Królowa Wielkanocy — sałatka jarzynowa. Magda Gessler zdradziła, czego do niej NIE dodawać [PRZEPIS]

Monika Piorun
— Najlepiej jest ją zrobić dzień wcześniej — radzi polska królowa gastronomii. Magda Gessler już od dzieciństwa nie wyobrażała sobie, by na wielkanocnym stole zabrakło sałatki jarzynowej. Lepiej jednak nie dodawać do tej tradycyjnej potrawy jednego popularnego składnika, który może zdominować jej smak. O jaki produkt chodzi?
Fot. fpwing / 123 RF; Instagram.com/ @magdagessler_official


— Żeby sałatka jarzynowa była dobra i dla dzieci i dla dorosłych moim zdaniem nie powinna mieć cebuli — zaznacza Magda Gessler. Według niej lepiej dodawać ją oddzielnie, by jej aromat nie zdominował całej potrawy.

— Nasza cebula jest bardzo mocna. Jeżeli ją dołożymy dzień wcześniej, to później jak otwieramy lodówkę, to nam "wyje" taki "gaz cebulowy" — śmieje się popularna restauratorka. Co według niej powinno się zatem znaleźć w sałatce jarzynowej, by zawsze smakowała wyśmienicie? — Dla mnie nie ma wielkanocnego stołu bez sałatki jarzynowej. Pyszna, tradycyjna z dodatkiem marynowanych grzybków i doprawiona musztardą. Taka jak dawniej — wyjaśnia Magda Gessler.

Sałatka jarzynowa — wielkanocny przepis Magdy Gessler

Lista składników


Warzywa korzeniowe ugotowane w rosole:


Czytaj także: Co oznaczają kody numeryczne na jajkach? Ta wiedza przyda się (nie tylko) na Wielkanoc [WYJAŚNIAMY]

Dużo jabłka i... wyciśnięte ogórki kiszone — oto sekretny sposób na sałatkę jarzynową Magdy Gessler

Popularna restauratorka radzi, by do sałatki jarzynowej wybierać ziemniaki śląskie, które są "cudownie kleiste", mają żółtawy kolor i nie są mączyste. Wszystkie warzywa korzeniowe należy wcześniej ugotować w rosole. Osobno gotujemy też jajka na twardo.

Sałatka nie będzie mdła, jeśli dodamy do niej marynaty, które nadadzą jej wyrazistego smaku. Jeśli dodamy grzyby kurki, to lepiej nie siekać ich drobno, tylko podać w całości.

— Ja tam nie siekam, żeby było widać, że mamy na bogato i że to kurka, a nie dziwna, ciemna rzecz — zaznacza Gessler.

Zamiast mrożonego groszku według niej lepiej zaś użyć tego z puszki. Choć jest mniej zielony niż mrożonki, to jego skórka nie jest tak twarda. W dalszej kolejności dodajemy ogórek kiszony.

— Bardzo ważną rzeczą jest, aby był wcześniej wyciśnięty, żeby sałatka nie "płynęła". Ja lubię bardzo dużo ogórka — mówi Magda Gessler.

Tajemnicą wykwintnego smaku sałatki jarzynowej według gwiazdy polskiej gastronomii jest... jabłko. Dużo jabłka. To właśnie ten składnik nadaje całej potrawie słodkiego posmaku.

Do doprawienia tradycyjnej sałatki Magda Gessler używa cukru, soli i pieprzu, a także oleju rzepakowego, ale zaznacza, by podczas mieszania ich nie przesadzać, by nie wyszła nam "mamałyga". Na koniec dodajemy chrzan, musztardę i majonez. Lepiej nie dodawać go zbyt dużo, a jeśli ktoś sobie życzy, zawsze może dodać go do porcji, którą ma na talerzu.

— Jeśli ja robię sałatkę dla siebie, to zostawiam ją w tym stanie + pieprz i odrobina oleju rzepakowego — tłumaczy gwiazda "Kuchennych rewolucji". Jeśli przygotujemy wszystkie składniki dzień wcześniej, to zdążą się przegryźć i po dobie nabiorą odpowiedniego aromatu. Smacznego!
Czytaj także: Jak zrobić majonez bez... jajek? Wystarczy użyć cieciorki! Wegański przepis na Wielkanoc 2021