Już wszystko jasne! Donald Tusk został nowym premierem Polski.
Andrzej Duda znów pojawił się w Sejmie.
Kukiz: – Nie zbudujemy nigdy w Polsce systemu obywatelskiego, póki mamy system partyjny. Zawsze będziemy dzielić się na Tutsi i Hutu, a media będą stawać po jednej i drugiej stronie.
Kukiz: – Osiem lat, a właściwie 10 lat, z czego osiem w Sejmie, czekałem, aż pan wróci do polskiego Sejmu. Wiedziałem, że pan wróci, bo trzeba wprowadzić euro i stworzyć z Europy jedno superpaństwo, w którym Polska ma być rubieżą wschodnią.
Głos zabrał Paweł Kukiz i zaczął atakować Tuska.
Braun: – Konfederacja nie może popierać wyprzedaży polskiej suwerenności. Jedni i drudzy bezkrytycznie przyjmujecie to, co się do nas transmituje z Eurokołchozu.
Braun: – Zbyt mało się różnicie od siebie. PiS - PO, zaprawdę jedno zło. Konfederacja nie może poprzeć takiej kandydatury.
Braun wspomniał też o "wiatrakach do mielenia ptaków", odnosząc się do tzw. ustawy wiatrakowej.
Braun: – Widziałem, że pan przewodniczący Kosiniak-Kamysz popierał, ale się nie cieszył. Z kolei widziałem, że jak przemawiał pan Czarzasty, zasępił się pan Tusk. Takie to swaty, oby niekrwawe. To chyba nie jest koalicja marzeń tych panów.
Braun: – Szczęść Boże i ratuj się kto może, gdy czcigodna izba zabiera się do leczenia dżumy cholerą.
W imieniu Konfederacji głos zabrał Grzegorz Braun.
Czarzasty: – Ma pan nasz głos, panie premierze.
Czarzasty: – Uważam Tuska za równego gościa.
Czarzasty: – To, co najgorszego żeście narodowi zrobili, to żeście ten naród skłócili. Idzie wigilia, po raz pierwszy jest szansa, że się nie będą ludzie kłócili.
Czarzasty: – Rozliczenia będą sprawiedliwe, niemściwe! To będzie prokuratury, sądy, Trybunał Stanu. To nie będzie szczucie na człowieka.
Czarzasty: – Lewica wchodzi do rządu, by zadbać o te lewicowe wartości, które obiecaliśmy wyborcom w kampanii wyborczej.
Czarzasty: – Opozycja wygrała wybory. Wszyscy się baliśmy trzeciej kadencji PiS.
Teraz głos zabrał w imieniu Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Lider ludowców oczywiście potwierdził, że jego klub będzie głosował za kandydaturą Tuska na premiera.
Lider ludowców: – Była też troska o Szymona Hołownię, że za dwa lata może nie mieć już partii. Za dwa lata może nie będzie już szefem partii, bo będzie prezydentem Rzeczpospolitej.
Kosiniak-Kamysz nie wykluczył, że Szymon Hołownia może być w przyszłości prezydentem.
W Sejmie nadal jest też były prezydent Lech Wałęsa. Za nim na galerii siedzi Radosław Sikorski, przyszły szef MSZ.
Lider ludowców o Tusku: – Porzucił wygodne życie, które mógł mieć, gdy przestał być szefem RE. Wrócił tu walczyć, by demokracja zwyciężyła.
Kosiniak-Kamysz: – Dlaczego Donald Tusk? Bo jest liderem największej partii opozycji. Bo ma wśród nas największe doświadczenie w szukaniu wspólnoty.
– Wytrwaliście i doczekaliśmy tej chwili – powiedział lider PSL.
W imieniu PSL głos zabrał lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.
Tak wyglądały wyniki głosowania ws. rządu Morawieckiego.
Polityczka Polska 2050: – Cieszymy się, że na czele nowego rządu staje bardzo doświadczony polityk.
Głos w imieniu Polski 2050 zabrała głos też Barbara Oliwiecka.
