Wypij rano zamiast kawy. Ten napój doda energii i wesprze organizm
Zielona herbata zawiera kofeinę, ale w mniejszych ilościach niż kawa, co sprawia, że jej działanie jest łagodniejsze i bardziej zrównoważone. Dzięki obecności L-teaniny, zielona herbata zapewnia dłuższe i stabilniejsze pobudzenie, bez nagłych spadków energii. Osoby, które regularnie sięgają po zieloną herbatę mówią o poczuciu większej koncentracji oraz odprężenia.
Dlaczego warto pić zieloną herbatę – korzyści dla zdrowia
Jednak to nie wszystko – regularne picie zielonej herbaty przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wspiera metabolizm, gdyż zawarte w niej katechiny, takie jak EGCG (galusan epigalokatechiny), przyspieszają spalanie tłuszczu i wspomagają przemianę materii. Do tego zielona herbata doskonale nawadnia organizm po nocy i dostarcza cennych przeciwutleniaczy, które wspierają odporność oraz opóźniają procesy starzenia.
By cieszyć się pełnią smaku i właściwości zielonej herbaty, kluczowe jest jej odpowiednie zaparzanie:
- Użyj wody o temperaturze 70-80°C – wrzątek może sprawić, że napój stanie się gorzki.
- Parz liście przez 2-3 minuty, aby wydobyć ich delikatny aromat.
- Wybieraj herbaty liściaste wysokiej jakości – są bogatsze w składniki odżywcze i bardziej aromatyczne niż herbaty w torebkach
Kawy lepiej nie pić tuż po przebudzeniu
Jak pisaliśmy w naTemat.pl picie kawy krótko po przebudzeniu nie jest najlepszym pomysłem dla naszego organizmu.
Specjaliści tłumaczą, że rano poziom kortyzolu – hormonu stresu – jest najwyższy. W ciągu dnia stopniowo spada, osiągając najniższe wartości wieczorem. Wypicie kawy w momencie, gdy kortyzol jest na szczycie, może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, wahań poziomu cukru, a nawet sprzyjać przybieraniu na wadze. Długoterminowo organizm może również uodpornić się na działanie kofeiny.
Doktor Deborah Lee, specjalistka ds. snu, radzi, aby odczekać przynajmniej 45 minut po wstaniu, a najlepiej jeszcze dłużej. Zatem picie zielonej herbaty zamiast porannej kawy to doskonały sposób na łagodny zastrzyk energii.
Czytaj także: https://natemat.pl/581942,kiedy-najlepiej-wypic-kawe-o-tej-porze-lepiej-zrezygnuj