Tusk realizuje niemieckie interesy? Sondaż pokazał, co myślą o nim Polacy
Nina Nowakowska
28 listopada 2023, 13:55·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 listopada 2023, 13:55
Podczas kampanii wyborczej z ust polityków prawicy wielokrotnie padały oskarżenia o rzekome związki z Niemcami szefa PO Donalda Tuska. Według najnowszego sondażu IBRIS dla Radia Zet, większość Polaków nie uważa jednak, że Koalicja Obywatelska realizuje niemieckie interesy. Przeciwko sugerowanej przez PiS tezie opowiedziało się aż 60 proc. ankietowanych.
Reklama.
Reklama.
W czasie tegorocznej kampanii wyborczej politycyPiS nie raz oskarżali Koalicję Obywatelską o domniemane powiązania z Niemcami i realizację interesów zachodniego sąsiada. Sam prezes Jarosław Kaczyński stwierdził, że lider opozycji Donald Tusk "jest człowiekiem Niemiec", natomiast w "Wiadomościach" TVP niczym w karuzeli wielokrotnie przewijały się specjalnie wycięte z wypowiedzi Tuska – słynne "Für Deutschland".
Sondaż: 60 proc. Polaków uważa, że KO nie realizuje niemieckich interesów
Mimo szeroko zakrojonej manipulacji w mediach publicznych, wyniki nowego sondażu IBRIS dla Radia Zet pokazują, że większość Polaków nie wierzy w powiązania KO z Niemcami. Pytanie IBRIS brzmiało: "Czy Pana/Pani zdaniem Koalicja Obywatelska realizuje interesy niemieckie w Polsce?".
60 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko tej tezie. W tej liczbie - 46,7 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 13,3 proc. zaznaczyło odpowiedź "raczej nie".
Innego zdania było 34,3 proc. badanych. 25,3 proc. uczestników sondażu odpowiedziało "zdecydowanie tak", a zaledwie 9 proc. wskazało "raczej tak". 5,7 proc. pytanych nie miało w tej sprawie zdania i wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Badanie zostało przeprowadzone 10 listopada br., metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1067 osób.
Kogo Polacy chcą na prezydenta?
W naTemat omawialiśmy również wyniki innego sondażu IBRIS dla Onetu, w którym respondenci wskazali swoich faworytów na fotel prezydenta. W ankiecie zbadane zostały dwa warianty list kandydatów – chodziło tutaj przede wszystkim o sprawdzenie poziomu poparcia dla różnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwościoraz Koalicji Obywatelskiej.
W wariancie nr 1 w pierwszej turze wyborów prezydenckich wygrałby Rafał Trzaskowski z poparciem na poziomie 34,6 proc. W drugiej turze zmierzyłby się z Mateuszem Morawieckim, na którego głosowałoby 29,9 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazłby się Szymon Hołownia z poparciem 11,6 proc. Poza podium byliby Sławomir Mentzen(7,2 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (6,3 proc.) i Joanna Scheuring-Wielgus (1,5 proc.).
W wariancie nr 2, pierwszą turę z wynikiem 25,6 proc. zwyciężyłby Donald Tusk. W kolejnym głosowaniu zmierzyłby się z Elżbietą Witek (21,4 proc. w pierwszej turze). Hołownia mógłby liczyć na 16,7 proc. Dalej znaleźliby się Władysław Kosiniak-Kamysz (8,6 proc.), Sławomir Mentzen (8 proc.) i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (8 proc.).