Polska 2050 poprze kandydaturę Tuska na premiera.
Suchoń: – Po tygodniach niesprawiedliwej uzurpacji wykonujemy kolejny krok. Rozpoczynamy procedurę powołania rządu szerokiej większości.
Teraz przemawia Mirosław Suchoń z Polski 2050.
Sienkiewicz: – To czego byliśmy świadkami 15 października - było uwieńczeniem procesu znacznie wcześniejszego i głębszego niż tylko same ostatnie wybory. Tusk jest wpisany w historię całego pokolenia. Pokolenia wolności.
Sienkiewicz: – Niech się dopełni na tej sali historia naszej wolności.
Kaczyński tymczasem wychodzi
Sienkiewicz przypomina dokonania Tuska w PRL.
Przekazał, iż w imieniu KO ma zaszczyt wyrażenia poparcia dla kandydatury Donalda Tuska na premiera.
Teraz Bartłomiej Sienkiewicz z KO zabiera głos.
Błaszczak informuje, że PiS będzie przeciwko kandydaturze Tuska.
Błaszczak deklaruje, że PiS będzie bronił mediów publicznych.
Błaszczak: – Panie Tusk, gdzie jest pana wiarygodność? Tym razem będzie tak samo, jak w latach 2007-2015. Nie zrealizujecie nic z zapowiadanych obietnic, już teraz z ust podległych panu i podległych panu polityków słychać tylko pohukiwania, obelgi i groźby w naszą stronę. Wasz jedyny program to igrzyska i żądza zemsty.
Błaszczak: – Donald Tusk napisał już scenariusz dla partii, które chcą z nim wejść w koalicję.
Błaszczak: – Tusk wmówił ludziom, że umiera demokracja, choć został wybrany w demokratycznych wyborach.
Błaszczak: – Możemy pewni, że większość obietnic złożonych przez PO nie zostanie dotrzymana.
Błaszczak uważa, że nowy rząd proponuje program "Zemsta Plus".
Błaszczak: – Będzie tak samo, jak w latach 2007-2015. Już teraz z ust pana i polityków słychać pohukiwania, obelgi i groźby w naszą stronę.
Błaszczak: – To wszystko już było. Donald Tusk stawał już na tej mównicy i obiecywał, że zadba o dobrobyt Polski i wiemy, jak to się skończyło. Ucieczką do Brukseli po wysoką emeryturę.
Na mównicę wszedł Mariusz Błaszczak w imieniu PiS.
Budka: – Polska potrzebuje prawdziwego premiera. Człowieka, który bierze odpowiedzialność za to, co robi. Premiera, który jest szanowany w swoim zapleczu politycznym. Dlatego wybór Donalda Tuska to najlepszy wybór dla Polski.
Budka: – Mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia z absolutnym zaprzeczeniem tych wartości. Mieliśmy do czynienia z ludźmi, którzy doszli do władzy, aby pomnażać własny majątek i żeby im żyło się lepiej.
Budka: – Donald Tusk był premierem, który najdłużej w historii III RP sprawował ten urząd. Był jedynym do tej pory Polakiem, który sprawował jeden z najważniejszych urzędów w Unii Europejskiej - Przewodniczącego Rady Europejskiej. Wiemy doskonale jak trudnym czasem dla polskiej gospodarki i światowych finansów był okres 2007-2015. Wówczas Polska przeszła suchą stopą przez kryzys gospodarczy.
Budka podkreśla, że obecnie odbywa się walka o pryncypia.
Borys Budka: – Spotkał mnie niezwykły zaszczyt móc zgłosić w imieniu grupy 248 posłanek i posłów demokratycznej większości kandydaturę Pana premiera Donalda Tuska na urząd Prezesa Rady Ministrów. To jest wniosek ponad 11 milionów Półek i Polaków, którzy 15 października tego roku wybrali zmianę.
Borys Budka: – Donald Tusk zawsze pozostał wierny zasadom, o które w tych wyborach walczyliśmy. Te zasady to przede wszystkim przedkładanie dobra wspólnego nad interes osobisty.
