Jest list gończy za Sandrą z Wołomina. 25-latka miała robić bliskim straszne rzeczy
- Prokuratura Rejonowa w Wołominie wydała list gończy za młodą kobietą w sprawie m.in. ze znęcaniem się nad osobą "nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny"
- Policja wołomińska podała rysopis poszukiwanej: ma 165 cm wzrostów, szczupłą budowę ciała, długie włosy i piwne oczy
Sandra Szlezingier, 25-latka z Marek w woj. mazowieckim, jest poszukiwana listem gończym wydanym przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie. Komenda Powiatowa Policji w Wołominie podała na swojej stronie, że kobieta jest podejrzana o popełnienie przestępstwa z artykułu 207 paragraf 1a Kodeksu karnego, czyli znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, w zbiegu z artykułem 157 paragraf 2, który mówi o naruszeniu czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwający nie dłużej niż siedem dni.
Czytaj również: Brutalne zabójstwo migranta we Włoszech. Świadkowie tragedii tylko to nagrywali
Jak przekazała Radiu dla Ciebie Wioletta Zychnowska z wołomińskiej komendy, poszukiwana jest podejrzana o znęcanie się nad najbliższymi.
Policja podała rysopis Szlezingier: ma 165 cm wzrostów, szczupłą budowę ciała, długie włosy i piwne oczy. Informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu kobiety można przekazywać dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do komisariatu policji w Markach pod numer 47 72 47 761 bądź przesyłając na adres e-mailowy: komendant.kp-marki@ksp.policja.gov.pl.
Zakładają ją nawet w rodzinach osób z pierwszych stron gazet
Niebieska Karta kiedyś kojarzyła się przede wszystkim z problemem przemocy w rodzinie wśród tzw. "zwykłych Polaków". Ostatnimi czasy okazało się jednak, że o założeniu Niebieskiej Karty mówi się także w poruszających opinię publiczną historiach osób z pierwszych stron gazet.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, dokument w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie dotyczył aktorki Sylwii Wysockiej, która miała paść ofiarą brutalnego napadu ze strony swojego partnera. Później o byciu ofiarą przemocy i posiadaniu Niebieskiej Karty w głośnym reportażu programu "Uwaga" TVN mówił Krzysztof Igor Krawczyk, czyli syn zmarłego niedawno Krzysztofa Krawczyka.
Co to jest Niebieska Karta?
Niebieska Karta to nazwa procedury, której celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i pomoc jej ofiarom. Zwykle dokument Niebieskiej Karty zakładany jest przez policję podczas interwencji w miejscu, gdzie dochodzi do przemocy rodzinnej. Zdobyć Niebieską Kartę można jednak także na posterunku policji lub poprosić o taką pomoc pracowników socjalnych, pedagogów i lekarzy. Niebieską Kartę można założyć:
- na policji - bezpośrednio podczas interwencji lub na posterunku
- w ośrodku pomocy społecznej
- w gminnej komisji rozwiązywana problemów alkoholowych
- w szkole, przedszkolu i innych placówkach oświatowych
- w szpitalu lub przychodni lekarskiej
Części Niebieskiej Karty: Karta A, B, C i D
Na dokument Niebieskiej Karty składają się cztery części. W Karcie A opisywane są zgłoszenia dotyczące przemocy wobec danej osoby oraz działania podjęte przez funkcjonariuszy lub inne upoważnione do tego osoby.
Karta B to natomiast szczegółowy opis tego, co to jest przemoc w rodzinie, kto może być jej ofiarą i jakie są najczęstsze formy takiej przemocy. W tej części Niebiskiej Karty znajdują się też informacje o tym, gdzie można szukać pomocy i jakie są obowiązki instytucji państwowych wobec osób zgłaszających przemoc w rodzinie.
Może Cię także zainteresować: Nowe fakty ws. śmierci handlarza respiratorami. "Zmowa milczenia, o której trzeba mówić"
Karta C jest wypełniana w momencie, w którym ofiara przemocy domowej jest zapraszana przez odpowiednie instytucje lub sama zgłasza się do nich po dalszą pomoc. Wówczas przepisy dotyczące Niebieskiej Karty wskazują, iż należy stworzyć plan pomocy. Jest on dostosowywany indywidualnie do okoliczności danej sprawy.
Najczęściej plan pomocy z Niebieskiej Karty zakłada monitorowanie sytuacji rodzinnej przez policję lub odpowiednie służby, pomoc prawną, psychologiczną lub prawną.
Część D przeznaczona jest natomiast do opisu działań podjętych co do osoby, wobec której istnieje podejrzenia, że stosuje przemoc w rodzinie. W trakcie czynności podejmowanych przez policję lub inne instytucje osoba taka odpowiada na szereg pytań o szczegóły swojego zachowania.