Pestka awokado zamiast miąższu! Nie spodziewasz się, dlaczego warto ją zjeść

Monika Piorun
Rozsądek nakazuje, by z pożywienia brać to, co najlepsze. Kiedy sięgamy po awokado, to intuicyjnie łakniemy jego mięsistego wypełnienia. Okazuje się jednak, że to wcale nie ono zawiera większość tego, co w tej roślinie jest najcenniejsze... W niepozornej pestce jest wielokrotnie więcej działających przeciwstarzeniowo utleniaczy oraz wiele innych, równie wartościowych dla naszego organizmu składników. Jaki wpływ na zdrowie ma niepozorna pestka awokado?
Co można zrobić z pestą awokado? Jakie ma wlaściwości? Fot. Maksim Shebeko/123RF
Awokado (Persea americana), zwane także smaczliwką wdzięczną, jest owocem wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Już 7 tys. lat przed naszą erą doceniano jego wyjątkowe właściwości. Aztekowie i Inkowie uznawali go za silny afrodyzjak. Mimo że jego miąższ jest niezwykle odżywczy i pełen wielu cennych składników (tj. witaminy z grupy B, wit. A, E, C, kwas foliowy, luteina czy zeaksantyna), to jednak jeśli chodzi o zawartość działających przeciwstarzeniowo antyutleniaczy, zdecydowanie więcej znajdziemy ich w... pestce tej rośliny. Jak to możliwe?


Wbrew pozorom sporych rozmiarów pestka awokado jest jadalna. Może być spożywana w formie sproszkowanej lub stosowana w postaci maseczek, peelingów, nalewek, a także jako dodatek do naparu (wystarczy zalać wrzątkiem pestkę obraną z brązowawej skórki). Po co to robić?

Pestka awokado – wpływ na zdrowie

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dowodzą, że pestki awokado (a także suszone obierki z tej rośliny) zawierają wiele cennych mikro i makroelementów, a także mogą przedłużać przydatność do spożycia wielu produktów spożywczych. Szczegółowe ekspertyzy* wykazały, że mają one właściwości cytotoksyczne w stosunku do komórek nowotworowych:
raka sutka,
raka płuc,
raka okrężnicy,
raka prostaty.

Amerykanie udowodnili z kolei, że sama pestka awokado zawiera aż 70 proc. wszystkich przeciwutleniaczy znajdujących się w składzie tej rośliny. Oprócz tego, że działa przeciwzapalnie i wzmacnia organizm w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, to ma także dobry wpływ na serce i przeciwdziała m.in. cukrzycy. W czym jeszcze może nam pomóc?
Pestka awokado ma mnóstwo cennych właściwości, które mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm. Na co może nam pomóc?Fot. lightfieldstudios/123RF

UWAGA!

Mimo że pestka awokado ma właściwości antynowotworowe (może np. hamować wzrost guzów nowotworowych), to jednak NIE LECZY RAKA!. Nie można zastępować nią żadnych leków przeznaczonych dla pacjentów onkologicznych.

Do podstawowych walorów zdrowotnych pestki awokado można zaliczyć między innymi to, że:
⦁ działa pozytywnie na układ pokarmowy (pomaga przy infekcjach jelit, problemach żołądkowych, biegunkach, wrzodach żołądkowych);
⦁ ułatwia walkę z nadwagą (dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz temu, że pozwala szybko poczuć się nasyconym);
⦁ reguluje poziom cholesterolu (obniża poziom "złego" LDL i powoduje wzrost "dobrego" HDL), zapobiega miażdżycy;
⦁ przeciwdziała atakom padaczki (może być pomocna dla epileptyków);
⦁ ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe;
⦁ wspomaga produkcję kolagenu (ma dobry wpływ na skórę i przeciwdziała stanom zapalnym w obrębie stawów);
⦁ oczyszcza organizm z toksyn;
⦁ może być pomocna astmatykom przy łagodzeniu objawów choroby;
⦁ działa pozytywnie na tarczycę.

Czy pestka z awokado może pomagać w chorobach tarczycy?

