Tutaj nie pasuje określenie "książka lepsza". Oto 10 znakomitych seriali opartych na powieściach

Ola Gersz
"Grę o tron" większość z nas dobrze zna, "Wiedźmin" dopiero się rozkręca. Seriali opartych na książkach jest dużo, ale nie wszystkie zadowalają fanów powieściowych oryginałów. Są jednak prawdziwe perełki. Oto 10 serialowych adaptacji, które można z czystym sercem polecić bibliofilom.
Świetne seriale oparte na książkach? Na szczęście jest ich wcale nie mało Fot. "Normalni ludzie" / HBO

1. Wielkie kłamstewka (HBO)

"Wielkie kłamstewka", których pierwszy sezon jest adaptacją książki Liane Moriarty, to znakomity serial o kobiecych doświadczeniach. Podczas gdy "seriale dla kobiet" wcześniej zwykle skupiały się na miłości i życiu rodzinnym, to hit HBO "Big Little Lies" z Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Laurą Dern, Shailene Woodley, Zoe Kravitz i Meryl Streep to jednak zupełnie inna bajka. Przemoc domowa i seksualna, problemy rodzicielskie, zdrady małżeńskie, zdrowie psychiczne, dylematy zawodowe – ten serial porusza wszystkie tematy, które mieszczą się w kręgu kobiecych doświadczeń.

2. Normalni ludzie

"Normalni ludzie" to adaptacja głośnej, bestsellerowej powieści Sally Rooney pod tym samym tytułem. Ekranizacja tak nietypowej powieści o miłości i samotności nie była łatwym zadaniem, jednak irlandzki serial udał się w stu procentach, o czym świadczą chociażby nominacje do nagród Emmy czy Złotych Globów. Opowieść o dwojgu ludzi z różnych klas społecznych, którzy nie potrafią ze sobą być, i chwyta za serce, i irytuje – tak samo jak powieść. To serial intymny, czuły i kameralny, który nie byłby taki sam bez doskonałych Daisy Edgar-Jones i Paula Mescala.

3. Gambit królowej

"Gambit królowej" był bez wątpienia jednym z najlepszych seriali 2020 roku, czego dowodem mogą być chociażby dwa Złote Globy: dla najlepszego serialu limitowanego i najlepszej aktorki Anyi Taylor-Joy. Jeśli ktoś nie za bardzo wierzy Złotom Globom, a należy do tej rzadkiej grupy, która ekranizacji książki Waltera Tevisa jeszcze nie wiedziała, zalecamy zaryzykować: nie będziecie zawiedzeni. "Gambit królowej" to doskonała mieszanka klimatu lat 60., nienagannego stylu i... szachów oraz dowód na to, że te wcale nie są nudne. Wręcz przeciwnie!

4. Opowieść podręcznej

To nietypowa ekranizacja, bo jedynie pierwszy sezon jest wierny głośnej powieści Margaret Atwood, a pozostałe serie (na swoją premierę czeka czwarta) to już wymysł scenarzystów. Jednak Atwood jako producentka ma cały czas oko nad "Opowieścią podręcznej" osadzonej w dystopijnym świecie Gilead, który wykreowała. Świecie, w którym kobiety nie mogą decydować o własnym ciele oraz życiu i który robi się coraz bardziej aktualny w rzeczywistości.

5. Outlander

"Outlander", elektryzujący miks serialu historycznego, fantasy oraz romansu, to ekranizacja serii Diany Gabaldon. Bestsellerowa produkcja, która niedawno została wznowiona na szósty i siódmy sezon, ma ogromne rzesze wiernych fanów zakochanych w XVIII-wiecznej Szkocji, miłosnej historii przekraczającej czas i przestrzeń oraz... odważnych scenach seksu. Jeśli uwielbiacie epickie opowieści o miłości, wojnie i podróżach w czasie, to jest to idealny tytuł dla was.

6. Mroczne materie

"Mroczne materie" są znakomitą adaptacją popularnej brytyjskiej serii Philipa Pullmana, w skład której wchodzą trzy powieści: "Mroczne materie", "Delikatny nóż" i "Bursztynowa luneta". Serial z Jamesem McAvoyem, Ruth Wilson i Lin-Manuelem Mirandą, który doczekał się dwóch sezonów i czeka na finałowy trzeci, rozgrywa się początkowo w dwóch równoległych światach. Jeden z nich przypomina nasz, w drugim każdy człowiek posiada swojego dajmona, będącego zwierzęcym odpowiednikiem duszy. Ten właśnie świat zamieszkuje główna bohaterka Lyra, która zostaje wciągnięta w podróż przez inne światy, podczas której ma rozwikłać zagadkę tajemniczego pyłu.

7. Genialna przyjaciółka

Włoski serial "Genialna przyjaciółka" oparty jest na bestsellerowych powieściach Eleny Ferrante i do bólu zachwyca. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które jednocześnie są swoimi największymi wrogami, obfituje w znakomite występy aktorskie i trafne społeczne obserwacje. To małe arcydzieło, obok którego nie sposób przejść obojętnie. "Genialna przyjaciółka" to bez wątpienia wzorcowy serial oparty na książce, ale produkcja HBO zachwyci nie tylko fanów twórczości Ferrante.
Czytaj także: 5 seriali o LGBT, które musisz obejrzeć. To idealna propozycja nie tylko na Miesiąc Dumy [LISTA]

8. Grace i Grace

"Grace i Grace" to psychologiczny dramat kostiumowy na podstawie opartej na faktach powieści Margaret Atwood. Jego bohaterką jest Grace Marks, pochodząca z Irlandii kanadyjska służąca, która w 1843 roku zostaje współoskarżona o morderstwo swojego chlebodawcy i jego gospodyni. Jednak czy Grace naprawdę zabiła? Była chora psychicznie czy może była wyrachowaną morderczynią, która udawała swój niestabilny stan? "Grace i Grace" to fascynujący i intensywny portret psychologiczny, który ogląda się niczym najlepszy thriller.

9. Ostre przedmioty

"Ostre przedmioty" z Amy Adams, Patricią Clarkson i Elizą Scanlen to intrygująca i złożona ekranizacja powieści Gillian Flynn. Zaczyna się tendencyjnie: Camille Preaker, dziennikarka z wielkiego miasta z problemem alkoholowym, wraca do rodzinnego sennego miasteczka, aby opisać sprawę morderstwa dwóch nastolatek. Ale to, co dzieje się później, wykracza poza wszelkie schematy. Sen przeplata się tu z jawą, przeszłość z teraźniejszością, a kryminalna intryga z odcinka na odcinek coraz bardziej zaskakuje.

10. Od nowa

Ekranizacja książki Jean Hanff-Korelitz z Nicole Kidman i Hugh Grantem mydli widzowi oczy od pierwszego odcinka. Pozornie "Od nowa" to mało oryginalna historia kryminalna w stylu "kto zabił", ale w rzeczywistości to opowieść o związku z osobą, która nie jest wcale tym, kim się wydaje, oraz złożona psychologiczna analiza. Podczas gdy nie wszyscy byli zadowoleni z finału tego miniserialu, to ostatni odcinek doskonale udowodnił, jak łatwo jest uwierzyć w narcystyczną iluzję. W sytuacji Grace może znaleźć się każdy z nas.