Z Ordo Iuris trafił prosto do Sądu Najwyższego. Kim jest prof. Aleksander Stępkowski?

Jarosław Karpiński
Andrzej Duda powołał do Sądu Najwyższego założyciela Ordo Iuris i byłego wiceministra w rządzie PiS prof. Aleksandra Stępkowskiego. To kolejny przykład na to, jak rosną wpływy ludzi tej ortodoksyjnej katolickiej organizacji w instytucjach państwowych.
Prof. Stępkowski to kolejny człowiek Ordo Iuris, który robi błyskotliwą karierę w instytucjach państwa Fot: msz.gov.pl
To nie pierwsza taka nominacja. Wcześniej Rzecznikiem Praw Dziecka przecież został Mikołaj Pawlak, którego Ordo Iuris nieformalnie wspierało na to stanowisko. Instytut monitorował nawet wybory RPD.

Definicja przemocy
Wyszło też na jaw, że obecny prezes Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski był szefem zespołu monitorującego projekt nowelizacji ustawy zakładającej, że jedno pobicie w rodzinie to jeszcze nie przemoc. Głową zapłaciła za to jednak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

Kim natomiast jest prof. Stępkowski, którego prezydent Duda powołał właśnie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP), czyli najważniejszej dla ustroju państwa izby Sądu Najwyższego?


To radykalny zwolennik zakazu aborcji i przeciwnik "ideologii gender". Jak przypomniał portal OKO.press, Stępkowski jest autorem jednego z esejów w pracy zbiorowej pt. "Dyktatura gender” z 2014 roku. Inni autorzy? Sam papież Benedykt XVI, ale także abp Henryk Hoser czy kontrowersyjny ksiądz Dariusz Oko. Jest też zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji i współautorem książki o ochronie życia poczętego.

"Dyktatura gender"
Prof. Stępkowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 r. założył Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, został jego prezesem i uchodził za głównego ideologa. Konserwatywny think tank pomagał w napisaniu obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji, którą organizacje pro-life złożyły w Sejmie.

Dziś organizacja walczy z rzekomą "indoktrynacją środowisk LGBT w szkołach" czy sprzeciwia się organizacji lekcji przeciw nienawiści.

Gdy w 2015 r. PiS wygrał wybory, Stępkowski z Ordo Iuris przeszedł do rządu – został wiceministrem spraw zagranicznych. To on miał podsunąć szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu pomysł zaproszenia do Polski Komisji Weneckiej, która ostatecznie skrytykowała rząd za atak na Trybunał Konstytucyjny.

Waszczykowskiemu miało się też nie podobać zaangażowanie Stępkowskiego w sprawy światopoglądowe i wiceminister stracił stanowisko w 2016 r. Latem 2018 r. prawnik zgłosił się do konkursu na sędziów SN, który organizowała nowa, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. Rada go wybrała, chociaż nie było pewności, czy Stępkowski spełnił wymogi formalne. Teraz jego wybór potwierdził prezydent Duda.

Wpływy Ordo Iuris
Jak podała "Gazeta Wyborcza", w IKNiSP Stępkowskiemu będzie towarzyszył inny prawnik powiązany z Ordo Iuris i wybrany przez nową KRS. To dr Krzysztof Wiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który obok prof. Bogdana Chazana zasiada w radzie naukowej Instytutu Ordo Iuris.