarzową jesień i nadszedł już październik. Temperatury za oknem zaczynają nam przypominać, że sezon grzewczy jest tuż za rogiem. Kiedy dokładnie możemy spodziewać się ciepłych grzejników w naszych domach? Sprawdziliśmy.
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Sprawdzamy Fot. Arkadiusz Ziółek/East News

W Polsce nie ma ściśle określonego terminu, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, a grzejniki w blokach zaczynają być ciepłe. Każdego roku decyzja ta zależy od aktualnych warunków pogodowych i m.in. temperatury panującej na zewnątrz. To spółdzielnie mieszkaniowe podejmują decyzję o włączeniu ogrzewania centralnego.


Zazwyczaj sezon grzewczy rozpoczyna się na przełomie września i października, gdy temperatura zaczyna spadać, a my wybieramy cieplejsze ubrania. Sezon ten najczęściej trwa do końca marca lub kwietnia. Warto jednak zauważyć, że tegoroczny wrzesień był wyjątkowo ciepły.

Z tego powodu można się spodziewać, że sezon grzewczy w Polsce również rozpocznie się później niż zwykle.

Co to jest sezon grzewczy?

Definicję sezonu grzewczego można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 2007 roku. Zgodnie z tym dokumentem, sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Spółdzielnie mieszkaniowe podejmują decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego najczęściej wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni utrzymuje się poniżej 10 stopni Celsjusza. W takim przypadku administrator budynku zgłasza zapotrzebowanie na uruchomienie ogrzewania.

Obecnie uwzględnia się również temperaturę wewnętrzną - ogrzewanie włącza się, gdy spada ona poniżej 20 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że odczuwanie temperatury jest kwestią indywidualną - podczas gdy jednej osobie może być zimno, inna może narzekać na zbyt wysoką temperaturę. Dlatego wpływ na decyzję o włączeniu ogrzewania mogą mieć także wnioski mieszkańców, którzy domagają się podjęcia takich działań.

Jeśli ktoś chce poznać dokładną datę, kiedy zapadnie decyzja o włączeniu grzejników, powinien skontaktować się z administracją budynku lub spółdzielnią.

Koszty ogrzewania są uzależnione od rodzaju systemu grzewczego, metody rozliczeń oraz powierzchni pomieszczenia i jego izolacji. Mieszkańcy bloków są wcześniej informowani o stawkach za ogrzewanie.

Odpowietrzanie kaloryferów

Warto upewnić się, czy kaloryfery w naszym domu lub mieszkaniu są odpowiednio odpowietrzone. Jeśli grzejnik jest zapowietrzony, pomimo rozpoczęcia sezonu grzewczego, w mieszkaniu będzie nadal zimno.

Proces odpowietrzania różni się w zależności od rodzaju grzejnika. Najczęściej polega on na delikatnym odkręceniu zaworu termostatycznego i podstawieniu małego pojemnika. Gdy grzejnik przestanie wydawać syk i zacznie kapać woda, należy zakręcić zawór.

W nowoczesnych grzejnikach zazwyczaj znajduje się specjalne pokrętło do odpowietrzania. Choć ta czynność najczęściej dotyczy starszych budynków, może także wystąpić w przypadku nowszych domów czy bloków.

Warto również zadbać o czystość kaloryferów w pomieszczeniach. Zanieczyszczone mogą powodować, że ogrzewanie będzie mniej efektywne, a brud rozprzestrzeni się po mieszkaniu. Może także pojawić się nieprzyjemny zapach.

Czytaj także: https://natemat.pl/571336,wodka-w-tubce-prosze-bardzo-prosto-od-firmy-robiacej-musy-dla-dzieci