Iggy Pop reklamuje piwo z browaru Palikota. Czy to dzięki Wojewódzkiemu? [KULISY]

Monika Piorun
— Iggy Popa poznałem, gdy prowadziłem jego koncert we Wrocławiu w roku 2007... Było miło acz niebezpiecznie. W pewnym momencie powiedział do mnie kurtuazyjnie ~ Musimy coś zrobić razem. No to minęło kilka lat i zrobiliśmy — pochwalił się na Instagramie Kuba Wojewódzki tuż przed premierą spotu reklamowego z legendą punk rocka.
Legenda punk rocka, 74-letni Iggy Pop wystąpił w reklamie nowego piwa browaru Tenczynek należącego m.in. do Janusza Palikota. Niedawno wspólnikiem byłego polityka został Kuba Wojewódzki. Fot. Instagram.com/ @iggypopofficial / @kuba_wojewodzki_official


Od kiedy do współpracy z Januszem Palikotem dołączył Kuba Wojewódzki, można było się spodziewać, że wyniknie z tego prawdziwa mieszanka wybuchowa (a właściwie "wyBUHowa", bo nazwa wyprodukowanego przez nich piwa z dodatkiem suszu konopnego to w końcu "BUH").

Kolejną petardą okazała się reklama z "ojcem chrzestnym punka", czyli Iggy Popem. W mediach społecznościowych zawrzało już po samej informacji o tym, że polskie piwo smakowe z browaru Tenczynek będzie zachwalać jeden z pionierów punk rocka. 74-letni muzyk Iggy Pop (czyli James Newell Osterberg) nie tylko wystąpił w reklamie (ze względu na pandemię covid-19 kręconej równocześnie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych), ale w ramach promocji nowego piwa smakowego browaru Tenczynek (o smaku marakuja) został także twarzą akcji społecznej "Nie wstydź się", która ma pomagać w uwalnianiu się od blokującego nas poczucia wstydu.


Dla mnie osobiście to spełnienie marzeń. Zawsze na koniec imprezy puszczałem jakiś punkowy kawałek Iggiego, niczym wyprawę na inną planetę. Takie marzenie chłopaka z Biłgoraja — przyznał Janusz Palikot. Wbrew pozorom jego wspólnik — Kuba Wojewódzki — miał początkowo nieco inny pomysł na hasło reklamowe nowego piwa. Jaki? Były polityk w jednym z ostatnich postów na Instagramie dokładnie opisał kulisy tego projektu.

Iggy Pop, Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki. Kulisy udziału legendy punk rocka w nowej reklamie piwa Tenczynek

Kiedy w maju 2020 roku powiedziałem współpracownikom, abyśmy zaproponowali Iggiemu pracę przy Marakui, to widziałem w ich spojrzeniach niedowierzanie i konsternację. Wiadomo - skąd weźmiemy na to forsę? I dlaczego Iggy Pop miałby się zgodzić na reklamowanie małego @browartenczynek z Polski? W dodatku Marakuja? Takie "nie punkowe" piwo?

Szukaliśmy kogoś, kto by przekonał, że to piwo na serio, a nie sok z piwem. Bo taka jest nasza Marakuja: piwo z lekkim tłem orzeźwiającej passiflory.

W tym czasie rozpoczęliśmy też z Kubą przygotowania do @przyjaznepanstwo i BUHa. "Jakie będzie hasło?" - spytał Kuba. Proponujemy "Marakuja i nie ma ****", ale management się nie zgadza. "A szkoda, bo to świetne hasło" - dodał. Wówczas ktoś od Iggiego zaproponował: "Nie wstydź się" (Don't be shy). I tak powstało coś więcej niż reklama, tylko akcja społeczna o uwalnianiu od wstydu — wyjaśnia Janusz Palikot.

Nie wstydź się — o co chodzi w akcji społecznej promującej... piwo smakowe?

Ogólnopolska kampania #NieWstydźSię! startuje 29 marca, tuż przed pojawieniem się w sieci sklepów Żabka nowego piwa Tenczynek Marakuja (31 marca 2021).

Akcja, która łączy w sobie elementy komercyjne i społeczne, przekonuje, że "nie warto żyć w narzuconych schematach" i przede wszystkim ma zachęcać do przełamywania wstydu oraz głośnego wypowiedzenia się na temat tego, co nas najbardziej krępuje.

Przełamywanie wstydu jest najlepszym sposobem na oddalenie od siebie depresji, czy innych zaburzeń w relacjach międzyludzkich — przekonują twórcy akcji.

W dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych wyraźnie zmienia się to, jak definiujemy poczucie wstydu i powodu, które sprawiają, że się wstydzimy. Niestety coraz częściej prowadzi to do obniżenia samooceny, a nawet depresji.

— Wstyd się przyznać przed samym sobą, że jest się uzależnionym, że ma się depresję, że jest się ofiarą przemocy. A dzisiaj w dobie pandemii zaburzenia osobowości są największym problemem, przy braku systemowej pomocy psychologicznej.

Dlatego, chcemy przekonywać, że ten wstyd, którego tak bardzo się boimy jest głównie w nas, w naszych głowach. Że warto porozmawiać, wyrzucić z siebie to poczucie winy z siebie i poczujesz się lepiej. Wypowiedz to, czego tak bardzo się boisz. Bez przełamania swojego wstydu nie sposób zacząć zmiany na lepsze. Zachęcam do włączenia się do naszej akcji #NieWstydźSię — apeluje Janusz Palikot.

Iggy Pop przez długie lata przekonywał świat, że granica pomiędzy twórczością artystyczną, a tym, co wiele osób uważa za niedopuszczalne, wstydliwe i nieakceptowalne, jest bardzo cienka (co udowadnia m.in. w filmie dokumentalnym "Przeżyć: metoda Houellebecqa").

Czytaj także: Iggy Pop pomoże ci przetrwać jesienną chandrę. Tym filmem zaorał wszystkich trenerów motywacyjnych

W zdobywaniu serc publiczności legendarnej gwieździe nie przeszkodził ani pobyt w szpitalu psychiatrycznym po zdiagnozowaniu choroby afektywnej dwubiegunowej, walka z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu, ani problemy z poruszaniem się, których nabawił się z powodu nadmiernej ekspresji na scenie.

Czytaj także: Depresja wypala po cichu. Pandemia COVID-19 tylko nasiliła jej objawy — kto najmocniej ucierpiał?

Dowiedz się więcej: