Nowe obostrzenia w Niemczech. Przy polskiej granicy utrudnią życie niezaszczepionym
W Niemczech władze reagują na przybierającą na sile czwartą falę pandemii koronawirusa. W ostatnim czasie najdalej w tej kwestii posuwają się władze Saksonii. W tym sąsiadującym z Polską landzie od poniedziałku 8 listopada znaczącemu utrudnieniu ulegnie życie osób unikających szczepienia.
- W Niemczech władze reagują na pogarszającą się sytuację epidemiczną
- Nowe obostrzenia wprowadza przede wszystkim Saksonia
- W landzie graniczącym z Polską wprowadzona została zasada 2G, która utrudnia życie niezaszczepionym
Nowe obostrzenia w Niemczech: Przy polskiej granicy utrudnią życie niezaszczepionym
Zakupy, wizyta w kościele i ewentualnie udział w jarmarku bożonarodzeniowym – tyle możliwości od 8 listopada 2021 roku zostaje osobom niezaszczepionym przeciw COVID-19 w Saksonii. Niemiecki land graniczący z Dolnym Śląskiem i Ziemią Lubuską właśnie wprowadza w życie zasadę 2G (niem. 2G-Regel). To skrót od słów "Geimpfte" i "Genesene", które oznaczają zaszczepionych oraz ozdrowieńców.Nowe obostrzenia zakładają, że tylko osoby, które mają zaświadczenie o zaszczepieniu lub przejściu zakażenia koronawirusem w ciągu minionego pół roku, mogą normalnie funkcjonować w saksońskim społeczeństwie. Dla nich w pełni otwarte pozostają gastronomia, hotele, miejsca rozrywki czy imprezy sportowe.Osobom unikającym szczepienia przeciw COVID-19 nic nie da nawet negatywny wynik testu. Nim wyjątkowo mogą legitymować się jedynie dzieci, które jeszcze nie mają prawa przyjąć szczepionki oraz osoby, którym jednoznacznie nie pozwala na to stan zdrowia.
W RFN zaszczepieni już nie muszą martwić się o lockdown
Podobne rozwiązania niedługo mogą wprowadzać także inne landy najsilniej dotknięte czwartą falą pandemii. Jak jednak zapowiedziały niemieckie władze federalne, nie ma już mowy o tym, aby po zachodniej stronie Odry wprowadzony został lockdown obowiązujący osoby zaszczepione.Czytaj także: Niemiecki rząd kupuje już szczepionki na 2022 rok. W planie jest zakup ponad 200 mln dawek