Młodzi Polacy już nie wierzą PiS. Nowy sondaż dobitnie to potwierdza

redakcja naTemat
Mamy już rok 2022, ale polityka wciąż żyje ostatnim sondażem roku ubiegłego. Badanie Ipsos wykazało bowiem nie tylko, że PiS nie miałoby dziś szans na utrzymanie samodzielnej większości, ale i dało nam szczegółową wiedzę o zmianach w elektoracie. W tym kontekście najciekawsze zdają się dane na temat poparcia najmłodszych wyborców.
Z nowego sondażu wynika, że gdyby o wynikach wyborów decydowali tylko najmłodsi wyborcy, PiS byłoby bez szans na sukces. Fot. Jan BIELECKI/East News


Nowy sondaż: Młodzi Polacy wybierają opozycję

Najmłodsi wyborcy to zawsze ta grupa, o którą chętniej rywalizują wszystkie partie polityczne. Chodzi nie tylko o jej liczebność, ale i fakt, że przyciągnięcie do siebie młodszych pokoleń to może być inwestycja na lata.


Jednak aktualna partia rządząca swój dorobek w najmłodszym elektoracie roztrwoniła. W wynikach sondażu Ipsos dla OKO.press nie widać wiele śladów po poparciu młodych, które pomogło PiS zdobyć władzę w 2015 roku i utrzymać ją po wyborach parlamentarnych cztery lata później.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się nie przełomie 2021 i 2022 roku, w grupie wiekowej 18-49 lat największe poparcie zdobyłaby Koalicja Obywatelska. Wskazało ją aż 27 proc. najmłodszych respondentów Ipsos.

W tym przypadku formację Donalda Tuska od konkurencji oddziela prawdziwa przepaść. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Polska 2050 oraz Prawo i Sprawiedliwość, ale notują one jedynie 18-proc. poparcie. 16 proc. badanych w wieku 18-49 lat wskazało Konfederację.

8 proc. młodych głosów zgarnęła Lewica, kolejne 5 proc. trafiło do Polskiego Stronnictwa Ludowego, a 1 proc. na konto Porozumienia. 8 proc. najmłodszych wyborców nie potrafiło sprecyzować swoich preferencji partyjnych.
Czytaj także: PiS traci poparcie. W sondażu padło kluczowe pytanie o opozycję. Powinno dać jej do myślenia

PiS wygra, ale samodzielnej większości nie utrzyma

A jak wyglądała ogólna sytuacja polityczna na koniec ubiegłego roku? Jak już wspominaliśmy w naTemat.pl, wybory dokonywane przez ogół elektoratu istotnie różnią się od tych, których dokonaliby najmłodsi Polacy.

W ostatnim sondażu 2021 roku PiS zanotowało poparcie rzędu 33 proc., KO wskazało 26 proc. respondentów, a na 13 proc. mogła liczyć formacja PL2050. Z badania Ipsos wynikało, że 5-proc. próg wyborczy byłyby dziś zdolne pokonać jeszcze trzy inne formacje. 10 proc. respondentów wyraziło poparcie dla Konfederacji, 6 proc. dla Lewicy, a dokładnie 5 proc. uzyskało PSL.

Taki rezultat oznacza jednak, że pomimo zwycięstwa PiS zdobyłoby tylko około 189 mandatów w nowym Sejmie. Czyli nie miałoby szans na utrzymanie samodzielniej większości.

Dawno Polacy nie byli w tak złych nastrojach

Na pogarszającą się sytuację partii rządzącej bez wątpienia wpływ mają niezwykle złe nastroje społeczne. Przypomnijmy, iż w ostatnim sondażu CBOS aż aż 56,1 proc. Polaków oceniło, że 2021 rok był zły dla Polski. Jedynie 18,9 proc. uczestników badania wystawiło pozytywne oceny.

Dowiedz się więcej o nowych sondażach politycznych: