Ciało, seks, jedzenie i złe diety. 8 polskich ciałopozytywnych podcastów nie tylko dla kobiet

Ola Gersz
Ciałopozytywność to słowo modne, ale i ważne: relacja z ciałem jest bowiem wyjątkowo trudna. Jednak ciałopozytywność niejedno ma imię, a w pojemnej kategorii body positive kryją się takie hasła, jak zdrowie psychiczne i fizyczne, seksualność, zdrowe odżywianie, pewność siebie czy mądre odchudzanie bez restrykcyjnych diet. Oto 8 polskich ciałopozytywnych podcastów. Nie tylko dla kobiet!
Zdrowa relacja z ciałem nie jest łatwo, ale warto nad nią pracować. Pomóc mogą podcasty Fot. Pexels / Polina Tankilevitch
Czytaj także: Długo będziemy babrały się w kompleksach przez takie programy. "Rozenek cudnie chudnie" szkodzi

1. Owsiana Podcast

Justyna Świetlicka jest dietetyczką i autorką książki "Dieta to nie wszystko". "Szukasz wiedzy na temat zdrowej diety i odchudzania? Potrzebujesz motywacji do zmiany? Podcast Owsiana jest właśnie dla ciebie! W mojej audycji poruszam takie tematy jak dieta, szeroko pojęty zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, slow life, podróże i ekologia" – czytamy w opisie "Owsiana Podcast", w którym dowiemy się m.in. czy poczucie szczęście jest związane z wagą oraz jak wyjść z zaburzeń odżywiania i zaakceptować siebie.

2. Think body

"Think Body" to stosunkowo nowy podcast Akademickiego Radia z Wrocławia. Nie mogło go jednak zabraknąć w tym zestawieniu. To program Aleksandry Wizy o zdrowej relacji z ciałem i aktywności fizycznej, który ma olbrzymi potencjał zasiać ciałopozytywność wśród młodych słuchaczy oraz pokazać, jak prawidłowo dbać o własne ciało.

3. Magdalena Hajkiewicz Podcast

"Rozmowy o psychologii, psychodietetyce, żywieniu i racjonalnym odchudzaniu w zgodzie ze sobą" – pisze Magdalena Hajkiewicz w opisie swojego podcastu "Magdalena Hajkiewicz Podcast". Dietetyczka, psychodietetyczka i autorka strony Wiem co jem zadaje kłam restrykcyjnym dietom, opowiada, jak polubić swoje ciało i zdradza, czym jest psychologia odchudzania.

4. Koleżanki porozmawiajmy

W podcaście "Koleżanki porozmawiajmy" Martyna Kraus zastanawia się nad tym, co robić, żeby lepiej nam się żyło. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wraz z innymi kobietami, specjalistkami w różnych dziedzinach. Ciałopozytywność, dobrostan, zdrowie psychiczne i fizyczne to częste tematy podcastu, w którym poruszane są m.in. takie konkretne zagadnienia, jak ciało w mediach społecznościowych, równowaga hormonalna czy błędne koło odchudzania.

5. Anna Paluch Psychodietetyk

Anna Paluch to psycholożka, psychodietetyczka, specjalistka ds. żywienia i autorka e-kursów, która zarówno na swoim blogu "Dbam o cud", jak i w swoim podcaście "Anna Paluch Psychodietetyk", pomaga dbać o siebie w sposób mądry, całościowy i zrównoważony. W swoim podcaście porusza zagadnienia ze sfery ciała, duszy i umysłu, ale tematy wokół zdrowego odżywiania i odchudzania oraz ciałopozytywności są jej szczególnie bliskie.

6. Ej, dziewczyny!

Mimo swojej nazwy podcast "Ej, dziewczyny" jest kierowany zarówno do dziewczyn, jak i chłopaków oraz osób niebinarnych. "Nazywam się Ola i właśnie znaleźliście się w środku rozmów o pasji, codzienności, zdrowiu psychicznym, seksie, polityce, ciałopozytywności – wszystkim tym, co bliskie człowiekowi. W każdym odcinku usłyszycie luźną pogawędkę z osobami, które z jakiegoś względu cenię" – pisze prowadząca podcast, w którym posłuchamy m.in. o jodze, sekspozytywności, transpłciowości czy diecie roślinnej.

7. Mam ciało – i co dalej?

"Mam ciało, i co dalej" prowadzą Marta Krawczyk i Ola Juchacz. To podcast "o cielesności i wszystkim, do czego ciała używamy", usłyszymy więc m.in. o nagości, przyjemności w jedzeniu, wstydzie czy seksualności osób ze spektrum autyzmu.

8. SZAJN na głos

"Szajn" to niezależny, dziewczyński magazyn online, w którym "dziewczyny wspierają dziewczyny, a czytelniczki stają się autorami". W podcaście "SZAJN na głos" redakcja "Szajn" porusza tematy ważne dla dziewczynek, dziewcząt i kobiet, w których nie mogło zabraknąć również różnych kwestii związanych z ciałem. W tym ciałopozytywnym programie posłuchamy m.in. o tatuażach, fotografii bodypositivity czy... włosach.

Czytaj także:

Tych 7 polskich, ciałopozytywnych kont na Instagramie warto znać


Dietom powiedz "nie". Dzięki tym 5 kontom na Instagramie wypracujesz zdrową relację z jedzeniem

Latami walczyła o siebie, o zmianę wyglądu. Jednak ta metamorfoza okupiona została dużym cierpieniem

Nie walcz z jedzeniem i olej diety. Poznaj zasady jedzenia intuicyjnego (czekolada dozwolona!)

Marzysz o płaskim brzuchu? Odpuść, bo płaski nie zawsze oznacza zdrowy

Gruba, piękna i szczęśliwa. Niestereotypowych bohaterek plus size jest w popkulturze coraz więcej

"Ciało – musisz umrzeć". Ten mocny post na Facebooku pokazał ważną prawdę o kobiecym ciele