Turyści zapytali sztuczną inteligencję o trasę w górach. Skończyło się interwencją TOPR

Karolina Kurek
09 stycznia 2025, 10:17 • 1 minuta czytania
Turyści w Tatrach postanowili skorzystać z pomocy Chatu GPT, by zaplanować swoją trasę. Niestety, nie uwzględnili, że zimowe warunki mogą znacznie utrudnić ich przejście. Konieczna okazała się interwencja ratowników TOPR.
Polscy turyści zapytali Chat GPT o trasę w Tatrach. Musieli interweniować ratownicy TOPR. Fot. Paweł Murzyn/East News

Grupa turystów z Polski postanowiła przejść z Hali Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów. Chat GPT zaproponował im najkrótszą trasę przez Przełęcz Krzyżne. Zaufali sztucznej inteligencji, nie wiedząc, że nawet latem jest to trudna droga, a zimą warunki mogą być o wiele bardziej niebezpieczne.


Po drodze turyści napotkali silny wiatr, a zamieć śnieżna ograniczyła ich widoczność. Dodatkowo, skały w Tatrach były oblodzone, co jeszcze bardziej utrudniało wędrówkę. Kiedy zrozumieli, że sytuacja staje się niebezpieczna, natychmiast wezwali pomoc. Na miejsce ruszyli ratownicy TOPR.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!

Ratownik TOPR: "Myślenia nic nie zastąpi"

Ratownicy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem, jak relacjonuje Andrzej Marasek z TOPR w rozmowie z "Wyborczą". Turyści przyznali, że wybrali trasę na podstawie wskazówek Chatu GPT, który zaproponował im najkrótszą drogę, ale nie uwzględnił trudnych zimowych warunków.

Ratownicy pomogli turystom, a wszystko skończyło się dobrze, jednak zwracają uwagę na zagrożenie. Zalecają ostrożność przy planowaniu górskich tras i przestrzegają przed poleganiem na sztucznej inteligencji czy mapach Google. Jak podkreślił Marasek, najważniejsze jest "zdroworozsądkowe myślenie".

– Myślenia nic nie zastąpi, żadna sztuczna inteligencja. I przede wszystkim planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie oraz świadomość, gdzie się idzie, po co i dlaczego – przekazał.

Warto korzystać z tradycyjnych map i dobrze znać warunki panujące w danym rejonie. Zimą, szczególnie w wyższych partiach Tatr, śnieg i lód mogą stanowić poważne wyzwanie. Pokrywa śnieżna jest tam bardzo zróżnicowana – w niektórych miejscach są głębokie zaspy, a w innych oblodzone skały.

Planując wędrówkę w wyższe partie gór, należy mieć doświadczenie w turystyce zimowej i odpowiednie wyposażenie. Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, który utrzymuje się do 9 stycznia, godz. 20:00.