Zmarł zasłużony senator. Piwoński był jednym ze współautorów reformy administracyjnej

Alicja Skiba
03 sierpnia 2022, 12:19 • 1 minuta czytania
W wieku 93 lat zmarł Zbyszko Piwoński, wieloletni senator z ramienia SLD i współtwórca województwa lubuskiego. Informacja o jego śmierci została przekazana na profilu na Facebooku Urzędu Miasta Zielona Góra a rodzinie kondolencje złożył m.in. prezydent tego miasta Janusz Kubicki.
Nie żyje senator Zbyszko Piwoński, jeden z twórców woj. lubuskiego Fot.: PIOTR JEDZURA/REPORTER/ East News

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki napisał kondolencje na swoim profilu na Facebooku. "Z głębokim żalem żegnamy Zbyszko Piwońskiego – Honorowego Obywatela Zielonej Góry, senatora RP, jednego z istotnych twórców województwa lubuskiego, wojewodę lubuskiego, zielonogórskiego kuratora oświaty, nauczyciela, harcerza, przyjaciela. Rodzinę i najbliższych prosimy o przyjęcie wyrazów współczucia z powodu straty" - przekazał.

Piwoński urodził się w 1929 roku w Stawiskach na Mazowszu, wynika z jego biogramu na stronie Senatu. Już od 12 roku życia pracował w mleczarni. Po osiągnięciu pełnoletności zaczął pracować jako nauczyciel w Marszowie, a następnie jako kierownik szkół w innych miejscowościach powiatu Żary.

Czytaj także: Matka chrzestna zmarłego syna Stępień i Rzeźniczaka po pogrzebie opublikowała przejmujący post

W 1951 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora liceum ogólnokształcącego w Żaganiu, a w 1954 - dyrektora liceum ogólnokształcącego w Głogowie. W 1969 stał się kuratorem okręgu szkolnego w Zielonej Górze. Sprawował tę funkcję do 1982 r.

W tym samym roku rozpędu nabrała jego kariera polityczna - został wicewojewodą zielonogórskim a w latach 1984-1990 był wojewodą. Udzielał się też w organizacjach społecznych, w tym m.in. w Stowarzyszeniu "Uniwersytet Lubuski", był też przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Wieloletni działacz SLD

Do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej należał od 1956 r. aż do 1990 r., potem działał w szeregach Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polski a od 1999 r. był politykiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Senatorem z woj. zielonogórskiego został po raz pierwszy w 1993 r., w 1997 r. został wybrany ponownie. W trakcie III kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany przepisów o obywatelstwie polskim.

Może Cię zainteresować: Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb małego Oliwiera? Magdalena Stępień ma specjalną prośbę

W 2001 r. ponownie dostał się do Senatu z okręgu lubuskiego, pracował w komisjach: Nauki i Edukacji Narodowej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, a także w Komisja Regulaminowej i Spraw Senatorskich.

Był współzałożycielem Parlamentarnego Koła Przyjaciół Harcerstwa i członkiem Parlamentarnego Koła do spraw Ludzi Niepełnosprawnych w Senacie.