Najlepszy przepis na danie z bobu. Pyszna zapiekanka z dodatkiem ziemniaków[PRZEPIS]
Sezon letni trwa w pełni. To idealny czas dla miłośników bobu. Właśnie teraz można cieszyć się świeżymi okazami tego warzywa strączkowego. A co smacznego można z niego zrobić? Oto najlepszy przepis na zapiekankę z bobem i ziemniakami.
Pochodzenie bobu
Bób to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Jego pochodzenie nie jest jednak do końca sprecyzowane. Wiadomo jedynie, że znano go już w epoce średniowiecza. Na początku jego ziarna znajdowano w wykopaliskach Troi. Obecnie bób jest popularny na terenie całej Europy, jak i w wielu innych krajach świata.
Wartości odżywcze bobu. Ile bób ma kalorii?
Z dodatkiem bobu można zrobić wiele smacznych popraw między innymi – kotlety, pasty czy sałatki. Bardzo szybkim i prostym sposobem na obiad w letnie dni jest zapiekanka z bobem i ziemniakami. Do jej wykonania potrzebna zaledwie kilka podstawowych składników.
Przepis na zapiekankę z bobem i ziemniakami
Składniki na zapiekankę z bobem i ziemniakami
- 200 g bobu
- 300 g ziemniaków
- 2/3 szklanki wody
- 1/2 szklanki bulionu warzywnego
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 50 g parmezanu
Przygotowanie zapiekanki z bobem i ziemniakami
2. Wymieszaj mokre składniki: wodę i bulion. Dodaj do tego przeciśnięty przez praskę czosnek.
3. W naczyniu żaroodpornym ułóż kolejno warstwy ziemniaków, cebuli i bobu. Potem całość zalej mieszanką bulionu, wody i czosnku. Naczynie przykryj pokrywą.
4. Piecz przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Mniej więcej w połowie czasu pieczenia, posyp całość startym parmezanem.
Po czym poznać dobry bób?
Najlepszy bób będzie oczywiście ten świeży. Po czym go poznać? Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na wygląd i zapach. Świeży to ten o jasnej barwie i neutralnym zapachu. Nie powinien mieć żadnych plamek.
Jak jeść bób?
Bób można także ugotować na parze lub w wodzie. Najpierw należy go wypłukać pod zimną wodą, następnie zaleć świeżą (na szklankę bobu, wlewamy dwie szklanki wody), dodać łyżeczkę cukru lub soli i gotować przez kilka minut.
Czytaj także: Ten przepis na domowe lody miętowe podbija sieć. Jedna porcja to tylko 145 kcal [PRZEPIS]
Starszy bób wymaga nieco dłuższego gotowania, czasem nawet do kilkudziesięciu minut. Warto więc spróbować go od czasu do czas i sprawdzić, czy jest już gotowy. Najlepiej obrać go ze skórki, gdy jest jeszcze ciepły.Jak przechowywać bób?
Bób dobrze jest przechowywać w papierowym woreczku w lodówce. Przetrzymywany w niskiej temperaturze, może wytrzymać nawet tydzień. Można go również zamrozić lub ususzyć – wystarczy położyć ziarenka na suszarce do warzyw i zostawić na kilkanaście godzin, następnie włożyć je do słoiczka.
Kiedy bób może zaszkodzić?
Bób nie jest polecany osobom cierpiącym na dnę moczanową. Powinni go też unikać, ci którzy mają problemy z układem pokarmowym. Ponadto może on spowodować reakcje alergiczne. Do wystąpienia objawów chorobowych po spożyciu bobu dochodzi zazwyczaj u osób cierpiących na fawizm.
Czytaj także: Chłodnik inny niż wszystkie. Z dodatkiem pieczonego ziemniaka, idealny na upalne dni[PRZEPIS]
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut