nt_logo

Kraśko krótko i dosadnie o raporcie Macierewicza. TVN pokazał, jak polityk "udowodnił" zamach

Alan Wysocki

12 kwietnia 2022, 07:32 · 3 minuty czytania
Raport Antoniego Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej to de facto powtórzenie tez, które opinia publiczna słyszy od 12. lat. Przypomniano o tym w "Faktach" TVN. – Usłyszeliśmy o bombach i o wybuchach, ale słowa to nie dowody – powiedział Piotr Kraśko.


Kraśko krótko i dosadnie o raporcie Macierewicza. TVN pokazał, jak polityk "udowodnił" zamach

Alan Wysocki
12 kwietnia 2022, 07:32 • 1 minuta czytania
Raport Antoniego Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej to de facto powtórzenie tez, które opinia publiczna słyszy od 12. lat. Przypomniano o tym w "Faktach" TVN. – Usłyszeliśmy o bombach i o wybuchach, ale słowa to nie dowody – powiedział Piotr Kraśko.
"Fakty" TVN o raporcie Macierewicza: Słowa to nie dowody Fot. Piotr Molecki / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Dwa wybuchy w lewym skrzydle i centropłacie, podłożenie materiałów podczas remontu samolotu w Samarze to główne założenia raportu Macierewicza
  • Dokument składający się z 338 stron nie udowadnia tezy o zamachu, choć daje politykom Prawa i Sprawiedliwości podkładkę do powtarzania teorii spiskowych
  • – Słowa to nie dowody. Jakub Sobieniowski pokaże, od ilu lat słyszymy to samo, a jak daleko jesteśmy od symulacji do prawdy – powiedział Piotr Kraśko w "Faktach"

"Fakty" TVN o rewelacjach Macierewicza: Słowa to nie dowody

– Dla naukowców sprawa jest już rozstrzygnięta. Ta brzoza nie była powodem tragedii. Powodem była eksplozja – ogłosił Antoni Macierewicz. "Fakty" TVN przypomniały, że dowodem są m.in. niepoważne fragmenty rozmów Bogdana i Zygmunta Klichów z podłożonym głosem lektora.

Czytaj także: Posłanka nie wytrzymała po prezentacji Macierewicza. "Czas powiedzieć, czym jest PiS"

– Cztery lata po zamachu jeszcze nie było komisji, a Macierewicz już prezentował ustalenia nazywane przełomowymi. Okrasił je tym samym zdjęciem i tymi samymi powtórzeniami – dodał Jakub Sobieniowski.

"Fakty" TVN przypomniały, że informacje o świadkach, którzy mieli słyszeć eksplozje także były powtarzane regularnie. – Powtarza się właściwie wszystko. Kolejne raporty komisji opierały się na eksperymentach na niskim poziomie – wytknął dziennikarz.

Czytaj także: "Absolutne obrzydlistwo". Żenujący moment "show" Macierewicza, nawiązał do ciał ofiar

Chwilę po prezentacji raportu Krzysztof Brejza pokazał, że do jednego z eksperymentów wykorzystano tunel foliowy do ogórków. Celem było wysadzenie materiału, by wykazać wybuchowość ładunku paliwowo-powietrznego.

Zwrócono też uwagę, że "dowodem na wybuch" 100 metrów przed brzozą miała być trzysekundowa, niskiej jakości wizualizacja, która została zapętlona trzykrotnie. – Macierewicz nie pokazał nic nowego i przełomowego, a dziennikarze muszą to powiedzieć, bo Kaczyński obiecał nową, wielką zmianę – dodał dziennikarz TVN.

Czytaj także: Macierewicz "wyjaśnił", dlaczego raport opracowywano tyle lat. Oskarżył... Tuska

– Nawet w temacie samego raportu nie było nic nowego. Nie był to nawet raport końcowy. Raport nie zakończył pracy komisji i nie jest nowy. Powstał w sierpniu zeszłego roku – przypomniał Sobieniowski.

Raport Antoniego Macierewicza nie udowadnia zamachu

Jak pisaliśmy w naTemat, raport w sprawie katastrofy smoleńskiej nie wykazał podstawowej kwestii – dowodu w sprawie podłożenia materiałów wybuchowych w TU-154M. – Komisja nie jest w stanie stwierdzić, jak ładunki wybuchowe się tam znalazły – przyznał były minister.

Czytaj także: "W tym interes miał Putin". Suski zapewnia, że są dowody na zamach

Do samego raportu dołączono około 2 tysiące załączników, z czego 1 638 z nich to... zwykłe, przypadkowe zdjęcia. Nie działa także opis załączników, a część została z nich dodana w sposób nieprawidłowy. Zamieszczono jednak materiały o "polityce energetycznej Lecha Kaczyńskiego".

Przypomnijmy, że załączniki do raportu miały stanowić materiał dowodowy

W rozmowie z Anną Dryjańską dla naTemat głos zabrali także bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej. "Kpina", "demagogia", "dyletanci" – komentowali prof. Jerzy Nowacki, Barbara Dolniak, Paweł Deresz i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Eksperci ds. mowy ciała i wizerunku politycznego zwrócili jednak uwagę, że Jarosław Kaczyński najprawdopodobniej sam wierzy w tezy o zamachu. – 10 kwietnia Jarosław Kaczyński zapoczątkował kampanię wyborczą – ocenił dla naTemat dr Mirosław Oczkoś.

Czytaj także: https://natemat.pl/406240,wrak-tupolewa-pis-chcial-sprowadzic-go-do-polski-co-robil-w-tej-sprawie