"To był świat w zupełnie starym stylu"! Bale karnawałowe na starych fotografiach [ZDJĘCIA]

Julia Łowińska
Z początkiem stycznia wkraczamy w Nowy Rok i zapominamy już o Świętach. Tanecznym krokiem wchodzimy w karnawał... Ale czy aby na pewno? Kiedyś ten czas celebrowano o wiele bardziej. Okres zabaw, któremu towarzyszyły liczne bale przebierańców, trwał przez całą zimę. Wspominamy go na dawnych zdjęciach.
Uczestnicy balu karnawałowego w Warszawie., 1927 rok. Fot. Archiwum Cyfrowe
Zimowe miesiące bali i zabaw był niegdyś wyczekiwanym okresem w roku. Obecnie karnawał zniknął trochę pod natłokiem obowiązków, a tegoroczne świętowanie będziemy musieli raczej przełożyć na przyszły rok. Z tej okazji postanowiliśmy powspominać prawdziwe bale na fotografiach z okresu międzywojennego. Zobaczcie sami.

Czytaj także: Kiedyś to były zimy! "Zima stulecia" i najmroźniejsze miesiące w Polsce na starych fotografiach [ZDJĘCIA]
Uczestniczki balu przebierańców w Krakowie, 1924 – 1925 rok.Fot. Archiwum Cyfrowe
Zabawa karnawałowa tuż przed wojną, 1932 rok.Fot. Archiwum Cyfrowe
Karnawał znany jest na całym Świecie. Najgłośniejsze z imprez to karnawał w Rio de Janeiro, Wenecji czy Nowym Orleanie. Na całym Świecie ludzie hucznie obchodzą pierwsze miesiące roku. Niegdyś miał spełniać przede wszystkim funkcję edukacyjną i pokazywać wszystkie grzechy i pokusy, które czychają na ludzi. Tak naprawdę jednak od lat był długo wyczekiwaną okazją do zabawy.
Dzieci podczas zabawy karnawałowej, 1931 rok.Fot. Archiwum Cyfrowe
W Polsce zaczyna się wraz ze Świętem Trzech Króli, a kończy przed Środą Popielcową. Ostatki, czyli ostatnie dni karnawału, obchodzone są szczególnie hucznie. Obecnie przypomina nam o nim przede wszystkim wciąż ochoczo obchodzony Tłusty Czwartek, kiedy to na stołach królują pączki, faworki i inne tłuste smakołyki. Następujący we wtorek Śledzik, nazywany w Wielkopolsce "pokoziołkiem", kończy okres karnawału i rozpoczyna oczekiwanie do Wielkanocy.


Czytaj także: Tłusty Czwartek na zdjęciach w stylu retro. Jak świętowano kiedyś?
Zabawa karnawałowa w 4. pułku lotniczym w Toruniu, 1933 rok.
Karnawał miał ubarwiać szary zimowy okres, kiedy dni wciąż są krótkie, a do wiosny jeszcze daleko. Niegdyś obfity w bale przebierańców, maskarady i zabawy.
Grupa uczestników balu karnawałowego zorganizowanego przez Towarzystwo Bratniej Pomocy studentów Politechniki Warszawskiej, 1932 rok.Fot. Archiwum Cyfrowe
Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od włoskiego "carni vale" czyli "żegnaj mięso". W Polsce nazywamy "Zapustami" lub "Mięsopustem". Chodziło oczywiście, aby przed rozpoczęciem Wielkiego Postu najeść się mięsa i innych łakoci.
Uczestnicy zabawy karnawałowej, 1933 rok.Fot. Archiwum Cyfrowe