W nowym rządzie Donalda Tuska ma się znaleźć 19 szefów resortów i co najmniej czworo ministrów-członków Rady Ministrów – tak ustalił nieoficjalnie TVN24. Stacja ujawniła też nazwiska przyszłych ministrów. Jeszcze w czwartek ma się odbyć spotkanie liderów ws. kandydatów na wojewodów i ma zostać ustalona ostateczna lista wiceministrów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W czwartek i piątek Donald Tusk ma spotkać się na krótkie rozmowy z kandydatkami i kandydatami na ministrów w jego nowym rządzie – przekazał w rozmowie z TVN24 bliski współpracownik szefa Platformy Obywatelskiej. Rozmowy, w formie tzw. pięciominutówek, mają odbyć się w cztery oczy.
Tak ma wyglądać cały skład rządu Donalda Tuska [LISTA]
Buczyńska jest drugą wiceprzewodniczącą i sekretarz generalną partii, a także jedną z najbliższych współpracowniczek Szymona Hołowni. I to ją osobiście miał rekomendować marszałek Sejmu na to stanowisko.
Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że czterema resortami mają pokierować kobiety. Tak ma wyglądać rząd Donalda Tuska:
Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji
Adam Bodnar – minister sprawiedliwości
Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
Adam Szłapka – minister ds. Unii Europejskiej
Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak – koordynator służb specjalnych
Bartłomiej Sienkiewicz – minister kultury i dziedzictwa narodowego
Andrzej Domański – minister finansów
Borys Budka – minister aktywów państwowych
Sławomir Nitras – minister sportu i turystyki
Barbara Nowacka – minister edukacji
Izabela Leszczyna – minister zdrowia
Dariusz Klimczak – minister infrastruktury
Krzysztof Hetman – minister rozwoju i technologii
Czesław Siekierski – minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko – minister funduszy i polityki regionalnej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – minister rodziny i polityki społecznej
Dariusz Wieczorek – minister nauki i szkolnictwa wyższego
Marzena Okła-Drewnowicz, minister-członek Rady Ministrów, minister ds. polityki senioralnej
Katarzyna Kotula, minister-członek Rady Ministrów, minister ds. równości
Agnieszka Buczyńska, minister-członek Rady Ministrów, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego
Jan Grabiec, minister-członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Maciej Berek, sekretarz Rady Ministrów, prezes Centrum Legislacyjnego Rządu
Jak podaje stacja, w czwartek mają odbyć się jeszcze rozmowy wszystkich liderów ws. kandydatów na wojewodów, a także ma zostać dopięta ostateczna lista wiceministrów. W piątek z kolei Donald Tusk zamierza spotkać się nieformalnie ze wszystkimi kandydatami na ministrów w jego gabinecie.
Najpierw exposé Morawieckiego, potem powołanie rządu Tuska
Poniedziałek 11 grudnia będzie najważniejszym dniem w X kadencji Sejmu. Tego dnia swoje exposé wygłosi najpierw Mateusz Morawiecki, ale jego rząd prawdopodobnie upadnie ze względu na brak wotum zaufania. Wówczas zostanie wybrany nowy gabinet, którego na czele stanie Donald Tusk.
Exposé Morawieckiego rozpocznie się o godz. 10:00. Po kilkugodzinnej dyskusji, około godz. 15:00, powinno odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu. W razie jego nieuzyskania marszałek Sejmu ogłosi przerwę i to będzie czas na zgłaszanie kandydatów na premierów.
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zgłoszą wówczas kandydaturę Donalda Tuska. Na tę chwilę plan jest taki, że między godz. 16:30 a 20:00 ma odbyć się kolejna debata, a po niej głosowanie nad kandydatem Sejmu na szefa rządu.
Wiele wskazuje na to, że wtorek 12 grudnia rano exposé wygłosi Tusk i oficjalnie przedstawi skład swojego gabinetu. Następnie głos zabiorą przedstawiciele poszczególnych klubów i kół. Po południu rozpocznie się głosowanie nad wotum zaufania.
Przypomnijmy, w ubiegły piątek Tusk spotkał się z Hołownią, a później na spotkaniu z dziennikarzami obaj politycy przekazali ustalenia w tej sprawie. – Jeśli czas pozwoli, to 11 grudnia dokonamy wyboru nowego premiera – powiedział lider PO.
– Chcemy, by to odbywało się w dzień albo wieczorem, niekoniecznie w okolicach północy. Wiele Polek i Polaków czeka na moment ostatecznej zmiany po 15 października. Jeżeli ten moment przedłuży się, to będziemy kończyli ten proces 12 grudnia. Pan prezydent po powrocie ze Szwajcarii będzie miał możliwość zaprzysiężenia rządu. My na pewno zdążymy z całą procedurą – dodał.
Tusk zaznaczył, że możemy spodziewać się wyboru nowego rządu 11 grudnia lub, "jeżeli czas nie pozwoli", dzień później. Zaprzysiężenie nowego ma odbyć się 13 grudnia – tak jak sugerował wcześniej Andrzej Duda.