
Sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek
– Mamy przełom w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek – stwierdził w połowie grudnia ubiegłego roku wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. W ten sposób zastępca Zbigniewa Ziobry odniósł się do mającego wówczas miejsce zatrzymania Pawła P. i Joanny S.
Jak się szybko okazało, o prawdziwym przełomie wcale nie było mowy. Kolega Iwony Wieczorek, z którym gdańszczanka spędzała feralny wieczór w lokalu Dream Club w Sopocie, przede wszystkim usłyszał zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych.
Oprócz tego zarzucono mu "utrudnianie postępowania karnego poprzez usuwanie śladów i dowodów" oraz "zacieranie śladów przestępstwa". Wszystko wskazuje jednak na to, że chodzi o znane wcześniej działania, które Paweł P. miał wykonywać w domu Wieczorek i na jej komputerze.
Były analityk KGP Marek Siewert przypomniał w mediach, że chłopak otwierał urządzenie w obecności Iwony Wieczorek-Kindy i zaangażowanego do sprawy "detektywa" Krzysztofa Rutkowskiego.
Natomiast Joanna S. po zatrzymaniu na Pomorzu i przewiezieniu przez całą Polskę do delegatury Prokuratury Krajowej w Krakowie usłyszała jedynie niezwiązany ze sprawą zaginięcia zarzut o charakterze narkotykowym. Wraz z Pawłem P. zostali zwolnieni i mogli odpowiadać z wolnej stopy.
Za kraty na dłużej Paweł P. trafił dopiero w kwietniu 2023 roku, ale i tutaj nie ma mowy o przełomie w sprawie Iwony Wieczorek. Tymczasowo aresztowany został on w ramach wspólnej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej wymierzonej w przestępców mających prowadzić tzw. karuzelę VAT-owską.
Analiza nagrań z kamer monitoringu w Sopocie i Gdańsku
Osoby amatorsko zaangażowane w próby rozwikłania zagadki zaginięcia Iwony Wieczorek jednak nie odpuszczają i próbują znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania przy pomocy metod typu OSINT. A jednym z najważniejszych ogólnodostępnych źródeł są nagrania z kamer monitoringu z Sopotu i Gdańska, na których widać marsz gdańszczanki spod Dream Clubu aż do wejścia na plażę nr 63, gdzie ślad po Wieczorek się urywa.
W ostatnich dniach ponownie głośno zrobiło się o analizie tych nagrań, której już w 2010 roku na forum pod adresem gdziejestiwona.pl (strona długo skupiała osoby zainteresowane poszukiwaniami, ale dziś już nie istnieje) dokonał pewien internauta. Skrupulatnie przyjrzał się on nie temu, co i gdzie robi Iwona Wieczorek, a... zachowaniu osób, które dziewczyna mijała. "Przeglądając obydwa nagrania z kamer w Sopocie i w Gdańsku wydaje się trochę dziwne, że kiedy pojawia się na nagraniach Iwona, osoby znajdujące się w jej bliskim otoczeniu zaczynają jakoś dziwnie komunikować się przez telefon" – zauważył na wstępie.
"Biorąc pod uwagę czas, w jakim się to dzieje, jest to jeszcze tym bardziej zastanawiające. Jeśli przyjąć taki tok myślenia, że to nie są dziwne zbiegi okoliczności, można odnieść wrażenie, że Iwona jest obserwowana i przekazywana dalej pod obserwację, a osoby zaangażowane w tę akcję to profesjonaliści, którzy obserwują, ale wiedząc, że są nagrania z kamer monitoringu, robią sobie alibi" – kontynuował.
Ileż to podobnie sensacyjnych hipotez czytał każdy, kto odrobinę interesuję się sprawą Wieczorek...? Od innych ten wpis odróżnia szczegółowa analiza tego, co można dostrzec na nagraniach z monitoringu i zwrócenie uwagi na co najmniej zastanawiające sytuacje.
Analiza monitoringu z Iwoną Wieczorek z gdziejestiwona.pl
fragment tekstu opisujący nagrania z Sopotu
Dalej internauta skrupulatnie przeanalizował to, co widać na nagraniach ukazujących już gdański fragment drogi Iwony Wieczorek w kierunku jej mieszkania na osiedlu Jelitkowski Dwór. Uwagę autora przykuło przede wszystkim pojawienie się mężczyzny w bermudach i jego zachowanie.
"Wygląda to tak, jakby była pilnowana, którą trasą, gdzie się uda i wtedy dawany jest sygnał gdzieś dalej. Może sprawcy czekali na dogodny moment i udało się to zrobić w taki sposób i w takim miejscu, że nie było na to świadków?" – podsumował autor wpisu.
Jak wspominaliśmy, powyższa analiza została pierwotnie opublikowana w 2010 roku i już wówczas pojawiły się krytyczne komentarze. Pytano, co dziwnego w tym, że ludzie aktywnie korzystają z telefonów komórkowych.
Pewnie nikt nie zwróciłby na to specjalnej uwagi, gdyby wszystko działo się w godzinach normalnej aktywności. Tymczasem mowa o porze między północą a czwartą nad ranem, gdy nawet w wakacje większość z nas śpi i trudno się do kogokolwiek dodzwonić.
"O gówno mnie zaczepiają", czyli ostatnie SMS-y Iwony Wieczorek
O tym zresztą przekonała się sama zaginiona. Z opublikowanych w książce "Co się stało z Iwoną Wieczorek" ustaleń nieżyjącego już dziennikarza śledczego Janusza Szostaka wynikło, że między godz. 2:56 a 3:37 dziewczyna próbowała skontaktować się z kilkoma swoimi znajomymi.
O godz. 2:56, a następnie o 3:02 Iwona Wieczorek poprosiła SMS-owo o kontakt koleżankę Katarzynę P. "Drugie wejście od molo, czekam" – to treść wiadomości wysłanej o godz. 3:11 do Adrii S. Dwadzieścia minut później 19-latka napisała do kolegi Kamila D. SMS-a o treści "Żyjesz?". "Tak, żyję, śpię" – odpisał.
Jak wspominaliśmy już w naTemat.pl, niepokojąco brzmiącą wiadomość Iwona o godz. 3:33 wysłała ponownie do Adrii. "O gówno mnie zaczepiają" – napisała, ale nie wspomniała, o kogo chodzi. Po trzech minutach nastąpiło połączenie telefoniczne między koleżankami. Adria S. zeznała, że z Wieczorek rozmawiała głównie o tym, że jej rzeczy zostawi na swoim balkonie.
Później zarejestrowano jeszcze dwie ostatnie aktywności telefonu komórkowego Iwony Wieczorek."Zadzwoń proszę" – to treść SMS-a, jaki o godz. 3:47 otrzymał od niej Kamil D. "A co się stało pijaku?" – brzmiała jego odpowiedź. Po chwili dziewczyna podjęła bezskuteczną próbę dodzwonienia się do Pawła P. O godz. 3:49 bateria w jej telefonie się rozładowała.
Ostatni znak życia Iwony Wieczorek to już tylko nagranie z kamery monitoringu miejskiego w Gdańsku przy wejściu na plażę nr 63. Widać na nim idącą boso nastolatkę, za którą zmierza tzw. "Pan Ręcznik".
Z najnowszych doniesień wynika, że wcale nie był nim Teodor N., który w 2022 roku sam zgłosił się na policję, gdy ta opublikowała jego wizerunek utrwalony na innym – niezwiązanym z zaginięciem Iwony Wieczorek – filmie.