Fenomen boczniaków. Zrobisz z nich m.in. chrupiące vege skrzydełka – oto 5 zaskakujących przepisów

Joanna Stawczyk
Boczniaki to niezwykłe grzyby, które w przeciwieństwie do odmian leśnych, wykazują właściwości lecznicze. Nie mają intensywnego smaku, co sprawia, że możemy je doprawić na milion sposobów. Są absolutnym hitem kuchni wegeteriańskiej i wegańskiej, bo świetnie zastępują kurczaka, wołowinę, a nawet śledzie.
Boczniaki są przepyszne. Musisz spróbować ich w tym wydaniu! freepik.com
Doskonale wiemy, że są wegetarianie, który porzucili mięsne nawyki żywieniowe ze względu na kwestie etyczne czy zdrowotne, ale w głębi duszy wciąż tęsknią za smakiem umami. Boczniaki są genialnym materiałem do odwzorowania kultowych dań kuchni polskiej w zdrowej, bezmięsnej wersji.

Wielkim plusem jest to, że dostaniesz je w marketach o każdej porze roku i wcale nie są drogie. Przygotowaliśmy 5 przepisów na boczniaki, które zachwycą niejednego, zatwardziałego mięsożercę.

Cudowne grzyby

O boczniakach możemy powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są grzybami banalnymi. W odróżnieniu od leśnych odmian, które nie mają zbyt wielu właściwości odżywczych, boczniaki wyróżniają się swoimi unikalnymi wartościami. Zawierają związki, które pomagają obniżać zły cholesterol i poziom cukru.


Dobrą wiadomością, szczególnie dla wegetarian i wegan jest to, że boczniaki stanowią genialny zamiennik mięsa czy ryb. Okazuje się, że zawarte w nich białko może przyswajać się w aż 70 procentach! To totalny ewenement w świecie grzybów.

Znajdziemy w nich także witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, fosfor, żelazo i inne składniki mineralne. Boczniaki zawierają wyjątkowy przeciwutleniacz – ergotioneinę, która pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami i procesem starzenia.

1. Flaczki z boczniaków

W zimny, jesienny dzień nie ma lepszego pomysłu na obiad niż micha gorących flaczków. Jeśli jesteś fanem tych tradycyjnych, to gwarantuję Ci, że nie dostrzeżesz różnicy. Nie dość, że wyglądają łudząco podobnie do tych mięsnych, to pachną i smakują tak samo, a nawet lepiej.

Flaczki z boczniaków

- 500 g boczniaków
- 1 pietruszka
- 2 marchewki
- ¼ dużego selera
- 1 cebula
- 3 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka chili
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 2 litry wody
- sól i czarny pieprz
- przyprawa do flaków biesiadnych
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżka masła
- świeża pietruszka (do podania)

Boczniaki umyć pod zimną wodą i oczyścić starannie papierowym ręcznikiem. Poszarpać na mniejsze strzępki lub pokroić w paseczki. Marchew, pietruszkę i seler obrać i zetrzeć na tarce, cebulę drobno posiekać.Na dnie dużego garnka rozgrzać olej, dodać starte warzywa wraz z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Dusić przez 20 minut na niedużym ogniu, a następnie dodać przyprawę do flaków, koncentrat, chili i majeranek. Dolać wodę do garnka. Na patelni rozgrzać odrobine oleju z masłem i smażyć same boczniaki aż się zarumienią. Boczniaki wrzucić do bulionu z warzywami i doprawić solą i pieprzem do smaku. Gotować na małym ogniu przez 20 minut. Podawaj ze świeżą natką pietruszki.

Są pożywne, aromatyczne, a przy tym na pewno bardziej fit niż te z mięsem. Jedz je koniecznie w towarzystwie świeżej bułki z masełkiem. Niebo w gębie!

2. Pikantne "skrzydełka" z boczniaków

Hot wingsy ze znanego fast foodu to przy nich pikuś. Możesz przygotować je w wersji łagodnej, ale ja wybieram stanowczo tę lekko pikantną.

Skrzydełka z boczniaków

Panierowane boczniaki:
- 200 g boczniaków
- 50 g mąki
- 2 duże jajka
- 40 ml wody
- 90 g bułki tartej
- 1 łyżeczka chili
- po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu
- olej do głębokiego smażenia np. słonecznikowy

Sos spicy mayo:
- 2 łyżki majonezu
- 2 łyżki jogurtu greckiego
- 1/2 świeżej papryczki chili
- 1 ząbek czosnku
- sól i pieprz

Panierujemy boczniaki - mąkę wysypujemy na talerz, a jajka roztrzepujemy z wodą. Bułkę tartą mieszamy z chili, solą i pieprzem. Rozgrzewamy olej na głębokiej patelni. Oczyszczone i osuszone grzyby obtaczamy w mące, potem w jajkach, a na końcu w bułce tartej. Smażymy partiami na głębokim tłuszczu aż nabiorą złotej barwy. Wyławiamy je łyżką i odsączamy na ręczniku papierowym. Podajemy z sosem spicy mayo: mieszamy jogurt z majonezem, wyciskamy ząbek czosnku, siekamy drobno papryczkę chili i doprawiamy solą i pieprzem.

W smaku są tak łudząco podobne do klasycznych stripsów z kurczaka, że jak zamkniesz oczy, to nie ogarniesz, które są mięsne, a które bezmięsne. Najlepiej smakują z frytkami i sosem spicy mayo.

3. Buraczane boczniaki a'la śledzie

Fani śledziowych wariacji będą po prostu wniebowzięci. Boczniaki pokazują swoją kolejną, zaskakująca twarz. Okazuje się, że potrafią nawet podszyć się pod śledzie. Zamarynowane z dodatkiem buraka i cebulki zyskują zupełnie nowy wymiar.

