Likwidacja TVP, więcej na służbę zdrowia, związki partnerskie. Oto postulaty Trzaskowskiego

redakcja naTemat
Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, nie został jeszcze zaprezentowany. Zebraliśmy najważniejsze postulaty i obietnice, jakie w ostatnim czasie składał obecny prezydent Warszawy.
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, w drodze do PKW, by zarejestrować swój komitet wyborczy. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
15 maja Rafał Trzaskowski został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zastąpił w tej roli Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Ta w ostatnim sondażu IBRiS dla Onetu uzyskała zaledwie 6,7 proc. głosów. Tymczasem Trzaskowski może liczyć na coraz większe poparcie.

Ostatnie badania – różnych pracowni i przygotowywane na zlecenie różnych redakcji – konsekwentnie pokazują niewielką różnicę poparcia między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Na przykład, według badania Social Changes dla serwisu wPolityce.pl, urzędujący prezydent może liczyć na 51 proc. poparcia, a kandydat Koalicji Obywatelskiej – 49 proc.


Jakie są postulaty Trzaskowskiego?


W czwartek 4 czerwca Rafał Trzaskowski zarejestrował komitet wyborczy, ale nie zaprezentował jeszcze programu.

Z dotychczasowych publicznych deklaracji wynika, że jeżeli Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem RP, to:


– zlikwiduje TVP Info, w tym programy publicystyczne i informacyjne;

("Bez TVP Info, bez Wiadomości, bez publicystyki, bez wszystkiego, co dzisiaj tak zatruwa nasze życie" – tak widzi o telewizji publicznej w połowie maja mówił Trzaskowski).

– poprze związki partnerskie;

("Potrzebne są związku partnerskie w Polsce. Jeżeli taka ustawa trafiłaby na moje biurko – podpisałbym ją – podkreślił Trzaskowski w rozmowie z Beatą Lubecką).

– zadba o prawa kobiet i mniejszości;

("Chcę dbać o prawa kobiet i bronić mniejszości przed przejawami nienawiści. Nie jestem natomiast zwolennikiem zaostrzania prawa aborcyjnego" – mówił kandydat KO w rozmowie z "Super Expressem").

– przeznaczy 6 proc. PKB na służbę zdrowia;


(– Moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie projekt ustawy o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB – zapowiedział podczas pierwszej konferencji prasowej kandydat KO na prezydenta).

– nie dopuści do zmodyfikowania programu 500+;


("Jestem wierny swoim poglądom, ale tutaj po prostu słucham ludzi. A ludzie mi mówią, że ten program zdał egzamin, był trafnie postawioną diagnozą" – stwierdził Trzaskowski w Radiu Zet).

– rozdzieli funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego;

("Proponuję rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości i przekazanie Prezydentowi RP kwestii wyboru niezależnego prokuratora generalnego" – mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z "Super Expressem").

– powoła rzecznika kontroli państwowej;

(Z wywiadu z "Super Expressem": "Zamierzam też powołać rzecznika kontroli państwowej, który będzie kontrolował upolitycznione dziś służby oraz wzmocnienie funkcji Prokuratorii Generalnej. Chcę być prezydentem, który będzie mógł realnie kontrolować i patrzeć władzy na ręce i rozliczać").

– zgłosi projekt ustawy "skromnościowej";

(– Zgłoszę projekt ustawy skromnościowej, takiej ustawy, która przywróci porządek, i która zmusi rząd do tego, żeby przestrzegać ustawy kominowej – zapowiedział Trzaskowski, tłumacząc podczas konferencji prasowej, że niektóre inwestycje realizowane przez obecny rząd są marnotrawstwem i są realizowane tylko po to, aby dać pracę koleżankom i kolegom. Wśród nieracjonalnych inwestycji wymienił m.in. pomysł produkcji elektrycznych samochodów oraz zmiany w elektrowni Ostrołęka).

– będzie współpracował z rządem, kiedy rozpoczną się negocjacje finansowe z UE;

(– Nie będę prezydentem totalnej opozycji, bo prezydent musi współpracować z rządem, jeżeli rząd chce wzmacniać Polskę – zapewniał Trzaskowski podczas konferencji prasowej. Wskazał, że jeśli rząd będzie podejmował trudne decyzje dotyczące wychodzenia z kryzysu, to prezydent powinien współpracować z rządem. – Kiedy rząd rozpocznie negocjacje finansowe z UE, to głowa państwa musi go w tym wspierać. I do tego absolutnie jestem gotowy – dodał).

Poparcie Zielonych i 21 postulatów


– Rada Krajowa Zielonych zaakceptowała Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta – poinformował rzecznik partii Krzysztof Rzyman. Trzaskowski zgodził się na 21 postulatów Zielonych.

21 postulatów Zielonych:

– wprowadzenie związków partnerskich;
– legalizacja medycznej marihuany;
– zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej;
– odejście od węgla do 2040 r., w ogrzewaniu domów do 2030 r.;
– powołanie Rady ds. Klimatu i Transformacji Energetycznej;
– powołanie rzecznika praw zwierząt;
– wprowadzenie zakazu hodowli na futra, chowu klatkowego i uboju rytualnego;
– wetowanie ustaw dążących do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej;
– wprowadzenie do szkół edukacji klimatycznej;
– zwiększenie inwestycji na wymianę starych pieców;
– zaostrzenie kontroli nad emisjami przemysłowymi;
– uchwalenie nowej ustawy o lasach;
– zaostrzenie ustawy o ochronie przyrody pod kątem zgód na wycinkę drzew;
– stworzenie programu walki z suszą;
– nadanie koniom statusu zwierząt towarzyszących;
– wprowadzenie moratorium na polowania na ptaki;
– nowelizacja ustawy do walki z ASF;
– prowadzenie polityki Europejskiego Zielonego Ładu;
–wsparcie rozwoju transportu kolejowego;
– wprowadzenie transparentności finansowania kościołów.
POSTULATY TRZASKOWSKIEGO Z CZASÓW KAMPANII SAMORZĄDOWEJ:

– podwyżki dla nauczycieli;
– refundacja invitro;
– równe płace dla kobiet i mężczyzn;
– antykoncepcja i tabletki aborcyjne dostępne na receptę;
– podpisanie karty LGBT;
– lekcje edukacji seksualnej (finansowane przez miasto);
– program budowy mieszkań miejskich;
– bezpłatna komunikacja dla młodzieży ze szkół średnich.