Budka: – 15 października obywatele wybrali zmianę.
Na mównicy pojawił się Borys Budka jako wnioskodawca.
Donald Tusk kandydatem na premiera.
Sejm wznowił obrady.
Krzysztof Bosak w Radiu Zet: – Osobiście uważam, że nie ma z czego się cieszyć. Głosowałem przeciwko rządowi Morawieckiego, bo się z nim głęboko nie zgadzam. Dzisiejsze exposé było laniem wody, czytaniem z kartki. Zawierało w sobie zdumiewająca dużo akcentów technokratycznych.
Nasz tekst o tym, co będzie się dziać w Sejmie wieczorem.
Sejm ma wznowić obrady o godz. 17:15.
Hołownia o słowach Kaczyńskiego: Ale w związku z tym przestanie przychodzić do Sejmu? Klub PiS złoży mandaty? Bo skoro koniec demokracji, to jest to fasadowe gremium i budynek. Trzeba umieć przegrywać. W momencie, gdy Polacy, którzy są suwerenem, mówią ci dość, odwracać się do nich tyłem i mówić "demokracja nie istnieje, gdy nie ja jestem przy władzy"… Zupełnie niepoważny komentarz.
Rządy PiS trwały 8 lat, 24 dni, 18 godzin i 4 minuty.
– Prezydent jest zdecydowany, żeby nie przedłużać procedur. Środę ma zarezerwowaną wyłącznie na obowiązki związane z rządem – powiedział Hołownia.
"Ustępujący rząd Polski traci wotum zaufania, torując drogę nowej centrowej administracji" – podaje AFP ze zdjęciem Lecha Wałęsy.
Hołownia o słowach Kaczyńskiego: Trzeba umieć przegrywać.
– Dziś Sejm wybierze prezesa Rady Ministrów, a jutro wybierze prezesa Rady Ministrów razem z ministrami. Jutro odbędzie się zbiorcze głosowanie ws. premiera i rządu – przekazał Hołownia.
Hołownia przekazał, że najpierw będzie wystąpienie wnioskodawców, później wystąpienia przedstawicieli klubów, a następnie odbędzie się głosowanie w sprawie nowego premiera. Nie przewidziano na dziś pytań, te zaplanowane są na jutro. – Za chwilę przed nami kolejna decyzja. Ciekaw jestem, czy ten kandydat (na premiera – red.) będzie jeden, czy będzie ich więcej – stwierdził.
Jak dodał Hołownia, inicjatywa podjęta przez Andrzeja dudę "zakończyła się niepowodzeniem". – Czujemy dziś, że to ta moc, którą okazaliście 15 października jest w naszych rękach – powiedział marszałek.
– Niespodzianek nie ma. Przed godz. 17:00 wszystkie kandydatury powinny spłynąć do mojego gabinetu – powiedział Szymon Hołownia na briefingu prasowym w Sejmie.
– Kampania przeciwko PiS przekonała znaczną część społeczeństwa, że rzeczywistość urojona jest rzeczywista – dodał lider ZP.
Kaczyński stwierdził, że PiS w opozycji "będzie twardy, ale nie będzie totalny".
Czy Kaczyński przekaże władzę w partii komuś innemu? – Jest statut i będzie wszystko ze statutem – odpowiedział na pytanie dziennikarzy w Sejmie.
– Polska moich marzeń to jest Polska bez polityków, którzy będą działać na rzecz obcych państw – dodał Kaczyński.
Jarosław Kaczyński został zapytany, czy pogratuluje Donaldowi Tuskowi, gdy zostanie premierem. – Pan chyba żartuje – odparł prezes PiS.
Jarosław Kaczyński po głosowaniu: Taka jest polityka, nic nadzwyczajnego w tym nie ma, rządy się zmieniają. Tylko pytanie, na czym ta zmiana będzie polegała. Z zapowiedzi wynika, że mamy koniec demokracji.
