Ten rok był okropny, ale miał dobre momenty. 13 pozytywnych rzeczy, które wydarzyły się w 2020 r.

Ola Gersz
To nie był dobry rok, już wszyscy to wiemy. Ale zanim spiszemy go na straty, przypomnijmy sobie wszystkie pozytywne momenty 2020 roku. A wcale nie było ich mało! My wybraliśmy 13 z nich: w Polsce i na świecie, kameralne i spektakularne, radosne i wzruszające.
Wygrana Igi Świątek była jednym z pozytywnych momentów 2020 roku Fot. Twitter.com/@iga_swiatek

1. Iga Świątek wygrała French Open

10 października Iga Świątek zdobyła tytuł mistrzyni w turnieju Rolanda Garrosa – tym samym 19-latka została pierwszą polską mistrzynią wielkoszlemową w singlu. – Jestem tak szczęśliwa, że nie wiem, co się dzieje. To dla mnie zbyt wiele emocji. Zawsze chciałam wygrać turniej wielkoszlemowy i to się udało – mówiła po meczu, a Polacy oszaleli z radości. Tego w tym roku potrzebowaliśmy.

2. Kamala Harris pierwszą wiceprezydentką USA

Nie dość, że Donald Trump został pokonany i Joe Biden zostanie kolejnym amerykańskim prezydentem, to wiceprezydentem będzie kobieta. Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych! Miejsce Mike'a Pence'a na stanowisku wiceprezydenta zajmie Kamala Harris. To nie tylko pierwsza kobieta, ale również pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku (Harris ma pochodzenie hinduskie i jamajskie).


– Jestem pierwszą kobietą wiceprezydentem, ale nie ostatnią. Każda dziewczynka obserwująca to wydarzenie widzi, że nasz kraj jest krajem wielkich możliwości – mówiła senatorka Kalifornii podczas swojego zwycięskiego wystąpienia w listopadzie.

3. 100-latek zebrał 32 mln funtów na walkę z koronawirusem

100-letni brytyjski kapitan Tom Moore poprowadził zbiórkę, która zachęciła ludzi do wspierania finansowo Narodowej Służbie Zdrowia (NHS) walczącej z koronawirusem. Za pośrednictwem strony JustGiving udało się łącznie zebrać imponujące 32,7 miliona funtów. W lipcu kapitan Moore został za swój wyczyn uhonorowany przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim.

4. Słowa Wandy Traczyk-Stawskiej i Hanny Stadnik o Strajku Kobiet

W październiku Wanda Traczyk-Stawska i Hanna Stadnik (która zmarła 2 grudnia) nie tylko skrytykowały kontrowersyjne orędzie Jarosława Kaczyńskiego wygłoszone podczas Strajku Kobiet, ale wsparły protestujących. – My, kobiety, nie ustąpimy. Nie tym razem (...) W Powstaniu walczyliśmy wszyscy – i chłopcy i dziewczęta o swoją ludzką godność. Wolność jest składnikiem godności. Jeżeli jesteśmy w tej chwili traktowane jak inkubatory to bardzo przepraszam – mamy prawo walczyć o swoją godność – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, a nagranie stało się viralem.

5. "Parasite" pierwszym filmem zagranicznym, który otrzymał Oscara

Zanim rozpoczęła się pandemia koronawirusa, a rok 2020 przybrał nieoczekiwany przebieg, zdążono jeszcze rozdać Oscary. Film "Parasite" triumfował i jako najlepszy film międzynarodowy (pokonując niestety polskie "Boże Ciało"), i jako najlepszy film roku. To pierwszy raz w historii Oscarów, kiedy tę najważniejszą nagrodę otrzymał obraz nieanglojęzyczny. Oby nie ostatni!

6. Ludzie powiedzieli "dość" i wyszli na ulice

Rok 2020 był wyjątkowo niespokojny. Nie tylko w kwestii pandemii koronawirusa. To w przeciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy masowo wyszli na ulice miast, aby protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Takich tłumów w Warszawie, jak 30 października, jeszcze nie widziano.

Nie tylko Polską wstrząsnęły w tym roku jedne z największych protestów w historii. Podobnie było w USA na przełomie maja i czerwca po śmierci 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda z rąk policji. Było tak niespokojnie, że w kilkudziesięciu miastach wprowadzono godziny policyjne, a Donald Trump musiał... schować się do bunkra.

Mimo że podczas protestów w Polsce i USA nie zabrakło aktów przemocy i wandalizmu, to nie mogło ich zabraknąć na liście pozytywnych momentów. Dlaczego? Nie tylko z powodu niezwykłej społecznej solidarności, ale również z powodu masowej niezgody na niesprawiedliwość. Polacy powiedzieli nie zakazowi aborcji, Amerykanie rasizmowi, a wirus był im niestraszny. To tylko początek walki.