Boczniaki a'la śledzie

- 500 g boczniaków
- 2 upieczone/ gotowane buraki
- 1 duża cebula
- 2 łyżki oleju

Zalewa:
- 5 łyżek octu
- 80 ml oleju lnianego lub rzepakowego
- 1 łyżka płynnego miodu lub syropu z agawy
- 3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka gorczycy
- 3 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 5 ziaren pieprzu
- 1/2 łyżeczki soli

Boczniaki myjemy pod zimną wodą i szarpiemy wzdłuż na średniej wielkości paski. Na dużej patelni rozgrzewamy olej, dodajemy poszarpane boczniaki i smażymy 3 minuty. Po tym czasie mieszamy, smażymy 2 minuty i zdejmujemy z patelni. Osączamy je papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Gotowane buraki i cebulkę kroimy w półksiężyce. Przygotowujemy zalewę, mieszając płynne składniki z przyprawami. Do słoika wkładamy warstwami boczniaki, buraki oraz cebulę. Na koniec wlewamy do słoika przygotowaną zalewę, zakręcamy dokładnie słoik i nim potrząsamy, aby zalewa się ładnie rozłożyła. Odstawiamy boczniakowe śledzie do lodówki na kilka godzin, ale najlepiej na 1 dzień, żeby lepiej przeszły smakiem.

To doskonały pomysł na wegetariańską przystawkę. Buraczane boczniaki najlepiej jeść z pajdą świeżego chleba.

4. Bigos z boczniaków ze śliwką

Jesteś fanem tradycyjnego bigosu z dodatkiem mięsa, ale przeszedłeś na wegetarianizm? Spokojna głowa! Ten przepis to totalna bomba smakowa, a poza tym świetna opcja na jedną z wigilijnych potraw.

Bigos z boczniaków

- 250 g boczniaków
- 250 g kapusty kiszonej
- 350 ml wody
- 1 łyżka miodu
- 100 ml białego wina
- 3 liście laurowe
- 2 ziarna jałowca
- 2 łyżeczki majeranku
- 1/2 łyżeczki cząbru
- 1 łyżeczka soli
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 3 duże, suszone śliwki
- olej

Cebulę kroimy w pióra, siekamy kapustę kiszoną i śliwki. W dużym garnku rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę, smażymy 4 minuty. Do cebuli wrzucamy kapustę, majeranek, cząber, liście laurowe, ziarna jałowca, wlewamy 200 ml wody i sól. Gotujemy przez 40 minut na małym ogniu pod przykryciem. Do kapusty wrzucamy posiekane śliwki, dodajemy koncentrat i 100ml wody, potem mieszamy i dalej gotujemy ok. 20-30 minut. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy boczniaki pokrojone w paski. Smażymy je aż zrobią się złotawe i chrupiące ok 4 minuty. Dodajemy miód mieszamy i wlewamy białe wino. Mieszamy i czekamy, aż wino wyparuje. Tak usmażone boczniaki dodajemy do kapusty. Całość mieszamy i dusimy na małym ogniu 5-10 minut.

Boczniaki podkręcone słodkością miodu w połączeniu z kwaśną kapustą kiszoną i śliwką, stworzą idealny wege bigos. Gdy posmakujesz go w tej odsłonie, zapomnisz, że kiedykolwiek jadłeś inny z dodatkiem mięsa.

5. Stroganof z boczniaków

Stroganof, czyli kultowy gulasz z mięsem wołowym pochodzący z Rosji. To danie jest klasykiem w menu na imprezach rodzinnych czy biesiadach.

Stroganof z boczniaków

- 400 g boczniaków
- 3 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżeczki cukru trzcinowego
- 1/2 czerwonej papryki
- 8 pieczarek
- 4 szalotki
- 3 łyżki żubrówki
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka musztardy ostrej
- 1 łyżeczki chili
- 1 szklanka wody - 1 łyżka mąki - sól i czarny pieprz

Do podania:
- ogórek kiszony
- świeża natka pietruszki
- 1 łyżka jogurtu greckiego

Boczniaki umyć pod zimną wodą, osuszyć i pokroić w większe paski. Na dużej patelnie rozgrzać olej, dodać grzyby i smażyć przez 4-5 minut - mają być złotawe i chrupiące. Następnie wsypujemy cukier, dodajemy sos sojowy, mieszamy i smażymy 3 minuty. Boczniaki zdejmujemy z patelni i odkładamy na ręcznik papierowy. Szalotki, pieczarki i paprykę kroimy w plasterki, a potem na tą samą patelnię dajemy kilka łyżek oleju, rozgrzewamy go mocno i wrzucamy posiekane warzywa. Smażymy, nie mieszając ok. 4 minuty, a następnie wlewamy żubrówkę. Podkręcamy ogień i czekamy, żeby alkohol wyparował. Mieszamy mąkę z wodą i szybko dodajemy na patelnię. Dodajemy boczniaki. Całość mieszamy i dusimy przez 6 minut, aby wszystko się zagęściło. Do podania dajemy posiekaną natkę pietruszki, kosteczki ogórka kiszonego i opcjonalnie łyżkę jogurtu greckiego. Wszystko można podawać np. z kaszą gryczaną.

Zastępując wołowinę boczniakami sprawisz, że ciężkostrawne, tradycyjne danie stanie się o wiele mniej kaloryczne, nie tracąc na mięsnym posmaku. Postawiłam na bardziej wyrazistą, ostrawą wersję tego kultowego gulaszu.

Czytaj także:

Podejmij WEGEwyzwanie z naTemat! Nie jedz mięsa przez tydzień, mamy jadłospis

W aptece tego nie dostaniesz. 7 przepisów na cudotwórcze kiszonki i zakwasy