Przeciwko udzieleniu wotum zaufania zagłosowali wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL, Lewicy i Konfederacji. "Za" byli wszyscy posłowie PiS obecni na sali (187 osób) i trzech posłów Kukiz'15. Nieobecni byli: Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro.
Zanim Szymon Hołownia zarządził przerwę w obradach, podszedł do niego oburzony Piotr Gliński. Wykrzykiwał do marszałka Sejmu, że to "chamstwo".
Przed nami wybór nowego premiera, którego dokona Sejm. Szymon Hołownia zarządził przerwę w obradach do godz. 17:15.
Rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania
Głosowanie!
Marszałek zarządza głosowanie nad wotum zaufania, na sali słychać głosy posłów PiS: "Mateusz!"
Mateusz Morawiecki zakończył swoje wystąpienie.
Morawiecki: Dziękuję za wszystkie pytania. Także za te, które mogłem sprostować. Najważniejsze, aby w tej izbie w obliczu tych wyzwań, które są, te nasze działania będą mogły być kontynuowane
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego miało się odbyć około godz. 15:00. Premier wciąż jednak przemawia.
Morawiecki powiedział, że "sukces, z którego jest dumny, to wygrywanie z rajami podatkowymi".
To niejedyny tego typu komentarz ws. obecnego wystąpienia Mateusza Morawieckiego. Odchodzący premier dziękuje posłom PiS za pytania – na niektóre, poza podziękowaniami, odpowiedzi nie słyszymy.
Morawiecki: Wszystkie plany długoterminowego uzależnienia od gazu z Rosji wyrzuciliśmy do kosza. Oby one nigdy nie wróciły na biurka ministrów.
Morawiecki: Przyrost nakładów na kulturę był absolutnie bez precedensów. Ilość nowych centrów kultury jest absolutnie bez porównania do poprzednich rządów.
Odniósł się także do wyroku TK ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE. – Myślę, że dzięki temu wyrokowi jasne jest polskie stanowisko. Jasne powinno być stanowisko rządu, ktokolwiek będzie go tworzył – powiedział.
– 100 tys. miejsc w żłobkach jest już gotowych, za chwilę one powstaną – dodał Morawiecki i stwierdził, że PiS "pomaga kobietom w łączeniu roli matki i powrocie do pracy".
Morawiecki: Łopata w CPK jest już wbita. Nie zaprzepaśćcie tego – to jedna z dwóch najważniejszych inwestycji dla wszystkich Polaków.
– Jesteśmy przeciwni Fit for 55. Bruksela przez trzy lata niczego nie wdrożyła – stwierdził premier.
Morawiecki: Wolę to, że szczepionek było nieco za dużo niż trochę za mało. Bo gdyby było za mało, byłaby krytyka ze strony 90 proc. społeczeństwa. Dziś mamy krytykę 10 proc.
Morawiecki: Chcemy, żeby wydatki na obronność były na poziomie 3,5-4 procent PKB.
– Zostawiamy budżet i fiansne publiczne w bardzo dobrym stanie – dodał.
– Jeśli czegoś żałuję to tego, że w czasie pandemii zostały zamknięte parki i cmentarze. Gdybym mógł cofnąć czas, to bym drugi raz tego nie zrobił – powiedział Morawiecki.
Premier dodał, że nie zauważył posłanki odwróconej tyłem w trakcie jego exposé (chodzi o Henrykę Krzywonos). – Dziękuję za zwrócenie uwagi, był wtedy również pan prezydent – powiedział.
Morawiecki: W każdym województwie więcej przeznaczyliśmy na inwestycje w najróżniejsze dziedziny, sfery życia.
Morawiecki: Inwestycje w oświatę wzrosły pięciokrotnie – z 3 do 15 mld zł.
Morawiecki stwierdził, że jego rząd zwiększył wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Część posłów na sali plenarnej zaczęła krzyczeć kłamca!
Morawiecki odniósł się także do słów Gawkowskiego o "luce płacowej". – Luka płacowa w naszych czasach spadła i to zasadniczo – z 7 proc. do 4,5 proc. – powiedział.