7. #Hot16Challenge2 podbił Internet

Niektórzy krytykowali i drwili, ale nie da się ukryć, że wiosenny #Hot16Challenge był jednym z najsympatyczniejszych i najbardziej pozytywnych momentów 2020 roku. Artyści i nie tylko rapowali na rzecz walki z koronawirusem, a w internecie pojawiły się takie perełki, jak kawałki Marcina Matczaka, Dawida Podsiadły czy... prezydencki "Ostry Cień Mgły". W ramach największej akcji muzycznej w Polsce zebrano ponad 3,5 mln zł, a pieniądze przeznaczono na zakup 7 karetek. To niezwykły sukces!

8. Marcus Rashford uratował tysiące dzieci przed głodem

Marcus Rashford nie tylko strzelił gola w pierwszym meczu w Premier League, w Lidze Mistrzów i w reprezentacji Anglii. Do swojej listy niezwykłych osiągnięć dołożył pomoc potrzebującym. Piłkarz Machesteru United, który wychował się w biednej rodzinie, zaczął współpracować z brytyjską fundacją FareShare, która rozdaje darmowe posiłki i napisał list otwarty do parlamentarzystów, aby sfinansował posiłki dla ubogich dzieci w czasie wakacji.

List Rashforda opublikowały największe brytyjskie media, a o jego akcji było głośno i w całej Wielkiej Brytanii, i na świecie. Premier Boris Johnson musiał się ugiąć: Wielka Brytania sfinansowała darmowe obiady podczas letniej przerwy. Dzięki temu niedożywione dzieci każdego letniego dnia mogły liczyć na ciepły posiłek. 22-letni piłkarz stał się bohaterem, chociaż sam siebie nigdy by tak nie nazwał.

9. Darmowe podpaski i tampony w Szkocji

W listopadzie parlament w Szkocji zarządził, że podpaski i tampony będą bezpłatne. To pierwszy kraj na świecie, które zdecydował się na taki krok. Krok, które ma zwalczyć ubóstwo menstruacyjne – problem, który niestety jest również dobrze znany polskim kobietom. Czekamy na dalsze kraje!

10. Koniec polio w Afryce

5 sierpnia 2020 roku WHO oficjalnie ogłosiło, że Afryka jest wolna od polio – wirusowej choroby zakaźnej, która dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia i która przez lata była zagrożeniem dla afrykańskich maluchów. Na kontynencie nie ma już dzikiego wirusa, pozostał tylko ten ze szczepionek, a ostatnim krajem, który dzięki szczepieniom wygrał walkę z tą niebezpieczną chorobą, była Nigeria. W pesymistycznym 2020 roku to była naprawdę wspaniała wiadomość.

11. Przejmujące śpiewy Włochów na balkonach

Lockdown na początku 2020 roku dał się we znaki wszystkim. Włosi znaleźli jednak sposób, aby dodawać sobie wzajemnie otuchy i być razem mimo społecznej separacji. Jaki? Śpiewali na balkonach. To bez wątpienia jedne z najpiękniejszych momentów mijającego roku.

12. Harvey Weinstein usłyszał wyrok

W marcu sąd skazał Harveya Weinsteina na 23 lata więzienia. Uznano go za winnego wymuszenia aktu seksualnego na asystentce Mimi Haley w 2006 roku oraz gwałtu trzeciego stopnia aktorki Jessiki Mann w 2013 roku. Jednocześnie Weinstein został wpisany na listę przestępców seksualnych. Ten wyrok był triumfem wszystkich ofiar przemocy seksualnej, który odzyskały głos dzięki #MeToo – ruchowi, który zapoczątkowała właśnie odwaga dziesiątek kobiet molestowanych i gwałconych przez byłego amerykańskiego producenta.

13. Opracowano szczepionki przeciw covid-19

Wielka Brytania to pierwszy kraj na świecie, która rozpoczął szczepienia przeciw covid-19. 8 grudnia ogólnoświatowe media obiegły zdjęcia 90-letniej Brytyjki Margaret Keenan – to ona została zaszczepiona jako pierwsza. "To ważna chwila dla Europy. Od 27, 28 i 29 grudnia w całej Unii Europejskiej rozpoczną się szczepienia. Razem chronimy naszych obywateli. Jesteśmy silniejsi razem" – napisała z kolei 18 grudnia na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I to się nazywa dobre zakończenie złego roku.