Dość zaskakującego odkrycia dokonały służby podczas przeszukiwania domu Zbigniewa Ziobry. W środę rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że w ręce agentów ABW wpadła oryginalna teczka z aktami dotyczącymi ojca byłego ministra sprawiedliwości. – Nie przesądzam, ale mówimy o oryginałach i standardem jest to, że one powinny być w prokuraturze – powiedział Przemysław Nowak.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zdaniem śledczych sprawa ma "kryminalny charakter" i podejrzewają oni, że mogło dochodzić do nieprawidłowości z wydatkowaniem pieniędzy z tego funduszu. Największym echem odbiło się wtorkowe i środowe przeszukanie domów Zbigniewa Ziobry w Jeruzalu i Warszawie.
ABW znalazła w domu Ziobry tajemniczą teczkę. Powinna być w prokuraturze?
– Mogę powiedzieć, że w domu ministra Ziobry znaleźliśmy między innymi oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego dotyczącego go osobiście, w sprawie śmierci jego taty. To był oryginał, archiwizowany co prawda, sprzed lat. Inne dokumenty też znaleźliśmy – przekazał Przemysław Nowak.
Quiz: Z jakiej partii są ci politycy?
Podkreślił przy tym, że standardem jest, iż teczki z takimi właśnie dokumentami znajdują się w prokuraturach. – Nie chcę podejmować ocen, ale będzie to przedmiotem analizy, czy oryginały akt nadzoru powinny być w domu Zbigniewa Ziobry. Nie przesądzam, ale mówimy o oryginałach i standardem jest to, że one powinny być w prokuraturze – powiedział prokurator.
Jerzy Ziobro, ojciec lidera Suwerennej Polski, zmarł w 2006 roku w Szpitalu Uniwersyteckim UJ w Krakowie. Był leczony z powodu problemów kardiologicznych. Krótko po jego śmierci w prokuraturze złożono doniesienie o możliwych nieprawidłowościach w sposobie leczenia mężczyzny.
Śledczy dwukrotnie umarzali śledztwo, a rodzina złożyła subsydiarny akt oskarżenia. W 2017 roku lekarze zostali uniewinnieni przez sędzię Agnieszkę Pilarczyk. Kiedy Ziobro został ministrem sprawiedliwości, wrócił do sprawy, a służby badały nowe wątki tej sprawy. Na celowniku śledczych była też Pilarczyk. Dopiero w marcu tego roku Prokuratura Regionalna w Katowicach umorzyła prawomocnie postępowanie w sprawie sędzi, uznając, że jej decyzje "nie zawierały znamion czynu zabronionego".
Niejasności ws. Funduszu Sprawiedliwości. Pięć osób z zarzutami
Wiadomo też, że wtorkowe i środowe działania ABW zostały zakończone, a teraz śledczy analizują zebrany materiał. – Całość materiału w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości będzie analizowana pod kątem uchylenia immunitetu politykom – poinformował rzecznik PK, jednak nie chciał mówić o konkretnych nazwiskach.
Zebrany w tej sprawie materiał pozwolił też na postawienie zarzutów pięciu osobom. – Jest to czterech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości, z Departamentu Funduszu Sprawiedliwości, i jeden przedstawiciel beneficjenta fundacji Profeto – doprecyzował Przemysław Nowak.
Jedną z niejasności jest to, że organizacja księdza O. nie miała doświadczenia w udzielaniu pomocy ofiarom przemocy. Ponadto, według doniesień medialnych, sercanin jest dobrym znajomym Zbigniewa Ziobry (więcej o tej sprawie piszemy tutaj).