– Panu się takie coś wymsknęło, że w czasach naszych rządów była najwyższa inflacja od 30 lat. Kto pana tak skrzywdził? Niech pan zobaczy na inflację za czasów Oleksego, Cimoszewicza, Millera – zwrócił się Morawiecki do Krzysztofa Gawkowskiego z Nowej Lewicy.
Premier mówi teraz, że za jego rządów wzrosły wpływy dla samorządów z podatków PIT i CIT.
Morawiecki: Pojawiały się głosy o KPO. Staraliśmy się pozyskać te środki i – nie czekając na gierki Brukseli – rozpoczęliśmy prefinansowanie projektów. Pieniądze na pewno trafią do Polski.
Zdaniem Morawieckiego "przedsiębiorcom chyba nie jest tak źle" i świadczy o tym większa liczba spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych niż na początku rządów jego partii. – Rosną jak grzyby po deszczu – powiedział.
– Na początku naszych rządów jednoosobowych działalności gospodarczych było nieco powyżej 3 mln. Teraz jest ich ponad 4,5 mln – dodał.
Premier przekonuje z mównicy, że za rządów PiS dług publiczny względem PKB zmalał o 3,5 proc.
– To chyba pan jakiś rok temu prognozował 25-procentową inflację. Nie było takiej inflacji – stwierdził Mateusza Morawiecki w kierunku Ryszarda Petru. Jego słowa wywołały głośne śmiechy w ławach, gdzie siedzą politycy PiS.
Mateusz Morawiecki odnosi się do wystąpień ponad 100 posłów. Wiele wskazuje również na to, że to jego ostatnie wystąpienie w roli premiera.
– Wiele pytań dotyczyło tego, czy będziemy kontynuowali nasze inwestycje w Polskę lokalną. Moja odpowiedź jest jednoznaczna. Tak długo, jak PiS będzie odpowiadało na finanse publiczne, będziemy je kontynuowali – stwierdził premier.
Mateusz Morawiecki zwrócił się do polityków PSL. – Myślę, że PSL powinien się głęboko zastanowić, czy lepiej jest wybrać rząd, który zapewnia szybki rozwój dla gmin wiejskich, czy rząd liberałów, o którym wiemy, jak postępował – powiedział.
Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu.
Zakończyła się dyskusja posłów. Za chwilę głos zabierze Mateusz Morawiecki, ale najpierw minuta przerwy.
Tuż po przejęciu władzy przez koalicyjny rząd Donalda Tuska nowa sejmowa większość zamierza zaprowadzić porządki w TVP. Na stanowisku szefa "Wiadomości" Danutę Holecką ma zastąpić Paweł Płuska. To obecny dziennikarz "Faktów" TVN. Grzegorz Sajór z kolei ma przejąć władzę nad Telewizyjną Agencją Informacyjną. Czytaj więcej
Przemysław Czarnek mówi o "15 mld zł inwestycji w oświatę". – Czy to prawda, że to pięć razy więcej niż w czasach PO-PSL? – pyta poseł PiS.
W debacie zabierze głos jeszcze kilkoro posłów.
Jarosław Kaczyński wysłał do Szymona Hołowni specjalnego posłańca. W trakcie debaty nad exposé Mateusza Morawieckiego do ławy marszałkowskiej podszedł Ryszard Terlecki. To kolejny raz, gdy prezes Prawa i Sprawiedliwości unika konfrontacji z oponentami i wysługuje się swoimi współpracownikami. Więcej w artykule Alana Wysockiego: Czytaj więcej
Janusz Kowalski (PiS/Suwerenna Polska) jeszcze przed głosowaniem nad wotum zaufania zapowiada, że jego ugrupowanie będzie "twardą opozycją". – Pokazaliśmy przez 8 lat, że potrafimy lepiej rządzić dla Rzeczpospolitej. Za 24 godziny rozpoczniemy marsz i pokażemy, że jesteśmy lepszą opozycją. Naszym obowiązkiem jest powiedzieć Polakom, że będziemy stać za nimi murem – stwierdził.
