Jak zrobić domowy płyn dezynfekujący? To proste! [INSTRUKCJA]

Monika Piorun
Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie w sklepach zaczyna brakować preparatów o działaniu odkażającym, dzięki którym można ograniczyć ryzyko przenoszenia m.in. wirusów. Epidemia koronawirusa sprawiła, że ludzie powrócili do wytwarzania płynów do dezynfekcji rąk najprostszymi sposobami, w domowym zaciszu. Co potrzeba do przygotowania środka antyseptycznego, którym można dezynfekować dłonie?
Jak domowymi sposobami zrobić płyn dezynfekujący do ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi? Fot. Kreuz_und_Quer
Drogeryjne regały na działach ze środkami do odkażania rąk w wielu krajach coraz częściej świecą pustkami. Niektórzy wykorzystują do odkażania rąk nawet... płyny do płukania jamy ustnej. W Japonii oprócz preparatów kosmetycznych zabrakło także tzw. spirytusu rektyfikowanego, który często stosowany jest do dezynfekcji. Import tego 96-procentowego alkoholu (nazywanego potocznie "polską wódką") w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrósł dwukrotnie – donosi portal nippon.com.

Spory popyt na środki dezynfekujące (któremu nie może sprostać podaż), sprawił, że wielu ludzi zaczęło dzielić się skutecznymi sposobami na własnoręczne przygotowanie preparatów, którymi można ograniczyć ilość drobnoustrojów chorobotwórczych.

Przeczytaj: Co się kupuje na świecie w obawie przed koronawirusem? [LISTA PRODUKTÓW]


Spore zainteresowanie wśród internautów wzbudził przepis na żel dezynfekujący, jakim podzieliła się autorka bloga "Myśli Potarganej". Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków i barwników, a jego wykonanie nie powinno nikomu sprawić większych trudności. Jak go zrobić?

Domowy sposób na preparat do dezynfekcji rąk [PRZEPIS]

Własnej produkcji środek, którym można pozbyć się z dłoni drobnoustrojów chorobotwórczych opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu gotowego żelu aloesowego, którego nie brakuje na działach z kosmetykami. Co jeszcze potrzeba do jego wykonania?

Lista składników niezbędnych do wykonania prostego środka dezynfekującego do rąk

⦁ pojemnik po mydle w płynie lub mała buteleczka z atomizerem,
żel z aloesu o pojemności około 200 ml,
⦁ 2 łyżki spirytusu lub amolu (do okażania),
⦁ ewentualnie łyżeczka nawilżającej gliceryny,
⦁ 30 kropel olejku herbacianego o silnych właściwościach antyseptycznych,
⦁ 10 kropel olejku lawendowego (działającego przeciwzapalnie),
⦁ 5 kropli witaminy E (która jest silnym przeciwutleniaczem i można ją wykorzystać do utrwalenia konsystencji pozostałych składników).

Przeczytaj: Czy żel do dezynfekcji zabija koronawirusa? Specjalista odpowiada

Po umieszczeniu wszystkich komponentów przygotowywanego przez nas preparatu w wybranym pojemniku musimy go szczelnie zamknąć i mocno wstrząsnąć. Zawartość powinna nadawać się od razu do użycia, ale należy pamiętać, żeby regularnie potrząsać buteleczkę, w której przechowujemy domowej roboty środek dezynfekujący. Ze względu na to, że nie zawiera on żadnych silnie wiążących dodatków, jego konsystencja może nieco odbiegać od żeli dezynfekujących dostępnych w sklepach.

Przeczytaj: Poseł nie mógł kupić płynu antybakteryjnego. Pokazał nam inny sposób na koronawirusa

Podobne działanie będą miały także domowej roboty chusteczki czyszczące, które wykonamy przy pomocy ręcznika papierowego, który należy spryskać spirytusem lub innym wysokoprocentowym alkoholem.

Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:

Higiena a epidemia koronawirusa: 30 proc. ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety

Lek na malarię wyleczy koronawirusa? Są nowe badania

Covid-19 – choroba, którą wywołuje koronawirus. Co trzeba o niej wiedzieć?

Zrób to sam! Prosty patent na maseczkę higieniczną