nt_logo

Sejm zagłosował za rządem Donalda Tuska. Zabrakło ważnych posłów PiS

Katarzyna Florencka

13 grudnia 2023, 06:41 · 2 minuty czytania
We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania trzeciemu rządowi Donalda Tuska. W ważnym głosowaniu nie wzięło jednak udziału 10 posłów z klubów PiS i Konfederacji.


Sejm zagłosował za rządem Donalda Tuska. Zabrakło ważnych posłów PiS

Katarzyna Florencka
13 grudnia 2023, 06:41 • 1 minuta czytania
We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania trzeciemu rządowi Donalda Tuska. W ważnym głosowaniu nie wzięło jednak udziału 10 posłów z klubów PiS i Konfederacji.
Na głosowaniu nad rządem Donalda Tuska zabrakło 10 posłów. Fot. Piotr Molecki/East News

We wtorek Sejm zagłosował nad przedstawionym przez Donalda Tuska exposé wraz z wnioskiem ws. wyboru członków Rady Ministrów. Izba niższa polskiego parlamentu wyraziła dla nich poparcie. Za było 248 posłów, a przeciwko 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.


W wieczornym głosowaniu zabrakło jednak części posłów z dwóch klubów tworzących nową sejmową opozycję.

Nie głosowali nad rządem Tuska [LISTA]

Łącznie dziesięciu parlamentarzystów nie brało udziału w głosowaniu nad udzieleniem wotum zaufania trzeciemu rządowi Donalda Tuska: ośmiu z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz dwóch z klubu poselskiego Konfederacji.

W głosowaniu nie wzięli udziału następujący posłowie PiS:

Zabrakło też dwóch posłów Konfederacji. Byli to:

Jak donosiły media, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro miał nie brać udziału w pracach Sejmu w tym tygodniu z powodu poważnych problemów zdrowotnych.

Z kolei Grzegorz Braun nie mógł zagłosować, ponieważ wcześniej we wtorek został wykluczony z obrad Sejmu przez marszałka Szymona Hołownię po skandalicznym incydencie, w którym poseł Konfederacji zgasił w Sejmie świece chanukowe. Później, jak wynika z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych, zaatakował jeszcze gaśnicą proszkową kobietę biorącą udział w uroczystości.

Sprawa została już zgłoszona do prokuratury, zaś prezydium Sejmu ukarało Brauna maksymalną karą, jaką mogło na niego nałożyć.

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, po ataku Brauna z gaśnicą oświadczenia wydali już m.in. ambasadorzy Izraela i USA. "WSTYD. Członek polskiego parlamentu zrobił to przed chwilą. Kilka minut po tym, jak świętowaliśmy tam Chanukę" – napisał w mediach społecznościowych ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

"Jestem oburzony paskudnym antysemickim czynem, którego dzisiaj dopuścił się jeden z polskich parlamentarzystów. Stany Zjednoczone sprzeciwiają się antysemityzmowi, a ten skandaliczny akt należy potępić z całą surowością" – skomentował Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

I dodał: "Polska w swojej historii doświadczyła okrucieństw Holokaustu, a ten odrażający akt nienawiści przypomina nam wszystkim, dlaczego musimy zachować czujność i walczyć z antysemityzmem w każdej minucie każdego dnia".