– Najważniejszym zasobem Polski jest jej tożsamość i kultura. Czy prawdą jest, że w okresie rządów Tuska polska kultura nie osiągnęła nawet 1 proc. budżetu, a za rządów PiS budżet wzrósł o 112 proc.? – zapytał Gliński.
Piotr Gliński przekroczył limit czasu na swoje wystąpienie. Wicemarszałkini Monika Wielichowska upomina go, ale poseł PiS nie zamierza przerywać.
Jeszcze 20 posłanek i posłów zada swoje pytania. Zgłosiło się 107.
Maria Kurowska z Suwerennej Polski zwróciła się do młodych Polek. – Nie dajcie sobie sprać mózgu lewackimi kłamstwami – powiedziała.
Krzysztof Lipiec (PiS): Niebawem spotkamy się w lepszej Polsce, pod rządami Mateusza Morawieckiego.
Mateusz Morawiecki jest już na sali plenarnej.
Wymowny wpis Jana Filipa Libickiego, senatora KS Trzecia Droga:
W trakcie dyskusji nad exposé Mateusza Morawieckiego kamery TVN uchwyciły pełnomocnika odchodzącego rządu ds. CPK. Marcin Horała darł, a następnie rolował w rękach cienkie paski papieru. Do sprawy odniósł się na platformie X sam zainteresowany. "Drobne hobby od czasów studenckich. Niemniej dużo radości dostarczają niestworzone teorie w komentarzach" – napisał polityk PiS.
Godzinna przemowa, przysypiający Kaczyński i Suski bez trybu. Oto exposé premiera w pigułce Czytaj więcej
Mateusz Morawiecki wyszedł z sali plenarnej.
Suski zadał też pytanie. – Ja mam pytanie do pana premiera: komu przeszkadza silna Polska? To chyba nie są przyjaciele Polski i to nie są patrioci. To wam przeszkadza silna Polska! – wykrzyczał poseł PiS do nowej sejmowej większości.
Marek Suski: Żegnamy dobry rząd i niestety suwerenną Polskę. Witamy same kłamstwa całą dobę. Wasze kłamstwa padały tutaj z tej mównicy przez 8 lat i niestety wraca postkomuna, ta resortowa i resetowa, poddana wobec Rosji i Niemiec.
Lech Wałęsa z synem Jarosławem w Sejmie.
Po dwóch latach uników Trybunał Konstytucyjny pod wodzą Julii Przyłębskiej postanowił wydać wyrok ws. kar finansowych nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odpowiedział tym samym na wniosek byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – w tym samym dniu, w którym w Sejmie upadnie prawdopodobnie rząd Mateusza Morawieckiego. Więcej w artykule na naTemat.pl:
W kolejce na zadanie swojego pytania czeka jeszcze 50 posłów.
– Dzisiejszy dzień to niestety powtórka z 4 czerwca 1992 roku – powiedział Paweł Rychlik, poseł PiS.
– Hasło pakietu demokratycznego słyszałem. Ono zawsze wraca, kiedy PiS jest w opozycji, nigdy jak PiS rządzi – dodał prezes PSL.
– Premier Mateusz Morawiecki raczej mówił w swoim exposé o przeszłości, jakby się żegnał, a nie o przyszłości. I słusznie, bo się dzisiaj żegna – powiedział dziennikarzom w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
W PiS oburzenie na zachowanie Henryki Krzywonos. W trakcie exposé Mateusza Morawieckiego posłanka KO stała plecami do mównicy sejmowej.
Kolejny poseł PO wyjaśnił, dlaczego jego koleżanki i koledzy z klubu nie biorą udziału w debacie nad exposé Mateusza Morawieckiego.
Czesław Hoc z PiS zacytował premierowi Morawieckiemu fragment "Przesłania pana Cogito" Zbigniewa Herberta. – Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch – powiedział z mównicy.
Kulisy spięcia pomiędzy Antonim Macierewiczem a Szymonem Hołownią.
