Lek na malarię pokona koronawirusa? Są nowe badania

Monika Piorun
Chińscy naukowcy sądzą, że chlorochina wykorzystywana dotychczas do leczenia malarii może być efektywna w zwalczaniu covid-19, czyli choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2. Ponad 100 pacjentów z 10 szpitali w prowincji Guangdong i Hunan poddawanych jest obecnie testom, które mają sprawdzić, czy takie rozwiązanie może być skuteczne w walce z koronawirusem.
Chińscy naukowcy pracują nad wykorzystaniem leków przeciwmalarycznych do poskromienia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę covid-19. Fot. Jarun Ontakrai /123RF
Chlorochina (Chloroquinum) to lek przeciwmalaryczny, znany w medycynie od ponad 70 lat. Według Chińczyków, działanie tego preparatu może być pomocne w zwalczaniu covid -19 (choroby wywoływanej przez koronawirusa), czyli tzw. ciężkiego ostrego zespołu niewydolności oddechowej koronawirus 2, do którego doprowadza wirus SARS-CoV-2.

Koronawirus – jakie leki mogą pomóc go zwalczyć?

Chińscy naukowcy prowadzą obecnie testy wykorzystujące popularne leki stosowane w przypadku malarii lub działające przeciwwirusowo, takie jak:

cholorochina (tani lek przeciwpasożytniczy skuteczny przeciwko malarii , czerwonki i lamblii, podawany w tabletkach, działający przeciwzapalnie, czasami stosowany również w przypadku łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tocznia);


favipiravir (fawipirawir zwany T-705 lub Avigan, zwalczający wirusy RNA, opracowany w Japonii);

remdesvir (amerykański preparat pomocny w walce z takimi wirusami jak Ebola, MERS i SARS).

Oprócz chlorochiny testowanej głównie w Pekinie, w Shenzhen sprawdzane jest także działanie japońskiego favipiraviru (działającego przeciwko wirusom RNA), a w kilkunastu placówkach w Wuhan trwają eksperymenty przy wykorzystaniu przeciwwirusowego remdesviru. Do eksperymentalnej fazy badań zakwalifikowano ponad 100 chińskich pacjentów.

Jak pokonać koronawirusa? Pomóc może przeciwmalaryczna chlorochina

Mimo że na razie nie zakończono testów, to wstępne wyniki wskazują na to, że w zwalczaniu covid-19 jednym z najskuteczniejszych preparatów może być przeciwmalaryczna chlorochina. Chorzy z grupy kontrolnej, którzy ją stosowali, nie tylko szybciej powracali do sił, ale także mniej gorączkowali, a ich płuca szybciej radziły sobie z niewydolnością oddechową spowodowaną przez koronawirus. Co najważniejsze, na razie nie pojawiły się u nich żadne skutki uboczne stosowania tego leku, dlatego naukowcy mają nadzieję, że w dalszych etapach testów uda się uzyskać równie pozytywne rezultaty.


Podczas konferencji prasowej podsumowującej działania naukowców w walce z koronawirusem, Sun Yanrong z China National Center for Biotechnology Development ogłosił, że eksperci jednogłośnie zaproponowali, by jak najszybciej zastosować chlorochinę w kolejnych badaniach klinicznych, przeprowadzonych na większą skalę.

MALARIA jest uznawana za jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Co roku diagnozowana jest u ponad 220 mln ludzi i powoduje pół miliona zgonów (statystycznie co 2 minuty umiera z jej powodu jedno dziecko). Wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Roznoszą ją samice komarów z rodzaju Anopheles. Leczona jest za pomocą preparatów działających przeciwko zarodźcom malarycznym pasożytującym we krwi człowieka.


Czytaj także: Koronawirus zabił 3 razy więcej ludzi w ciągu 8 tygodni niż SARS w 8 miesięcy [LICZBY]

Covid-19 – choroba, którą wywołuje koronawirus. Co trzeba o niej wiedzieć?

Koronawirus (covid-19) z Wuhan: Noworodek zarażony SARS-CoV-2 sam wyzdrowiał

Wysłuchałam, co w Senacie ujawniono w sprawie koronawirusa. Polacy mają się czym martwić

źródło: metro.co.uk/"Nature"