II tura wyborów samorządowych w Krakowie zakończyła się zwycięstwem Aleksandra Miszalskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej i poseł na Sejm zdobył 51,1 proc. poparcia. Jego kontrkandydat Łukasz Gibała z ruchów miejskich uzyskał 48,9 proc. głosów. To jednak dopiero wyniki sondażu exit poll. Na oficjalne potwierdzenie wyników ze strony PKW będzie trzeba jeszcze poczekać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Aleksander Miszalski vs. Łukasz Gibała – oto wyniki exit poll wyborów samorządowych w Krakowie
Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca. Z sondażu exit poll wynika, że II tura wyborów w Krakowie zakończyła się zwycięstwem Aleksandra Miszalskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiejwywalczył pierwsze miejsce, uzyskując 51,1 proc. głosów.
Drugie miejsce zajął Łukasz Gibała. Poparło go 48,9 proc. mieszkańców.
Frekwencja w Krakowie do godziny 12 wyniosła 11,23 proc. O godzinie 17 przekazano, że tylko 33,17 proc. mieszkańców poszło do urn.
Warto podkreślić, że na ten moment mówimy o wynikach sondażu exit poll pracowni IPSOS dla TVN, TVP i Polsat. Wciąż czekamy na podanie oficjalnych wyników głosowania przez Państwową Komisję Wyborczą.
– Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Krakowa, którzy poszli i oddali głos. Dziękuję wam bardzo. Dziękuję nie tylko za głosy, ale za te dwa miesiące ciężkiej kampanii. Za te rozmowy, pomysły, ale też za słowa krytyki – tak wyniki exit poll skomentował Miszalski.
Gibała z kolei na gorąco skomentował wyniki w rozmowie z Interią. – Czekamy na oficjalne wyniki, bo różnica sondażowa jest tak nieduża, że wszystko jest w grze. (...) Biorąc to wszystko pod uwagę stoczenie tak równej walki uważam za nasz wielki sukces. Jestem z tego dumny. Dalej będziemy działać niezależnie od tego, co okaże się jutro – powiedział.
Wybory w Krakowie. Kim jest Aleksander Miszalski?
Jak pisaliśmy w naTemat, Aleksander Miszalski jest przedstawicielem średniego pokolenia polskich polityków. Ma 43 lata i pochodzi z Krakowa. Studiował stosunki międzynarodowe, socjologię oraz turystykę i rekreację.
Polityk prowadzi własną działalność gospodarczą w branży turystycznej. Na przestrzeni lat był właścicielem kilku firm. Był też sekretarzem Krakowskiej Izby Turystyki oraz przewodniczącym stowarzyszenia Forum dla Polski.
Z Platformą Obywatelską związał się w 2009 roku, a siedem lat później został szefem jej krakowskich struktur. W 2014 roku po raz pierwszy trafił do rady miasta. W 2018 r. uzyskał reelekcję, startując z komitetu Jacka Majchrowskiego i zdobywając najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów w swoim okręgu.
W 2019 r. Miszalski zadebiutował w ławach poselskich. Wszedł do Sejmu, zdobywając poparcie ponad 15 tys. wyborców. W październiku 2023 roku powtórzył sukces.
Kim jest Łukasza Gibała? Popierało go Razem, Konfederacja, a nawet PiS
Łukasz Gibała był reprezentantem ruchów miejskich wspieranym od pierwszej tury przez Partię Razem. W drugiej zaś poparcie zaczęli przekazywać mu – Łukasz Berkowicz z Konfederacji czy Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości.
Polityk jeszcze w 2004 roku związał się z Platformą Obywatelską, a już w 2006 r. reprezentował tę partię w sejmiku województwa małopolskiego. Już w 2007 r. wszedł do Sejmu, także startując z krakowskich list PO.
Reelekcję wywalczył także w 2011 r., jednak już rok później ogłosił transfer do Twojego Ruchu, podejmując współpracę z Januszem Palikotem.
W 2014 r. Gibała postanowił wrócić do polityki samorządowej. To wtedy pierwszy raz zawalczył o prezydenturę w Krakowie. Wówczas poparło go 11 proc. mieszkańców, co dało mu trzeci wynik.
Walki o prezydenturę podjął się ponownie w 2018 roku. Wówczas poparło go 17 proc. wyborców, co także stanowiło trzeci wynik. Tym razem jednak udało mu się uzyskać mandat miejskiego radnego.
To koniec wyborów samorządowych. Tak walczyli o władzę w Krakowie
"Dogrywka" wyborów samorządowych odbyła się w 60 miastach prezydenckich – w tym aż w dziewięciu wojewódzkich. W tym roku jednak to zdecydowanie Kraków był miejscem jednej z najbardziej emocjonujących kampanii.
Wyjaśnijmy – o krakowski magistrat walczyli: Aleksander Miszalski, Łukasz Gibała, Łukasz Kmita (PiS), Andrzej Kulig, Konrad Berkowicz (Konfederacja), Rafał Komarewicz (Trzecia Droga), Jerzy Muzyk i Stanisław Mazur.
Równolegle ze startu w ostatniej chwili z walki o prezydenturę wycofali się: Jerzy Muzyk i Stanisław Mazur przekazali swoje poparcie kolejno do Andrzeja Kuliga i Aleksandra Miszalskiego.
Ostatecznie Miszalski w pierwszej turze wyborów samorządowych zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Gibałę o aż 11 p.p.
Wyniki podane przez PKW prezentowały się następująco:
Miszalski - 37,2 proc.
Gibała - 26,7 proc.
Kmita - 19,7 proc.
Kulig - 7,1
Berkowicz - 5 proc.
Koalicji Obywatelskiej udało się zbudować większość w krakowskiej radzie miasta. Na 43 mandaty, KO wprowadziła aż 24 radnych. Drugi największy klub utworzy PiS, który wywalczył 12 miejsc w radzie. 7 miejsc przypadło komitetowi Łukasza Gibały.
Z komitetów KO i Gibały pojedynczych radnych udało się wprowadzić również Nowej Lewicy i Partii Razem.