Marek Ast z PiS: Dobra informacja z Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł dziś, że przepisy unijne, na mocy których TSUE nakładał kary Polsce, są niezgodne z konstytucją.
"Pytania" premierowi Morawieckiemu zadają wyłącznie posłowie PiS i Konfederacji. Ci pierwsi chwalą przede wszystkim 8 lat rządów swojej partii. Większość posłów nowej sejmowej większości wyszło z sali plenarnej.
Henryk Kowalczyk z PiS: Bezrobocie wynosi 5 procent. Ludzie godnie pracują i zarabiają, to prawdziwy efekt dokonań odpowiedzialnej polityki Prawa i Sprawiedliwości.
Relacja z Sejmu na YouTube bije rekordy. Ale to komentarze do niej budzą największe emocje Czytaj więcej
Bardzo szeroko komentowane jest wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który wygłosił oświadczenie klubu PiS po exposé Mateusza Morawieckiego. Jak wypadł lider Zjednoczonej Prawicy? Wszystkiego dowiecie się z artykułu Jakuba Nocha z naTemat.pl.
Konrad Berkowicz z Konfederacji: Zliczaliśmy kłamstwa, które padały z mównicy podczas exposé. Naliczyliśmy ich 47.
Poseł Władysław Dajczak z PiS zwrócił się np. do nowej sejmowej większości. – Kłamstwa, bezczelne kłamstwa z waszej strony – stwierdził.
Posłowie mieli zadawać pytania Mateuszowi Morawieckiemu, ale większość z nich wygłasza swoje oświadczenia i odnosi się do wypowiedzi poprzedników.
Michał Szczerba o tym, dlaczego jego zdaniem "nie warto zadawać pytań" Mateuszowi Morawieckiemu.
Politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050), Nowej Lewicy i Konfederacji, którzy wygłosili oświadczenia, przekazali, że nie zagłosują nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem poparcia zagłosują politycy PiS i – jak wszystko na to wskazuje – przedstawiciele koła Kukiz'15.
Zakończyły się oświadczenia klubów. Teraz czas na pytania – zgłosiło się 107 posłanek i posłów – głównie z PiS i Konfederacji. Każda osoba ma jedną minutę na zadanie pytania.
– Rząd premiera Morawieckiego był trudny we współpracy. Wielokrotnie słyszeliśmy o tłustych kotach. Ale to, co zrobiliśmy i obietnice, jakie są zawarte w programie, zasługują na poparcie tego rządu – mówi Sachajko.
Sachajko wypomina posłom Zjednoczonej Prawicy to, że nie poparli ustawy o referendum lokalnym. Krytykuje także posłów Suwerennej Polski, w tym Sebastiana Kaletę.
Na mównicy pojawił się Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15.
Mentzen do przedsiębiorców: Gratuluję przedsiębiorcom, możecie być z siebie dumni. Jeśli PiS was nie zabił, to już nic was nie zabije.
– Czas waszych rządów to czas egipskich plag dla polskiej gospodarki – mówi Mentzen.
– Budżet kancelarii premiera wzrósł za waszych czasów ze 130 mln zł do 1,5 mld zł – wylicza współprzewodniczący Konfederacji.
– Mistrzostwem był "Nowy Ład", po którym nikt nie wiedział, jakie ma płacić podatki. A jak już się okazało, kto ile ma płacić, to się okazało, że ma płacić więcej – mówi Mentzen.
Mentzen: Nawet ja byłem zdziwiony rozmiarem porażki waszych rządów. Gdzie są polskie samochody elektryczne? Nie wbiliście nawet łopaty pod budowę fabryki. Gdzie jest prom Batory? Gdzie jest pociąg Luxtorpeda? Nie rozpoczęliście też budowy CPK.
– Przez 8 lat zwalczaliście klasę średnią. Zwalczaliście przedsiębiorców, ludzi zaradnych, którzy chcą brać życie we własne ręce. Jednocześnie byliście wyjątkowo mili dla wielkich międzynarodowych korporacji – dodaje.
– PiS realizowało program gospodarczy Razem. Było na lewo bardziej od SLD – mówi Mentzen.
