Dorota Kuchcińska - kim jest żona Marka Kuchcińskiego?

redakcja naTemat
Dorota Kuchcińska poznała swojego męża w 1989 roku, kiedy zbierała podpisy pod listą poparcia jednego z komitetów. Tym sposobem miłość rozkwitła. Niestety żona Marka Kuchcińskiego musiała być świadkiem wielu jego skandali, które należały do tych "dużego kalibru".
Kim jest żona Marka Kuchcińskiego? Fot. Kamil Krukiewicz / REPORTER

Kim jest żona Marka Kuchcińskiego?

W 1989 roku Dorota Kuchcińska zbierała podpisy pod listą poparcia dla kandydatów Przemyskiego Komitetu Obywatelskiego, gdy natknęła się na swojego przyszłego męża. Oboje zainteresowani byli polityką, więc ich rozmowy od początku układały się pomyślnie.

Minęły lata, aż w końcu Marek Kuchciński oświadczył się swojej partnerce. W 1997 roku odbył się ich ślub, a rok później para powitała na świecie swoją pierwszą córkę, której nadała imię Julia. Później urodziły im się bliźniaki. Mają na imię Szymon oraz Ignacy.


Dorota Kuchcińska jest z wykształcenia polonistką ze specjalnością w logopedii. W Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli pełni rolę nauczycielki-konsultantki. Zajmuje się tam zaburzeniami komunikacji językowej.

Ze względu na swój tryb pracy Marek Kuchciński zmuszony był przenieść się do Warszawy, czego nie zrobiła jego żona. Wolała zostać na starych włościach, aby zająć się wychowaniem dzieci i pracą w poradni logopedycznej. Jej mąż nie był w stolicy samotny, gdyż jego dzieci pojechały tam na studia.

Afera z rządowymi samolotami

W 2019 roku światło dzienne ujrzała afera, która powoli zwiastowała upadek Marka Kuchcińskiego, który był w tym czasie marszałkiem Sejmu. Radio Zet dotarło do dokumentów potwierdzających sześć lotów rządowymi samolotami, którymi polityk PiS podróżował razem z rodziną.

Chodzi o trzy loty z Warszawy do Rzeszowa, dwa powroty z Rzeszowa do Warszawy i jeden lot Warszawa-Kraków. Odbyły się one między styczniem a lipcem 2019 roku. Wraz z pisowskim marszałkiem lecieli członkowie rodziny.

Kancelaria Sejmu informowała z wyprzedzeniem, że "w niemal każdej podróży służbowej marszałkowi Sejmu towarzyszą reprezentanci Izby, pracownicy Kancelarii Sejmu oraz funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa" i że "takie rozwiązania nie wpływają na koszt przelotu, a umożliwiają sprawną realizację programu".
Wcześniej, bo w kwietniu tego samego roku, głośno zrobiło się o tzw. seksaferze na Podkarpaciu. Według nieoficjalnych informacji jest 4 tys. nagrań z wizyt w agencjach towarzyskich polityków – podawała "Rzeczpospolita".

Były agent CBA zeznał, że rzekomym bohaterem seksafery z udziałem nieletnich prostytutek z Ukrainy był właśnie marszałek Sejmu. – To element walki politycznej. Chodziło nie tylko o uderzenie w konkretną osobę, lecz także o osłabienie prestiżu instytucji. A to element walki politycznej – przekonywał Marek Kuchciński w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Sieci".

Po obu aferach Kuchciński podał się do dymisji. – Ponieważ opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dalej pełnić tej funkcji – powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej przy Nowogrodzkiej. Zapewnił, że nie złamał prawa, gdyż jego loty wynikały z działań służbowych

Co ciekawe, mimo afery, która zbulwersowała Polaków, świeżo zdymisjonowany marszałek został powitany brawami na sali sejmowej.

Marek Kuchciński - wykształcenie, kariera

Marek Kuchciński urodził się 6 sierpnia 1955 roku w Przemyślu. W latach 70. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jednak studiów tych nie ukończył. W 1978 roku zakończył natomiast naukę w Pomaturalnym Studium Ogrodnictwa. Za młodu był hipisem, który zajmował się rodzinnym gospodarstwem ogrodniczym.

Karierę polityczną zaczął od ruchu, który bliski był jego sercu, a także wykonywanej przez niego pracy. W 1981 roku dołączył do NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Kiedy nastały czasy stanu wojennego, Kuchciński podjął się działalności opozycyjną, między innymi drukując materiały podziemnych wydawnictw.

We wrześniu 1985 roku w jego domu przeprowadzono rewizję, która zakończyła się zatrzymaniem. Podczas przesłuchań młody Kuchciński odmawiał składania zeznań i zaczął strajk głodowy w Areszcie Śledczym w Jarosławiu. W listopadzie został zwolniony.

W roku 1989 powołano go na członka Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Przemyślu. W tamtych latach poznał m.in. Jarosława Kaczyńskiego. W III Rzeczpospolitej działał w Porozumieniu Centrum, a w 2001 roku dołączył do nowopowstałej partii Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy też uzyskał mandat poselski.

W 2006 roku został szefem klubu parlamentarnego partii, choć był nim do następnego roku. Ponownie objął to stanowisko w kwietniu 2010 roku, ale nie na długo, bowiem w sierpniu został wicemarszałkiem Sejmu. Od 12 listopada 2015 do sierpnia 2019 roku był Marszałkiem Sejmu.

Niedługo po jego dymisji "Rzeczpospolita" podawała, że polityk jeszcze przez dwa miesiące będzie mógł zajmować przysługujące mu mieszkanie.

W kwietniu bieżącego roku Marek Kuchciński uzyskał od prezydenta Andrzeja Dudy nową nominację. "Powołanie do Kolegium Polityki Międzynarodowej: forum ekspertów, doradców Prezydenta RP, zajmujących się najważniejszymi wątkami polskiej polityki międzynarodowej – napisał.

Jak podawało TVN24, prokuratura nie zajęła się byłym marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i jego prywatnymi lotami państwowymi samolotami. Zamiast tego Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiła prześwietlić osobę, która ujawniła całą aferę.

– Od dwóch lat prowadzone jest dochodzenie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przecieku dotyczącego lotu marszałka Kuchcińskiego. W ramach tego śledztwa CBA weszło do przynajmniej 60 prywatnych mieszkań – powiedział TVN24 Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także: Jaką ksywkę miał marszałek Marek Kuchciński, gdy był hipisem? W "Milionerach" znów nietypowo zapytali o politykę

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut