PiS odzyskuje wyborców, do Sejmu dostają się cztery partie. Tak głosowaliby dziś Polacy

Michał Koprowski
Z najnowszego badania realizowanego w dniach od 28 lutego do 10 marca przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że za partią Prawo i Sprawiedliwość stoi 30 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. 20 proc. wyborców ma zamiar głosować na Koalicję Obywatelską, 11 proc. na Polskę 2050 i 6 proc. na Konfederację. Mniej niż 5 proc. poparcia uzyskała m.in. Lewica i Koalicja Polska-PSL.
Sondaż CBOS: Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem Fot. Andrzej Iwanczuk / East News
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google



W marcu PiS z największym poparciem


CBOS zaznacza, że inwazja Rosji na Ukrainę nie wpłynęła na zainteresowanie Polaków krajową polityką i czynnym udziałem w wyborach parlamentarnych, od początku roku utrzymuje się ono na stałym poziomie.


Przeczytaj także: Morawiecki od rana wyliczał błędy UE i uderzył w Putina. "Rosyjski szantażysta"

Z danych zebranych przez CBOS wynika, że w marcu najwięcej osób zadeklarowało chęć poparcia Prawa i Sprawiedliwości (30 proc.). Liczba wyborców popierających PiS ma być taka sama jak miesiąc temu.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, za którą opowiedziało się 20 proc. respondentów. Względem lutego, KO odnotowała wzrost o 3 punkty procentowe, który jest największa zmianą zaobserwowaną przez CBOS w ramach tego sondażu.

Zobacz też: “Nic się nie nauczyliśmy na sprawie respiratorów!“. Radziwiłł nie chce ujawnić umowy ws. uchodźców

Trzecie miejsce należy do Polski 2050 Szymona Hołowni, która identycznie jak w poprzednim sondażu posiada poparcie na poziomie 11 proc. Próg wyborczy przekroczyła również Konfederacja, której poparcie wynosi 6 proc.

Polacy są niezdecydowani


CBOS twierdzi, że od września 2021 r. na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek osób, które może chciałyby oddać głos w wyborach, ale nie są pewne na kogo lub wolą się wstrzymać od wyraźnego poparcia jednej partii.

Pomimo nieznacznego spadku odpowiedzi "Trudno powiedzieć" w marcu, nadal co piąty zdeklarowany wyborca (20 proc.) nie wie, na którą partię zagłosowałby w najbliższych wyborach.

Biorąc pod uwagę dwa wcześniejsze sondaże partyjne, na stałym poziomie pozostaje grupa, która odmawia udzielenia informacji dotyczących swoich preferencji partyjnych (5 proc.). Wobec tego opinia 25 proc. zdeklarowanych wyborców pozostaje nieznana.

Może Cię zainteresować: "Antypolska, haniebna", "Nie oczekuję życzliwości". Spór Szydło i Buzka ws. rezolucji PE

CBOS podaje, że gdyby wybory odbywały się na początku marca, 74 proc. osób posiadających prawo do głosowania skorzystałoby z niego oddając głos na preferowane ugrupowanie.

W porównaniu z lutym nieznacznie wzrosła grupa osób wahających się w kwestii czynnego udziału w wyborach (15 proc., wzrost o 2 punkty procentowe) oraz marginalnie obniżyła się liczebność grupy dorosłych Polaków, którzy są przekonani, że nie wezmą w nich udziału (12 proc., spadek o 1 punkt procentowy).

Badanie realizowano od 28 lutego do 10 marca 2022 r. na próbie liczącej 1078 dorosłych mieszkańców Polski (56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI).

Czytaj także: Sejm przyjął ustawę o pomocy uchodźcom. PiS przegrało ws. zapisu o bezkarności!