Powiedział głośno to, co wszyscy wiedzieli. "Polska uzależniła się od Rosji jak Niemcy"

Alan Wysocki
26 września 2022, 09:41 • 1 minuta czytania
– Polska uzależniła się od rosyjskiego węgla podobnie jak Niemcy od gazu – powiedział na antenie TVN24 Jerzy Buzek. Europarlamentarzysta i były premier zauważył także, że w kwestii gazu będziemy zmagać się z poważnymi problemami. – Nie wiemy, czy napełnimy rurę Baltic Pipe – ostrzegł.
PiS krytykuje Angelę Merkel za uzależnienie Niemiec od Rosji. Jerzy Buzek: Polska uzależniła się od Rosji jak Niemcy. Fot. Rafał Oleksiewicz / Reporter / East News

Jerzy Buzek o brakach gazu: Polska uzależniła się od Rosji jak Niemcy

– Polska uzależniła się od rosyjskiego węgla podobnie jak Niemcy od gazu. Tu nie ma żadnej różnicy. Słyszymy, jak rząd wytyka palcami Niemców. A kto uzależnił nasz kraj tak, że dziś nie ma czym palić w piecach? – powiedział na antenie TVN24 Jerzy Buzek.

Były premier podkreślił, że tej zimy w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, nie zabraknie węgla i gazu. – Tej zimy będzie gaz. Trudniejsza może być następna zima, dlatego, że do kwietnia opróżnimy magazyny do zera – dodał.

– To półtora działania bez jakichkolwiek dostaw. Ceny gazu są takie wysokie, że Niemcy uzależnili się od gazu w tak dramatyczny sposób – ocenił – To samo jest z węglem. Węgla na świecie jest dosyć. Można go sprowadzić z każdego kierunku, tylko trzeba zawczasu o tym pomyśleć – stwierdził.

– Węgla jest dosyć, ale jest drogi, bo go nie zamówiliśmy na czas. Tak samo jest z gazem. Nie wiemy, czy napełnimy rurę Baltic Pipe – zauważył.

Olaf Scholz udźwignął szantaż Władimira Putina. A co z Polską?

Co więcej, jak pisaliśmy w naTemat, Berlin z nawiązką zrealizował swoje plany na nadchodzący zimowy kryzys energetyczny. Z wrześniowych danych wynika, że magazyny w RFN są wypełnione w ponad 90 proc. Plany zrealizowano ze sporym wyprzedzeniem.

W tym celu między innymi znacjonalizowano magazyn Gazpromu Germania w Rehden. Równolegle rząd Scholza we współpracy z Amerykanami doprowadził do zablokowania Nord Stream 2. Nord Stream 1 zaś blokuje już... sama Moskwa.

Zgromadzone zapasy pozwala przetrwać RFN około dwóch miesięcy bez żadnych dostaw uzupełniających. Jak podkreślił zaś Jerzy Buzek, naszych zapasów starczy na około półtora miesiąca.

Także cała Wspólnota wypracowała już rozwiązania dotyczące ograniczenia zużycia energii oraz limitów cenowych na gaz i prąd. Celem Ursuli von der Leyen jest zabezpieczenie interesów wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

– Magazyny są pełne, pracuje się nad rozwiązaniami prawnymi, jeśli chodzi o solidarność energetyczną i ogranicza zużycie nośników energii, wprowadza się limit cenowy na gaz i prąd. Szkoda tylko, że Polska kontestuje niektóre z tych wysiłków UE – wymieniał w rozmowie z Katarzyną Zuchowicz dla naTemat dr Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Od początku września Niemcy wprowadzili ostre cięcia energii elektrycznej. Oszczędność, którą musi wygenerować nasz zachodni sąsiad, szacowana jest na 20 proc. Warto także podkreślić, że podczas ostatniej wizyty w Oslo Olaf Scholz potwierdził "możliwie duże dostawy" gazu z Norwegii.

To zdaje się źle wróżyć Polsce i inwestycji Baltic Pipe, bowiem premier Norwegii Jonas Gahr Støre wyjaśnił, że nie jest w stanie "szybko" zwiększyć wydobycia surowca. Przypomnijmy, że Baltic Pipe ma osiągnąć przepustowość 4,5 mld metrów sześciennych.

Należy jednak znaleźć "kogoś", kto przepuści przez nasze rury surowiec. PGNiG podpisała kontrakt na dostawy gazu z norweskim Equinorem. Gaz będzie jednak tłoczony... dopiero od początku przyszłego roku. A problem stwarza nie tylko współpraca Berlin-Oslo, ale także szereg innych, równie chętnych i bogatszych kandydatów od Warszawy.