Teraz przemawia Sławomir Mentzen z Konfederacji.
Tak wygląda transmisja z obrad Sejmu w warszawskiej Kinotece. Na miejscu jest nasz reporter Paweł Mączewski, autor poniższego zdjęcia.
– "Wstyd" to jedyne słowo, jako powinno paść w pana przemówieniu. I "przepraszam" – dodaje Gawkowski.
– To wy postanowiliście podzielić Polaków na gorszy i lepszy sort – dodaje poseł Nowej Lewicy.
Gawkowski: Mówił pan o nowych technologiach, a dlaczego pan zapomniał w swoim rządzie tymczasowym powołać ministra cyfryzacji?
– Pan tak szanuje polskie kobiety, że upodliliście kobiety, które wyszły na ulice po wyroku TK. Prezes Kaczyński mówił, że to rosyjska kolumna. Powinniście przeprosić – powiedział Gawkowski.
– Mówiliście, że "dobra zmiana" to recepta dla Polskę. A to była "marna zmiana" – mówi Gawkowski.
Gawkowski wylicza błędy rządów PiS: zniszczone media publiczne, kłótnie z UE, brak pieniędzy z KPO, upolitycznione służby specjalne i podsłuchy obywateli.
– To nie kto inny jak pana szef mówił, że Polki nie rodzą dzieci, bo dają w szyję – mówi Gawkowski, zwracając się do Morawieckiego.
– Na pierwszym miejscu przez 8 lat stawialiście dobro swojej partii – mówi.
Na mównicy pojawił się Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.
Paszyk: Szliście z obietnicą przywrócenia sądów obywatelom. Przywróciliście dwóm obywatelom: obywatelowi Zbigniewowi Ziobrze i obywatelowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
– Oskarżam pana premiera, że zdewastowaliście polskie samorządy – mówi Paszyk. Krytykuje również rządy PiS w sprawie służby zdrowia. Zarzuca zadłużenia szpitali i rosnące kolejki.
Exposé szefa tzw. rządu dwutygodniowego osobiście nie przysłuchiwał się Zbigniew Ziobro. Fotel lidera Suwerennej Polski w gmachu przy Wiejskiej pozostał pusty. Wielu potraktowało to jako afront wobec Mateusza Morawieckiego, ale Ziobro ma oficjalne wytłumaczenie swojej nieobecności. Więcej przeczytacie tutaj:
Paszyk: W polityce zagranicznej mówiliście, że wstajecie z kolan. Jak to się zaczęło? Od przegranej 1:27. Kompletnym fiaskiem zakończyło się KPO i kwestia pieniędzy na które czekają wszyscy Polacy.
– Nie ma pan za grosz wiarygodności. 15 października Polacy powiedzieli dość – dodaje.
– Wykluczenia, nienawiść i kłamstwa – to są trzy cechy, które charakteryzowały pańskie rządy – mówi Paszyk w kierunku Morawieckiego.
Paszyk: Panie premierze, ani jednego dnia urzędowania nie był pan wierny swoim słowom z exposé z 2017 roku.
Na mównicy pojawił się Krzysztof Paszyk z PSL.
Petru: Ci, którzy łamali prawo, muszą stanąć przed Trybunałem Stanu.
– Przed nami wielkie wyzwanie: musimy przywrócić Polskę do rządów prawa – dodaje.
– Polska po waszych 8 latach jest okradziona – mówi Petru.
– Doprowadziliście do narodowej demograficznej zapaści. Polityka demograficzna to totalne fiasko. Nikt w takiej skali jak wy nie wyprowadził setek miliardów złotych poza kontrolę budżetów – dodaje.
– Przez 8 lat zapomnieliście o ludziach najbiedniejszych, bo to ich dotknęła inflacja i wysokie ceny energii – mówi Petru.
Z mównicy przemawia Ryszard Petru z Polski 2050.
– Dziś odkurzamy Konstytucję RP – mówi poseł Polski 2050 i dodaje, że "żegna się" z Morawieckim.