Składniki zawarte w sproszkowanej pestce z awokado mogą kontrolować pracę gruczołu tarczycy, co może pomóc zwłaszcza w przypadku:
niedoczynności tarczycy,
choroby Hashimoto, a także przy takich problemach jak:
osteoporoza.
Skąd się biorą te właściwości w pestkach awokado? Czemu zawdzięczamy te wyjątkowe walory lecznicze?
Jakie składniki skrywa w sobie pestka awokado? Czemu zawdzięcza swą wyjątkową moc?Fot. Victoria Shibut/123RF
Pełna mikro i makroelementów pestka awokado zawiera mnóstwo antyoksydantów (polifenoli, flawonoli, proantocyjanidyn), dzięki którym może opóźniać efekty starzenia się naszego organizmu. Pozytywny wpływ na układ pokarmowy wynika z kolei ze sporej ilości błonnika, który działa dobrze na trawienie i w odpowiednich ilościach może wspomagać metabolizm.

CIEKAWOSTKA

Awokado bez pestki psuje się szybciej. Jeśli chcemy przedłużyć jego okres przydatności do spożycia, to lepiej przechowywać owoc wraz z pestką.

W pestce awokado znajdziemy także między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, a także potas, miedź, żelazo, cynk i mangan. Dobry wpływ na skórę i paznokcie wynika z kolei z tego, że pestka tej rośliny wspomaga produkcję kolagenu. Możemy przy jej pomocy zniwelować nasze zmarszczki a także zabezpieczyć się przed chorobami stawów.

Przeczytaj: "Figurę utrzymuję dzięki awokado i kokainie", czyli jak się bawi warszawka

Oprócz właściwości leczniczych pestka awokado ma także wiele innych zastosowań, m.in w kosmetyce. Do czego jeszcze można ją wykorzystać?

Nalewka z pestki awokado do łagodzenia bólu mięśni


Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pestka awokado ułatwia walkę z artretyzmem, bólami mięśni i stawów. Jeśli cierpimy na takie dolegliwości, to pomóc może nam nacieranie bolących miejsc specjalną nalewką. Jak ją zrobić?
W tym celu należy zalać alkoholem lub spirytusem pestkę awokado (najlepiej obraną z ciemnej skórki), a po około 10 dniach smarujemy powstałym płynem bolące punkty na ciele.

Maseczka przeciwłupieżowa z pestki awokado


Wystarczy, że do rozdrobnionego proszku z awokado dodamy oleju rycynowego i powstałą masę naniesiemy na skórę głowy. Najlepiej trzymać taką miksturę przez dłuższy czas (jeśli tylko jesteśmy w stanie) lub zmyć ją po upływie godziny (najbardziej wytrwali mogą zostawić taką „papkę” na głowie na całą noc). Maseczka ze sproszkowanej pestki awokado pomoże nam nie tylko pozbyć się łupieżu, ale także doda niesamowitego blasku naszym włosom.

UWAGA!

Awokado może być toksyczne i śmiertelnie niebezpieczne dla wielu gatunków zwierząt. Nie powinny go jeść m.in. konie, kozy, bydło, króliki oraz niektóre ptaki (kanarki, papużki, kury i strusie).

Fot. ammentorp/123RF


Ze startej na zwykłej tarce pestki awokado można zrobić:
herbatę (2-3 łyżki proszku ze startego awokado wystarczy zalać wodą) lub napar powstały po zalaniu połowy pestki awokado wrzątkiem.
dodatek do sałatek, roślinnych surówek, zup oraz posypkę np. do deserów lub jogurtów.
peeeling enzymatyczny lub maseczkę, która ma pozytywny wpływ na cerę.

Wniki badań mikrobiologicznych** wyskazują, że napar z wysuszonej skórki lub pestki awokado ma działanie przeciwutleniające dzięki wysokiej zawartości związków fenolowych i flawonoidowych, które znajdują się w tej części tego owocu.

Czytaj także:

Nie jedz awokado – 5 powodów, przez które powinieneś przestać je jeść
Mroczna strona owoców i warzyw: Nie tylko uprawa awokado jest zła dla ludzi i środowiska. Te 5 rzeczy też trudno przełknąć
Znana sieć wprowadza innowacyjne awokado: samo wyskakuje ze skórki

źródło: offgrifdquest.com/omtimes.com

* [Dabas i in., 2019; Lara-Marquez i in., 2018; Alkhalf i in., 2018; Vo i in., 2019]
** Rotta i in. [2016]